طنز سیاسی : چیطووری فوتبالی؟! / احمدرضا کاظمی

خداییش این مقدار تاثیرپذیری‌ که صداوسیما و برنامه‌های تلویزیون از روزنامه کیهان و قلم آقای شریعتمداری دارن رو حرف‌شنوترین شوهر عمه‌ها از حرف ‌عمه‌ها ندارن! همین یکی دوهفته پیش بود که روزنامه کیهان در قالب «پنج توصیه به فردوسی‌پور برای اینکه پسر خوبی بشود» از رویکرد برنامه بیست هیجده انتقاد کرده بود که چرا در بخش‌های مربوط به معرفی کشورهای اروپایی اینقدر از پیشرفتشون تعریف و تمجید می‌کنید و به‌جای اینکه از تاریخ استعماری کشورهایی مثل انگلیس حرف بزنید و از بحران اقتصادی و زوال اخلاق و فروپاشی بنیان‌ خانواده‌ها در اروپا صحبت کنید؛ تبلیغشون رو انجام میدید!

 

اما عادل فردوسی‌پور اگه قرار بود با یه مقالهBadBoy بودنش رو بذاره کنار؛ خیلی قبل‌تر از این‌ها پسرِ خوبِ فدراسیون فوتبال و گوگولی مگولیِ امثال تاج و کفاشیان و ساکت شده بود! برای همینم صداوسیما مجبور شده خودش دست به کار بشه و برای به‌دست آوردن دل کیهان یه ویژه‌برنامه تحت عنوان «به وقت جام» (بر وزن به وقت شام) درست کنه! توی این برنامه کااااااااااملا فوتبالی که فقط کم مونده با «چیطوری اینفانتینو» شروعش بکنن یه قسمت رو اختصاص داده بودن به کشور انگلیس! نمیدونم این قسمت رو شما هم دیدید یا نه ولی من که موقع تماشاش حس می‌کردم دارم سریال معمای شاه رو می‌بینم و انتظار داشتم بعدش هم استاد معتضد به‌عنوان نویسنده این برنامه مهمون برنامه بیست هیجده بشه!

 

یکی از مستندترین قسمت‌های این مستند جایی بود که می‌گفت بیمارستان‌های انگلیس برای کاهش هزینه بیمه‌ها چهار هزارنفر از بیمارهاشون رو با ندادن آب کشتن که این یکی، دیگه از تراوشات ذهنی هر تاریخ‌نویسی هم فراتره و قطعا کار یه نفر نمیتونه باشه و باید یه اتاق فکری پشتش باشه چون نویسنده‌های مجموعه جیمزباند هم برای شخصیت‌پردازی‌Bad Manهای فیلم‌هاشون یه همچین جنایاتی رو به تصویر نکشیدن تا حالا!

 

رو این حساب من فکر کنم واسه بازی رده‌بندی هم اگه میخواستن دوباره در مورد کشور انگلیس مستند بسازن، این دفعه میگفتن یکی از تفریحات ملکه بریتانیا اینه که نوه‌هاش رو میبره لب منشا لوله‌های آب شهری سرپا میگیره که مردم مریض بشن و زودتر بمیرن تا دولت نخواد پول بازنشستگی بده بهشون! نخست وزیر هم شبا با هلیکوپتر میره توی آسمان و شروع میکنه از اون بالا رو سر مردم تف میندازه، ملت هم فکر میکنن بارون داره میاد!

One thought on “طنز سیاسی : چیطووری فوتبالی؟! / احمدرضا کاظمی

Comments are closed.