تشدید ناآرامی ها در عراق و تاثیر منفی آن بر ایران

نگام ، بین الملل _ سلام امینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران طی اظهاراتی گفته است: نا آرامی و بی‌ثباتی در عراق حتما روی ایران اثر منفی می‌گذارد و حداقل نتیجه‌اش آن است که صادرات ایران به عراق را مختل می‌کند و زائرانی که عازم عتبات عالیات می‌‍شوند را با نگرانی‌‎هایی مواجه می‌کند.

 

سارا آکالین

امینی در گفتگو با خبرگزاری “خانه ملت” افزود: از حکومت عراق انتظار داریم تا به شکلی شرایط را اداره کند که آرامش در این کشور برقرار باشد و روابط با ایران و امنیت زوار ایرانی نیز دچار خدشه نشود.

این در حالی است که رسانه‌های عراق از گسترش دامنه اعتراضات علیه اوضاع نابسامان اقتصادی، خدمت‌رسانی شهری و قطعی مکرر آب و برق در جنوب این کشور گزارش می‌دهند.

در اعتراضات روز جمعه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) یک نفر کشته و همچنین بیش از ۴۰ پلیس ضدشورش زخمی شدند.

وبسایت خبری “السومریه”‌ عراق خبر داده که ۲۵ مأمور پلیس ضدشورش نیز در درگیری با معترضانی که قصد حمله به فرمانداری استان ذیقار را داشتند زخمی شده‌اند. وبسایت این شبکه خبری از بازداشت چندین معترض خبر داده است.

پیش از آن گروهی از معترضان به فرودگاه نجف حمله‌ور شده و به گفته شاهدان عینی، پروازها را مختل کردند. شاهدان می‌گویند، برخی از معترضان پرچم‌های عراق را به دست داشته و وارد سالن‌های فرودگاه شدند.

همچنین خبرهایی از مسدود شدن جاده بندر “ام القصر” و کشیده شدن دامنه اعتراضات به منطقه شعله، واقع در غرب بغداد منتشر شده است. خبرهایی از حمله به دفتر “حزب الدعوه” نیز منتشر شده است.

ویدئویی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ظاهرا در آن معترضان در فرودگاه نجف به هواپیمایی متعلق به ایران حمله کرده‌اند.

تنش‌ها بعد از آن بالا گرفت که حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق بعد از شروع تظاهرات اعتراضی با عده‌ای از مقام‌های امنیتی و دولتی در استان بصره دیدار کرد.

عبادی برای حل مشکلات برق‌رسانی در بصره با مدیرکل شرکت توزیع برق جنوب این کشور دیدار کرد. او با فرماندار بصره و مقام‌هایی در ارتش نیز در این استان نیز ملاقات کرد.

کمی بعد از آن معترضان به هتلی که او در آن مذاکراتی را با سران عشایر ترتیب داده بود حمله‌ور شدند.

روز پنج‌شنبه صدها معترض خیابان‌ها را مسدود کرده و اقدام به آتش زدن لاستیک‌های خودرو کردند. به گزارش خبرگزاری السومریه، نیروهای امنیتی به روی معترضانی که در نزدیکی یک میدان نفتی تجمع کرده بودند ‌آتش گشودند و یک نفر از آن‌ها را کشتند.

معترضان خواستار استخدام نیروهای بومی در شرکت‌های خارجی نفتی شده‌اند. بخش اعظمی از منابع نفتی عراق در جنوب این کشور قرار دارد که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

One thought on “تشدید ناآرامی ها در عراق و تاثیر منفی آن بر ایران

Comments are closed.