تناقض بزرگ در اظهارات نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی در خصوص اجاره مراتع فارس به قطر

نگام ، اقتصادی _ نماینده مجلس خبر داده : ایران برخی از مراتع استان فارس را به قطر اجاره داده است ، اما مقام مسئول وزارت کشاورزی می گوید : ورود شترهای قطری به ایران شایعه است

سارا آکالین

درست در حالی که علی اکبری، عضو مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس ایران از اجاره برخی از مراتع این استان به کشور قطر خبر داده و گفت احداث مراکز پرورش شترمرغ توسط کشورهای دیگر همچون قطر باعث ورود سرمایه به کشور می‌شود و از لحاظ قانونی در کلیات مشکلی وجود ندارد، ترحم بهزاد، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، اجاره مراتع کشور و ورود و چرای شترهای قطری در این عرصه ها را تکذیب کرد.

به گزارش “پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ایران”، بهزاد گفته است: تاکنون هیچ تعداد نفر شتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله قطر برای چرا وارد مراتع کشور نشده است.

وی مباحث مطرح شده مربوط به ورود شتر از قطر و چرا در مراتع استان فارس را شایعه و بی اساس خواند و اظهار داشت: این شایعات در فضای مجازی با هدف ایجاد تنش های اجتماعی منتشر می شود.

این مقام مسئول وزارت کشاورزی در حالی این خبر را شایعه می خواند که عضو مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس ایران در گفتگو با خبرگزاری “خانه ملت” وابسته به مجلس ایران صراحتا موضوع را تایید کرده و حتی گفته این موضوع باعث ورود سرمایه به کشور می شود.به گفته این نماینده مجلس، در بحث سرمایه گزاری الزامی وجود ندارد که مراتع مشجر در اختیار آنها قرار بگیرد و می‌ بایست برای آنها مزارع مشخصی را در نظر گرفت.

با اینهمه مسئول وزارت کشاورزی گفته است واردات دام به کشور باید با توجه به ظرفیت مراتع کشور و بر اساس روندهای قانونی صورت گیرد، بر اساس تبصره (۱) ذیل ماده (۳) قانون حفاظت از منابع طبیعی کشور مصوب سال ۱۳۴۶ هرگونه بهره برداری از مراتع کشور مستلزم داشتن مجوز است و تاکنون هیچ مجوزی برای اجاره مراتع و چرای شترهای قطری در کشور صادر نشده است.

وی در عین حال گفت: قطر نیز تاکنون مکاتبه و درخواستی برای ورود و چرای شتر در مراتع کشورمان نداشته و در صورت چنین درخواستی این موضوع به لحاظ امنیتی به مصوبه هیات وزیران و مجلس نیاز دارد.

One thought on “تناقض بزرگ در اظهارات نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی در خصوص اجاره مراتع فارس به قطر

Comments are closed.