اعتراف نماینده مجلس به شکست جدی فیلتر تلگرام در ایران ، تمام افرادی که از تلگرام استفاده می‌کردند پس از فیلتر آن نیز در حال استفاده از این برنامه هستند

 

نگام ، اجتماعی _ خیلی دور نیست روزی که بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران حکم داد که “کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف­ هستند از تاریخ ۹۷/۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام کنند و بر اساس دستور قضایی اعمال مسدود سازی تلگرام باید به نحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد. حتی در این حکم تاکید شد که تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

 

سارا آکالین

به این ترتیب حکومت ایران انتظار داشت که با فیلتر تلگرام جلوی تجمعات اعتراضی را که گفته می شود تلگرام به عنوان پیام رسان در آن نقش مهمی داشته را بگیرد.

حال با گذشت مدتی از فیلتر تلگرام در ایران محمد کاظمی، عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای، طرح فیلتر تلگرام را ناموفق خوانده و می گوید فیلتر هاتگرام و تلگرام طلایی هم موجب ریزش مخاطبان این پیام‌رسان نخواهد شد.

اما نکته قابل توجه این است که این نماینده مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت می گوید: به اعتقاد من تقریبا تمام افرادی که از تلگرام استفاده می‌کردند پس از فیلتر آن نیز در حال استفاده از این برنامه هستند و طرح فیلتر تلگرام به شکل جدی با شکست مواجه شد.

وی به آمار منتشره درباره ماندن ۷۹ درصد کاربران ایرانی پس از فیلتر تلگرام در این برنامه نیز اشاره می کند.

این نماینده مجلس درباره فیلتر شدن دو برنامه هاتگرام و تلگرام طلایی که به‌عنوان جایگزین‌های تلگرام در حال استفاده است و موضوع فیلتر شدن این دو برنامه از سوی معاون دادستان کل کشور مطرح شده است، می گوید: فیلتر این دو برنامه هم به ریزش مخاطبان تلگرام کمک نمی‌کند چراکه این برنامه مورد احتیاج و نیاز مردم است و برای پیش بردن امور روزانه خود از این برنامه خارج نمی‌شوند.

عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه تأکید می کند ایجاد محدودیت‌ها به هیچ وجه ما را به اهدافمان نمی‌رساند، به جای ایجاد محدودیت باید سراغ روش‌‎های پیشگیرانه برویم و سیاست‎های محدودکننده نتیجه عکس می‌دهد.