‏جیمز باند در ایران ، در باره سرقت بزرگ امنیتی/ اطلاعاتی موساد در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ⁧‫ایران

 

حسین رزاق

 

واشنگتن پست گزارشی منتشر کرده درباره یک سرقت بزرگ امنیتی/ اطلاعاتی توسط‫ موساد‬⁩، سازمان جاسوسی ⁧‫اسرائیل‬⁩ در دی ماه ۱۳۹۶ که توانسته آرشیوی شامل ۱۰۰ هزار مدرک در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ⁧‫ایران‬⁩ را از ⁧‫تهران‬⁩ برباید.

‏‏این عملیات در روز ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷ در ⁧‫شورآباد‬⁩ ⁧‫تهران‬⁩ انجام شده است و ⁧‫موساد‬⁩ تنها ۶ ساعت و ۲۹ دقیقه وقت داشته تا مدارک را بدزدد. در این عملیات درب ۳۲ گاوصندوق باز شده است. اطلاعاتی در مورد چگونگی خروج این مدارک از ⁧‫ایران‬⁩ منتشر نشده.

‏جزییات گزارش نیویورک تایمز بهتر از واشنگتن پست است. مثلا گاوصندوق‌هایی که برای محافظت از مدارک مورد استفاده قرار گرفته بودند ساخت ⁧‫ایران‬⁩ بوده و آنها را با مشعلی که دمایش ۳۶۰۰ درجه بوده، بریده‌اند!

‏‏⁧‫موساد‬⁩ به مامورانش دستور داده بوده که تا ساعت ۵ صبح باید محل را ترک کنند تا زمان کافی برای فرار را داشته باشند. در این عملیات در مجموع ۵۰ هزار صفحه مدرک و ۱۶۳ سی‌دی از نامه‌های اداری، ویدیو و نقشه دزدیده شده است.

حجم مدارک در این انبار آرشیو آنقدر زیاد بوده که خیلی از مدارک را ماموران ⁧‫موساد‬⁩ بدون آنکه دست بزنند رها کرده‌اند. 

براساس برنامه ابتدا به سراغ مدارکی رفته‌اند که بند سیاه داشته‌اند چون دارای اهمیت اطلاعاتی بیشتر بوده‌اند!

‏دولت ⁧‫ایران‬⁩ این مدارک را جعلی و ساخته ⁧‫اسرائیل‬⁩ اعلام کرده اما براساس بررسی سازمان‌های اطلاعاتی ⁧‫بریتانیا‬⁩ و ⁧‫آمریکا‬⁩، این مدارک درست هستند و با مدارکی که قبلا این سازمان‌ها بدست آورده بودند همخوانی دارد.

‏مسعود علی‌محمدی که احتمالا توسط ⁧‫اسرائیل‬⁩ ترور شده، در یکی از نامه‌ها که در بین این مدارک بوده گفته است که ⁧‫ایران‬⁩ نمی‌تواند بر روی نوترون‌ها که برای واکنش‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند به صورت مخفی کار کند و آن را به عنوان یک فعال برای دفاع از کشور معرفی کرده.

یکی از مقامات اطلاعاتی ⁧‫اسرائیل‬⁩ این عملیات ⁧‫موساد‬⁩ در ⁧‫تهران‬⁩ را مشابه داستان فیلم Oceans 11 که در آن جورج کلونی بازی می‌کند اعلام کرده است.

براساس اعلام این مقام اطلاعاتی اسرائیل، ⁧‫موساد‬⁩ به مدت ۲ سال در حال جمع‌آوری اطلاعات و رصد این انبار بوده است.

‏‏تعداد ماموران ⁧‫موساد‬⁩ در این عملیات کمتر از ۲۴ نفر بوده هر چند که رقم دقیق اعلام نشده است. علاوه بر این روش خروج مدارک از مرزهای ⁧‫ایران‬⁩ اعلام نشده ولی حدس زده می‌شود که مدارک از طریق دریای خزر از مرز ایران خارج شده باشد.

مقامات ⁧‫ایران‬⁩ هم در ساعت ۷ صبح از ماجرای دزدی خبردار شدند.

‏این مدارک یک نکته دیگر را هم ثابت کرده است که ⁧‫ایران‬⁩ قبل از بازدید رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تمام سایت ⁧‫پارچین‬⁩ را پاکسازی کرده است. مثلا این تصویر در سایت ⁧‫پارچین‬⁩ قبل از بازدید یوکیا آمانو است که در زمان بازدید آمانو هیچ اثری از این مخزن بزرگ نبوده است.

براساس گفته نیویورک تایمز، اصولاً ⁧‫موساد‬⁩ از مدارک عکس و کپی می‌گیرد و اصل را نمی‌دزدد، اما در این عملیات رییس موساد عمدا گفته که مدارک را بدزدند تا اگر ⁧‫ایران‬⁩ کتمان کرد، اصل مدارک برای اثبات موجود باشد.

‏این تصویر را دولت ⁧‫اسرائیل‬⁩ منتشر کرده و گفته است که یکی از ساختمان‌هایی است که ⁧‫ایران‬⁩ در آن آزمایش‌های مربوط به ساخت سلاح هسته‌ای را انجام می‌داده است. براساس مطلب واشنگتن پست، این ساختمان مربوط به سایت ⁧‫پارچین‬⁩ است.

 

نگام ؛ ناگفته های ایران ما

One thought on “‏جیمز باند در ایران ، در باره سرقت بزرگ امنیتی/ اطلاعاتی موساد در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ⁧‫ایران

  • ۱۳۹۷-۰۴-۲۸ at ۱:۱۶ ب٫ظ
    Permalink

    یعنی اگر این اسناد برای ایران مهم بود دو تا نگهبان برای آنها نمیگذاشت . شب در را قفل کنند و بدون نگهبان بروند . من نمیدونم این اراجیف را چطور اینجا مینویسید . یکم فکر کنید ملت ایران مثل شما که بیشعور نیستند

Comments are closed.