بعد از کشف جسد سوخته مریم فرجی در اطراف کرج ، پلیس از تحویل جنازه به خانواده اش جلوگیری می کند

نگام ؛ حقوق بشر _ جسد سوخته شده‌ی مریم فرجی ، فعال مدنی ۳۳ ساله و دانشجوی ارشد مدیریت بین الملل، که پنج‌شنبه ۱۴ تیر ۹۷ از منزل خارج شده بود، توسط پلیس آگاهی کشف شد و پزشک قانونی با گرفتن DNA از پدر این فعال مدنی، هویت جسد را تایید کرد.

 

حسن مقیمی

جسد سوخته شده‌ی مریم فرجی ، دانشجوی ۳۳ ساله رشته مدیریت بین الملل، در حالی توسط پلیس آگاهی کشف شد که پیگیری‌های خانواده این فعال مدنی برای یافتنش با وجود مراجعه مکرر به پلیس و ارگان‌های مرتبط راه به جایی نبرد.

یک منبع مطلع، شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، به کمپین گفت: «جسد رها شده مریم و خودروی وی چند روز پیش توسط پلیس کشف شده بود، ولی پزشکی قانونی هنوز جنازه وی را به خانواده اش تحویل نداده است.»

گفتنی است، پیش از این، محمد آقاسی، وکیل مدافع مریم فرجی ، در تاریخ پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه ۹۷ در توئیتی، از احتمال قتل این فعال مدنی خبر داد و نوشت: «به نظر می رسد موکلم (خانم مریم فرجی ) در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به سه سال حبس و دو سال ممنوع الخروجی محکومیت یافته، به قتل رسیده باشد.»

روز پنجشنبه ۲۱تیر ۹۷، ماشین رها شده ی او پیدا شده و یک جسد هم پیدا شده که به خانواده نشان نداده اند. شرایط روحی خانواده بسیار وخیم است.

مریم فرجی ۳۳ ساله دانشجوی ارشد مدیریت بین الملل و مدیر مالی یک شرکت در شهریار، روز پنج شنبه ۱۴ تیر ۹۷ از منزل خارج شده و دیگر باز نگشته بود.

مریم فرجی فعال مدنی ، روز ۱۲ دیماه همزمان با ناآرامی های دیماه بازداشت و به مدت ۱۰ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی بود.

دادگاه بدوی وی، در تاریخ ۱۹ فروردین ۹۷ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست احمدزاده برگزار شد و این دادگاه حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور را برای مریم صادر نمود.

مریم فرجی اهل سرپلذهاب و ساکن کرج ، با قید وثیقە آزاد شدە بود. پیشتر بازجویان اطلاعات  او را بە مرگ تهدید کردە بودند. شک اینکه وزارت اطلاعات او را ربوده باشد و پس از تجاوز به قتل رسانده باشد بسیار قوی است، عدم تحویل جنازه به خانواده‌اش این شک را قویتر میکند.

وزارت اطلاعات سابقه طولانی در ربودن فعالین و قتل جوانان مظلوم ایران دارد.

گویا جسد او ده روز پیش پیدا شده است ولی شناسایی آن اخیرا انجام شده است.

محمدحسین آقاسی، وکیل مریم فرجی بیان کرد:

جسد مریم فرجی در حالی که سوخته شده بود در اطراف شهر کرج پیدا شد.

وی ادامه داد: جسد حدود ۱۰ روزی است که پیدا شده و در پزشکی قانونی بوده است و دیروز مشخص شد

که جسد مربوط به مریم فرجی بوده است. یک نفر نیز مظنون به قتل وی دستگیر شده که در حال حاضر نمی توان توضیحات بیشتری ارائه داد.

 

پیکر سوخته ایی که به احتمال زیاد متعلق به «مریم فرجی» ، فعال مدنی است، در بیابان‌های اطراف شهرستان شهریار پیدا شده است. بر اساس گزارش های اولیه، ماشین و کلیه وسایل شخصی او و حتی شال و کارت های حسابش به شکل دست نخورده در ماشینی که با فاصله از پیکرش کشف شده، باقی مانده است.

مریم فرجی، دوازدهم دیماه ۹۶ و همزمان با ناآرامی های و اعتراض‌های مردمی که در سراسر کشور رخ داد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و ده روز در بند۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس بود.
پرونده او سرانجام در شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده رسیدگی شد و در دادگاه بدوی به سه سال حبس تعزیری و دو سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شد. همین مسئله نگرانی ها را بابت انگیزه این قتل افزایش داده است.
«محمد حسین آقاسی»، وکیل پرونده مریم که در جریان تجدیدنظر پرونده، وارد پروسه وکالت او شده بود، به ایران وایر می گوید قتل او به هیچ وجه ارتباطی با دستگاه های امنیتی ندارد و کاملا با انگیزه شخصی انجام شده است.
او با اشاره به اینکه هم یکنفر به عنوان متهم دستگیر شده و پرونده رسیدگی به قتل او در پروسه رسیدگی و تجسس است، می‌گوید: «من وکیل صریحی هستم و در صورتی که موضوع دیگری در جریان بود، بی تردید به منظور پایمال نشدن حقوق موکلم اظهار می کردم. اگر کسی از مقامات امنیتی تخلفی انجام داده بود، خودم را مکلف می دانستم برای دفاع از حقوق موکلم به افکار عمومی اعلام می کنم. انگیزه قاتل مالی بوده است.»
آقاسی از ارائه جزییات بیشتر خودداری می کند: «یک ماجرای بسیار پیش پا افتاده با انگیزه مالی بوده و چنین فاجعه ای را رقم زده است. اجازه بدهید بیش از این چیزی نگویم چون شاید هر گونه اظهار نظر من در جریان تحقیقات ایجاد اختلال کند. اما به زودی با روشن شدن وجوه تاریک ماجرا، همه آنچه را که لازم است به اطلاع افکار عمومی خواهم رساند.»
بر اساس آنچه خانواده مریم فرجی می گویند، او روز چهاردهم تیرماه از منزل خارج شده و تا روز گذشته پیگیری خانواده اش برای دستیابی به هر نوع خبر و اطلاعی بی نتیجه بوده و در نهایت پیکر سوخته این فعال مدنی در بیابان های اطراف شهرستان شهریار پیدا شده است.
اداره آگاهی با استناد به پلاتینی که پیش از این در گردن مریم فرجی کار گذاشته شده بود، می گوید به احتمال بسیار زیاد جسد کشف شده متعلق به مریم است اما پاسخ قطعی را منوط به انجام شدن نتیجه آزمایش دی ان ای دانسته است.
مریم فرجی، دختری که خانواده اش او را ستون و همدل و یاری رسان خانواده هفت نفره شان می دانند، هیچ رابطه شخصی مشکوک و ناروشنی نداشته است. او یک ورزشکار بوده که سالها در رشته بدنسازی فعالیت می کرده و همچنین دانشجوی کارشناس ارشد مدیریت بین الملل بوده و به عنوان مدیر مالی یک شرکت در شهریار مشغول کار بوده است.
لیلا، خواهر مریم به ایران وایر می گوید: « ما بلافاصله به آگاهی شکایت و اعلام مفقودی کردیم. در این مدت به تمام دستگاه های مربوطه مراجعه کردیم اما هیچ خبر یا احتمالی از بازداشت مجدد او دیده نمی شد. مریم خواهر من نبود، تمام پشتگرمی خانواده ما بود. کمر خانواده ما شکست. ما هنوز جرات نکرده ایم خبر پیدا شدن پیکرش را به مادرم بدهیم.»
شیرین، از دوستان خانوادگی خانم فرجی که در تمام این دقایق دشوار کنار این خانواده بوده نیز به ایران وایر می گوید : « مریم متولد ۲۲فروردین سال۶۴ بود. او هنوز یک عالمه زندگی در راه داشت. مریم چون برادر نداشت، واقعا حکم فرمان ماشین زندگی خانواده اش را داشت. در مقابل پدر و مادرش بسیار متواضع بود. آنها ساکن منطقه اهری در فردیس کرج هستند. از همان شب اولی که به خانه برنگشت خانواده او به آگاهی کرج، دادسرا، اوین، حتی به سازمان زندان‌های تهران و دادگاهی که آخرین حکمش را صادر کرد، مراجعه کردند تا احتمال دستگیری او را بررسی کنند. اما متاسفانه به هیچ نتیجه ایی نرسیدند. »
بنا به گفته شیرین، اداره آگاهی درخواست کرده جریان را بدون هیجان و انتشار اخبار متفرقه در یک محیط آرام دنبال کند تا بتواند به نتایج نهایی برسد.
یکی از هم پرونده ایی های مریم در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ که مایل به ذکر نامش نیست، نسبت به کل جریان این پرونده اظهار تردید می کند.
او   می گوید: «مریم در زمینه ورزش های کششی و تیاریکس استاد بود. او قادر به دفاع شخصی بود . شاید در این جریان غافلگیر شده و فرصت دفاع نداشته است. با توجه به اینکه مریم یک زن ورزشکار و قوی بود به نظرم دور از ذهن می رسد که یک متهم به تنهایی قادر باشد او را به قتل برساند و بعد جسد او را به بیابان های اطراف شهریار ببرد و به آتش بکشد.»
او با تاکید براینکه موضوع مبهم است، می گوید: «اگر انگیزه سرقت بوده، چرا تمام دارایی های مریم و کارت های حساب مریم در ماشین او پیدا شده و هیچ چیزی به سرقت نرفته است؟ من احتمال وقوع قتل با انگیزه شخصی را رد نمی کنم اما تصور نمی کنم فرد متهم به قتل مریم، به تنهایی قادر به انجام چنین کاری بوده باشد و شاید از محلی یا منبعی ساپورت شده است. به نظرم جریان پیچیده تری در کار است. وقتی به بازجویی های خودمان فکر می کنم، احتمال اعتراف گیری از متهم به قتل مریم را نمی توانم نادیده بگیرم.»

One thought on “بعد از کشف جسد سوخته مریم فرجی در اطراف کرج ، پلیس از تحویل جنازه به خانواده اش جلوگیری می کند

Comments are closed.