در جستجوی سرورهای هاتگرام و تلگرام طلایی در طبقه نهم ساختمان میدان امام خمینی چه خبر بود؟

نگام ؛ اجتماعی _ مدیر کنترل و پایش شبکه ارتباطات در پاسخ بعضی خبرنگاران اصولگرا که تاکید داشتند جای اصلی سرورهای هاتگرام و تلگرام طلایی را می‌دانند، گفت: اطلاعی از این موضوعات ندارد و چون آدرس طبقه نهم شرکت ارتباطات زیرساخت را داده‌اند او در حال نشان دادن طبقه نهم است.

 

حسن مقیمی

سردار جلالی در پاسخ به این سؤال که دقیقاً دولت چه کمک‌هایی می‌تواند انجام دهد که می‌گویید انجام نداده است، اظهار داشت: اول از همه یک سری حمایت های زیرساختی است که برای تقویت زیرساخت ها باید در اختیار این شبکه ها قرار می دادند که ندادند. در حال حاضر شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) می توانید ببینید سرورهایی که برای تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است، در صورتی که می توانستند آنها را به سروش بدهند اما ندادند. دوم آنکه قرار بود به شبکه های بومی یک سری کمک های مالی شود، البته آنکه شبکه های داخلی گفته اند ما کمک مالی نمی خواهیم چون ما خود قادریم از اسپانسر داخلی استفاده کنیم و فقط می خواهیم سیاست ها مشخص شود، اما وقتی پشت شبکه های داخلی به این شکل خالی می شود اسپانسرها هم کنار می روند. شبکه های داخلی مشکل مالی نداشتند بلکه نیازمند حمایت معنوی بودند و اینکه به عنوان شبکه ملی آنها را ببینند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تأکید بر اینکه حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی وظیفه دولت است، گفت: شرکت ملی زیرساخت در وزارت ارتباطات به عنوان یک شرکت حاکمیتی دو کار انجام می‌دهد، در یک مورد بوق را در شبکه با سیم و در موردی دیگر نیز سیم کارت را شبکه بی‌سیم ارائه می‌کند. اما در رابطه با نود در شبکه اجتماعی معتقد است این امر به بخش خصوصی مربوط است، در صورتی که اثرگذاری و اهمیت شبکه ها نسبت به بوق تلفن بسیار بیشتر است، پس حتماً شبکه های اجتماعی باید به عنوان زیرساخت ملی شناخته شوند و الزامات زیرساخت ملی در جهت کنترل، مدیریت و هدایت افکار عمومی برای آن ها در نظر گرفته شود.

سردار جلالی در همین زمینه ادامه داد: ما در حوادث سال گذشته به وضوح شاهد این بودیم که سوءاستفاده از ضعف مدیریت درشبکه های اجتماعی باعث اقدامات ضد امنیتی و بهم ریختن شهرها و درگیری مردم در حوزه های مختلف شده بود. این برای ما یک موضوع ملی است و حتماً هم زاویه دید نسبت به شبکه ها ی اجتماعی باید ملی باشد وقتی شبکه ملی شد حالا سهم بندی آن میان بخش خصوصی و دولتی تعیین می شود. اما خدمات و زیرساخت‌ها حتماً باید در نظر گرفته شود تا بتواند آنچه شایسته ملت و مردم ما است از لحاظ خدمت رسانی و کیفیت ارائه شود.

امروز از ساعات ابتدایی روز، داستان بر سر پیدا کردن سرور‌های مربوط به هاتگرم و تلگرام طلایی بود در ساختمان وزارت ارتباطات.

 

ماجرا با اظهارات سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل آغاز شد که در مصاحبه‌ای با طرح این موضوع که وزارت ارتباطات به پیام‌رسان‌های داخلی کمک نمی‌کند گفته بود: «یک سری حمایت‌های زیرساختی است که برای تقویت زیرساخت‌ها باید در اختیار این شبکه‌ها قرار می‌دادند که ندادند. در حال حاضر شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) می‌توانید ببینید سرورهایی که برای تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است، در صورتی که می‌توانستند آنها را به سروش بدهند اما ندادند.»

 

همین صحبت‌های سردار جلالی باعث شد تا محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات رودربایستی را کنار بگذارد و سریع واکنش نشان دهد. او به فاصله دو سه ساعت در جمع‌ خبرنگاران با کنایه‌ای به صحبت‌های گذشته سردار جلالی گفت: «شاید نشود دزدی ابرها را ثابت یا رد کرد اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام را می‌شود ثابت کرد. ما امروز از روابط‌عمومی خواسته‌ایم ساعت ۲، از خبرنگاران دعوت کند تا بروند و طبقه نهم ساختمان امام را بازدید کنند و نتیجه را به قضاوت افکارعمومی بگذارند. در بحث نسخه‌های غیررسمی هم کسانی که در این مسئله در مرکز ملی ورود کردند، گفته‌اند اینها در دوران گذار باشند تا توانمندی لازم ایجاد شود. این به ما برنمی‌گردد، ما نظرات خودمان را شفاف گفته‌ایم. نمی‌دانم چرا آقایان هر از چندگاهی می‌آیند و صحبت‌های این‌گونه مطرح می‌کنند؛ فضاسازی می‌کنند و با اهداف سیاسی این حرف‌ها را می‌زنند.»

 

به خاطر همین صحبت‌های آذری جهرمی بود که با دعوت رسانه‌ای آذری جهرمی، خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ها، راس ساعت دو در ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت وزارت ارتباطات در میدان امام خمینی(ره) حاضر شدند.

 

همان‌طور که وزیر گفته بود خبرنگاران با همراهی هادیان مدیر روابط‌عمومی وزارت ارتباطات به طبقه نهم وزارتخانه رفتند و در طبقه نهم ساختمان سهراب آغ بیات مدیر کنترل و پایش شبکه ارتباطات زیرساخت هم به جمع خبرنگاران اضافه شد. کسی به خبرنگاران کاری نداشت، هر کسی در هر اتاقی را که می‌خواست باز می‌کرد تا شاید اثری از سرورهای ادعایی رییس پدافند عیر عامل پیدا کند.

 

آغ‌بیات، خبرنگاران را به قسمت‌های مختلف طبقه نهم وزارتخانه برد و به همه توضیح داد که در هر قسمت سوییچ‌های چه بخشی نگه‌داشته می‌شوند. آغ‌بیات همچنین در پاسخ به خبرنگارانی که تلاش می‌کردند تا به هر نحوی شده ردی از سرورهای هاتگرام یا طلا‌گرام پیدا کنند، تاکید کرد که در این طبقه امکان نگهداری سرور وجود ندارد. هرچند در کنار توضیحات فنی همه تلاش خود را هم کرد تا توضیحات اضافه‌ای به خبرنگاران ندهد و بارها و بارها، با تاکید گفت که گفته‌اند در این طبقه سرور وجود دارد و من هم مامور شده‌ام تا این طبقه را به شما نشان دهم که اگر سروری وجود دارد ردی از آن را پیدا کنید.

 

او در ادامه هم توضیح داد که کل ساختمان تجهیزات زیرساختی کشور درباره ارتباطات است. مدیر کنترل و پایش شبکه ارتباطات البته در پاسخ برخی خبرنگاران اصولگرا که تاکید داشتند جای اصلی سرورها را می‌دانند و سرورها در ساختمان مرکز انقلاب نگهداری می‌شوند، گفت که اطلاعی از این موضوعات ندارد و چون آدرس طبقه نهم را داده‌اند او در حال نشان دادن طبقه نهم است. هادیان مدیر روابط‌عمومی وزارت ارتباطات هم گفت که به گفته وزیر ارتباطات اگر آدرس دقیق بدهید ما شفاف می‌کنیم.

 

خبرنگاران گفتند یعنی درخواست بازدید از مرکز انقلاب (مرکز ای تی تی کردستان) را بدهیم شما برای بازدید هماهنگ می‌کنید؟ که هادیان پاسخ داد همین دیدار شما هم درخواست رسانه‌ای بوده و انجام شده‌ است.

 

هرچند که اصل برگزاری این بازدید، جز برای شفاف‌سازی و بررسی یک ادعا نبود اما خبرنگاران به همه اتاق‌ها و قسمت‌های طبقه نهم سرک کشیدند و مسئولان برای دیدن هر اتاق و پارتیشنی همکاری کردند. در این دیدار که حدود یک ساعت به طول انجامید حتی اتاق‌هایی که به نهارخوری، سالن‌های کنفراس، هواکش‌های ساختمان و سالنی که تجهیزات ورزشی مانند تعدادی میز پینگ‌پنگ در آن وجود داشت باز شد و عکاسان و خبرنگاران و عکاسان خبری که سروری پیدا نکرده بودند از مشاهداتشان نوشتند و تصویر گرفتند.

 

هرچند روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل بعد از این بازدید خبرنگاران در بیانیه‌ای درخواست وزیر ارتباطات را از خبرنگاران برای این بازدید عجولانه و شوی تبلیغاتی دانست اما در طبقه نهم وزارت ارتباطات خبری از سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام نبود.