ایران در وضعیت عراق قرار ندارد که بخواهیم بگوییم نفت را در برابر غذا می‌دهیم

 

نگام ، بین الملل _ انتقادها از سیاست نفت در برابر غذا همچنان ادامه دارد و کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس از اینکه ایران نفت خود را در قبال کالا در اختیار روسیه قرار دهند، مراتب اعتراض و نگرانی خود را بیان می کنند. هرچند بسیاری نیز غیر قابل اعتماد بودن روسیه را مطرح و حتی جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس می گوید روس‌ها در طول تاریخ به رها کردن متحدان خود معروف هستند، روس‌ها کوبا را در محاصره موشکی دهه ۶۰ آمریکا و جمال عبدالناصر در دهه ۵۰ در جنگ مقابل اسرائیل رها کردند. جمهوری اسلامی دخالتی در قدرت روسیه در مقابل غرب نداشته و ایران با توجه به ظرفیت داخلی با غرب مقابله می‌کند حتی اگر روسیه وعده‌ای به آمریکا دهد تاثیری در اصل ماجرا نمی‌کند.

 

سارا آکالین

 

با اینهمه کمال دهقانی فیروزآبادی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص اتخاذ سیاست نفت در برابر غذا می گوید: طرح موضوع نفت در برابر کالا یادآور وضعیت عراق در زمانی است که سال‌ها تحت فصل هفت منشور سازمان ملل بوده است اما ایران در وضعیت عراق قرار ندارد که بخواهیم بگویم نفت را در برابر غذا می‌دهیم؛ جمهوری اسلامی ایران با تمام کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به جز آمریکا روابط دوجانبه، سیاسی و داد و ستد تجاری دارد.

وی در گفتگو با “ایلنا”، در این باره که یکی از محورهای سفر ولایتی به روسیه دادن نفت ایران در برابر کالاهای اساسی و غذا بوده، می افزاید: مطرح کردن این بحث منحرف کردن مباحث مطرح شده است،‌ طرح موضوع نفت در برابر کالا یادآور وضعیت عراق در زمانی است که سال‌ها تحت فصل هفت منشور سازمان ملل بوده است. در آن سال‌ها شورای امنیت سازمان ملل متحد قطع نامه‌ای را علیه عراق تصویب کرد، صدام در آن زمان رهبری عراق را برعهده داشت، به کشورهای ایران و کویت حمله کرد و جان مردم را با سلاح شیمیایی گرفت. در این شرایط شورای امنیت سازمان ملل متحد تصمیم به مجازات وی گرفت بنابراین قطع نامه‌ای علیه صدام و کشورش صادر کرد که عراق در بدترین وضعیت ممکن قرار دارد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: کشورهای دنیا ملزم بودند سیاست‌های اتخاذ شده شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا کنند، بنابراین سیاست نفت در برابر غذا برای عراق اجرا شد اما ما عراق نیستیم. ایران در وضعیت عراق قرار ندارد که بخواهیم بگوییم نفت را در برابر غذا می‌دهیم؛ جمهوری اسلامی ایران با تمام کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به جز آمریکا روابط دوجانبه، سیاسی و داد و ستد تجاری دارد.
فیروزآبادی در حالی تاکید می کند که ایران شرایط عراق را ندارد که روسیه در برابر نفت به آن غذا دهد که هنوز به گفته جهان آبادی دیگر نماینده مجلس مشخص نیست که روسیه در قِبال اخذ امتیازاتی ایرانی‌ها را قربانی کند یا با خروج ایران از سوریه موافقت کند یا فشار بیشتر به ایران برای دور جدید مذاکرات را بپذیرد.