نماینده مجلس: روس‌ها در طول تاریخ به رها کردن متحدان خود معروف هستند، روس‌ها کوبا را در محاصره موشکی دهه ۶۰ آمریکا و جمال عبدالناصر در دهه ۵۰ در جنگ مقابل اسرائیل رها کردند و معلوم نیست که ایران را نیز قربانی کنند

 

نگام ، بین الملل _ گمانه‌زنی ها درباره محور مذاکرات پوتین و ترامپ، روسای جمهور روسیه و ایالات متحده آمریکا که گفته می شود ایران نیز جزء این مذاکرات خواهد بود، همچنان ادامه دارد و برخی می گویند که روسیه در این مذاکرات ایران را قربانی منافع خود خواهد کرد. در این رابطه جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس ایران در تحلیلی مهم ضمن اینکه مدعی می شود اتحاد روس‌ها با آمریکا قدرت چانه زنی ایران را کم نمی‌کند، اما در ادامه به یک واقعیت تاریخی اشاره کرده و روس ها را غیر قابل اعتماد می داند.

 

سارا آکالین

 

رحیمی در گفتگو با خبرگزاری وابسته به مجلس “خانه ملت” می گوید: روس‌ها در طول تاریخ به رها کردن متحدان خود معروف هستند، روس‌ها کوبا را در محاصره موشکی دهه ۶۰ آمریکا و جمال عبدالناصر در دهه ۵۰ در جنگ مقابل اسرائیل رها کردند. جمهوری اسلامی دخالتی در قدرت روسیه در مقابل غرب نداشته و ایران با توجه به ظرفیت داخلی با غرب مقابله می‌کند حتی اگر روسیه وعده‌ای به آمریکا دهد تاثیری در اصل ماجرا نمی‌کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: روس‌ها نمی‌توانند قدرت ایدئولوژیک ایران در خاورمیانه و قدرت نظامی ما در منطقه را کاهش دهند لذا به نظر جمهوری اسلامی نباید نگران وعده روس‌ها به آمریکا باشد و تنها با اتکاء به ظرفیت داخلی و اجماع گروه‌های سیاسی به تقویت ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود و تقویت ساختار نظامی بپردازد.

جهان‌آبادی در ادامه به سفر ولایتی به روسیه اشاره کرده و می گوید: پیام مقام رهبری خطاب به آقای پوتین و نکات مطرح آقای ولایتی در دیدار با پوتین به طور جزئی و دقیق را نمی‌دانیم اما موضع ایران در مقابل آمریکا و کشورهای غربی مبتنی بر داشته‌های داخلی است لذا موضع روسیه تاثیری در تصمیم‌گیری و نگاه ما به آمریکا و کشورهای غربی ندارد.

وی می افزاید: آمریکایی‌ها با چند مشکل در مقابل روسیه مواجهند، روس‌ها در دوران اوباما با اشغال شبه جزیره کریمه در منطقه بالکان نفوذ پیدا کردند، همچنین وابستگی اروپا به نفت و گاز روسیه و قرارداد مهم گازی روسیه و آلمان و در نهایت نفوذ رو به تزاید ایرانی‌ها در خاورمیانه و اتحاد با روس‌ها به ویژه در مسئله سوریه که تهدیدی برای اسرائیل و متحدان عرب آمریکا در منطقه است، خطراتی برای آمریکایی‌ها ایجاد کرده است. از سوی دیگر آمریکا با مشکل مربوط به مباحث امنیتی روسیه و گسترش قدرت رو به تزاید پیمان روس‌ها در آسیای مرکزی و شبه قاره هند روبه رو است. ترامپ همچنین به اینکه با قدرت روس‌ها به قدرت رسیده متهم شده است.

این نماینده مجلس می گوید: ترامپ برای رفع اتهام از خود در افکار عمومی آمریکا و جهان موضع سرسختانه‌ای در مقابل روسیه خواهد گرفت اما اینکه مذاکرات به چه نتیجه‌ای ختم شود به مسائل پشت پرده و محرمانه و رد و بدل امتیازات بین دو رئیس‌جمهور بستگی دارد.

این نماینده مجلس ایران می افزاید مشخص نیست که روسیه در قِبال اخذ امتیازاتی ایرانی‌ها را قربانی کند یا با خروج ایران از سوریه موافقت کند یا فشار بیشتر به ایران برای دور جدید مذاکرات را بپذیرد.

این موضوع امروز مشخص خواهد شد. اما با اینهمه بدبینی نسبت به روسیه از کارشناسان و فعالان سیاسی به نمایندگان مجلس تسری یافته و اخیرا نمایندگان نهاد قانونگذار نقدهای بسیاری را از روسیه کرده اند.

One thought on “نماینده مجلس: روس‌ها در طول تاریخ به رها کردن متحدان خود معروف هستند، روس‌ها کوبا را در محاصره موشکی دهه ۶۰ آمریکا و جمال عبدالناصر در دهه ۵۰ در جنگ مقابل اسرائیل رها کردند و معلوم نیست که ایران را نیز قربانی کنند

Comments are closed.