حسین هدایتی را بیشتر بشناسید / علت بازداشت مجدد او

نگام ؛ اقتصادی _ حسین هدایتی در حالی برای چندمین بار بازداشت شده که این بار نیز ظاهراً مدعی است، املاکی در برخی شهرها دارد که می‌تواند ما به ازای بدهی قابل توجه او به بانک سرمایه محاسبه و کسر شود اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد و یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی کشور، رقم نجومی بدهی‌اش که گفته می‌شود بیش از هزار میلیارد تومان است، تسویه می‌کند؟

 

حسن مقیمی

پس از موج افزایش قیمت ارز و طلا، بسیاری از بدهکاران بانکی با ورود به این بازارها تلاش کردند، نقدینگی‌شان را در کوتاه مدت چند برابر کرده و بدین ترتیب بتوانند علاوه بر پرداخت اصلی بدهی‌شان به نهادهای بانکی، اصل دارایی‌شان را نیز حفظ نمایند. در این شرایط، برخی از آنها نیز راه دیگری در پیش گرفتند و با تبدیل اموالشان با ارزهای رایج، مسیر خروج از کشور را در پیش گرفتند که در این زمینه خبرهایی نیز درباره متواری شدنِ برخی متهمان منتشر شده است.

در این میان با توجه به نگرانی‌ها از تکرار وقایعی که درباره برخی مؤسسات مالی و اعتباری رخ داد، برخی بانک‌ها به سراغ همه ابزارهای ممکن برای تسویه حساب با بدهکاران بزرگ‌ رفتند، تا از گزند تندباد حوادث مالی در امان بمانند. در همین رابطه بانک سرمایه، که گفته می‌شود طلب چند هزار میلیارد تومانی از شماری از بدهکارانش دارد، به سراغ اصلی‌ترین آنها رفته و برخی نهادهای مسئول نیز در این زمینه ورود کرده‌اند تا بدهی‌ها تسویه شود و خبر تازه‌ای از یک گریز دیگر منتشر نشود.

در همین راستا، حسین هدایتی، یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که بدهی او صرفاً به بانک سرمایه نیز محدود نمی‌شود، برای سومین بار در نیمه خرداد ۱۳۹۷ بازداشت و خبر بازداشت او اکنون رسانه‌ای شد.

گفته می‌شود، هدایتی که بیش از هزار میلیارد تومان معوقات بانکی دارد، برای دریافت موارد متعدد تسهیلات از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ بوده و این حجم از معوقات و سودهای تعلق گرفته به آن، به اندازه مورد انتظار تسویه نشده است.

هدایتی نخستین بار در دی ۱۳۹۵ بازداشت و با قید وثیقه آزاد و تعهد تسویه دیون آزاد و سپس در مهر ۱۳۹۶ بازداشت شد که این بار برای دوره طولانی‌تر در حبس ماند و در نهایت با وثیقه ۲۰۰ میلیارد تومانی آزاد شد و اکنون با توجه به مشخص شدنِ ابعاد واقعی بدهی که به مراتب بیش از وثیقه تودیع شده است، قرار او مجدداً از وثیقه به بازداشت تبدیل و او راهی زندان شده است.

گفته می‌شود، او مدعی شده املاکی در بوشهر و شیراز دارد که می‌تواند بدهی کلانش را پوشش دهد و طبیعتاً باید مستنداتی ارائه نماید که صحت ادعای او را تأیید کند. در صورتی که واقعاً هدایتی بتواند به اندازه ابعاد بدهی عظیمش به سیستم بانکی، املاک و مستغلات ارائه کند، شرایط متفاوتی رقم می‌خورد.البته نکته اینجاست که طبق اعلام بانک ها مبلغ بدهی ایشان به بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان میرسد و سوال اینجاست که املاک نام برده میتواند بدهی ها را باز پس دهد؟

با توجه به اتفاقات اخیر که به موجب آن برخی موسسات مالی اعلام ورشکستگی کرده و از گردونه مالی حذف شده اند، بانک ها در صدد بازپسگیری معوقات خود از بدهکاران مالی هستند. در همین رابطه بانک سرمایه بدنبال باز پسگیری معوقات خود از حسین هدایتی که یکی از بدهکاران مالی به این بانک است رفته و گفته میشود تعدادی از مسئولان نیز وارد میدان شده اند.

حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در دولاب، تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس تهران و تأسیس باشگاه فوتبال استیل‌آذین تهران است.

دولابی متولد تهران و محله دولاب است. پدر حسین هدایتی کارخانه‌دار بوده‌است. به گفتهٔ هدایتی پدرش برایش مغازه‌ای می‌خرد و او با یک سرمایهٔ ۱۳هزار تومانی کار خود را شروع می‌کند. او در این مغازه واشرها و لولاهای کابینت تولید می‌کرده‌است. بعدها به تولید تزیینات پرده روی می‌آورد. سپس یک سولهٔ ۱۱ هزار متری در شهرک صنعتی علی‌آباد خریداری می‌کند.

من هر چی گیرم می‌آمد ملک می‌خریدم و هرچه دارم از ملک دارم.

به گفتهٔ هدایتی او در زمانی که در سپاه بوده‌است عیدی‌هایی در حد ۲۵۰۰ تومان دریافت می‌کرده‌است. او این پول‌ها را صرف خرید سکه، زمین و … می‌کرده و به عنوان برکت زندگی به آن‌ها می‌نگریسته‌است. با گذشت زمان برخی از این زمین‌ها قیمتشان به میلیاردها تومان می‌رسد. به عنوان نمونه خودش به خرید زمینی به قیمت دو میلیارد و سپس فروش آن به قیمت سیصد میلیارد تومان، یا خرید زمینی به قیمت ۲۱ میلیارد تومان و افزایش قیمت آن زمین تا ۲۶۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ اشاره می‌کند.به گفته او تمام زندگی و سرمایه خود را مدیون مهدی شمس هستم.

ثروت

هدایتی که در فوتبال ایران به «عابربانک» مشهور است پیش از ورود به فعالیت‌های اقتصادی پاسدار بوده‌است. از دارایی‌های که به وی نسبت داده شده‌است می‌توان به مالکیت شرکت هلدینگ استیل آذین ایرانیان، صنایع استیل آذین، شرکت خاورآذین، شرکت فجر گالوانیزه سپاهان کاشان، چندین کارخانهٔ فولادسازی و ورق، شرکت نایبند بزرگترین شرکت پرورش میگوی ایران و نیز برج‌سازی در دبی، سهام‌داری بانک خصوصی تات، ریاست چندین شرکت تجاری در ایران و کشورهای دیگر خاورمیانه، و داشتن املاک کشاورزی و مسکونی متعدد در ایران و کشورهای حاشیهٔ خلیج فارس اشاره کرد.

 

 

One thought on “حسین هدایتی را بیشتر بشناسید / علت بازداشت مجدد او

Comments are closed.