گفتگوی نگام با کریم عبداللهی پژوهشگرِ حوزه ی روابط بین الملل / ترامپ و آینده روابط ایران و امریکا

نگام ؛ حسن مقیمی _ می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست. بهار دوره ریاست جمهوری ترامپ چندان نسیم‌ خوشایندی برای ایران نداشته است.از سویی دیگر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، یکی از سرسخت‌ترین مخالفان آمریکا در میان چهرها‌ی سیاسی ایران است. او بارها و بارها تکرار کرده که به آمریکا خوشبین نیست و او را “دشمن” مردم ایران می‌داند.این تنش ها که از دیرباز بوده است و اکنون بسیار جدی گردیده است باعث نگرانی مردم و مسئولین نسبت به آینده روابط ایران و امریکا گردیده است .

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای  دکتر کریم عبداللهی پژوهشگرِ حوزه ی روابط بین الملل که در ادامه می خوانید :

 

نگام :  حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به دیدار روز گذشته پوتین و ترامپ در یادداشتی نوشت: «فکر می‌کردند دیدار هلسینکی روز غمگینی برای ایران باشد اما اکنون مقامات سابق آمریکا و برخی سناتورها و چهره‌های اروپایی می‌گویند روز غمگینی بود برای آمریکا! تحلیل شما نسبت به این دیدار چیست؟

امثال آشنا همانند اکثر مسئولین زیاد نمیتوانند علمی و دقیق حرف بزنند. در رابطه آمریکا و روسیه بحث های مهمتری هست. کشورهای مثل ایران برای قدرت های بزرگ یک مهره مثل بقیه مهره ها هستند که باید تسلیم بازی بزرگان شوند و هر دو دنبال کسب بیشترین امتیاز از مهره ها هستند. روسیه مطلقا قابل اعتماد نیست اگر میخواست خیلی قبل از این جلسه میتوانست آمریکا و اسرائیل را در مورد ایران قانع کند.روسیه دنبال حمایت آمریکاست. سناتورها از پیروزی روسیه در این جلسه ناراحت نیستند از رفتارهای بچگانه ترامپ عصبانی هستند و بخصوص از هماهنگی ترامپ و پوتین .

 

نگام : پیش از این دیدار علی اکبر ولایتی مشاور آقای خامنه ای به مسکو رفت و به دیدار با پوتین شتافت .تحلیل شما از انجام چنین دیداری در این موقعیت زمانی و مکانی چه میباشد؟

من معتقد هستم جمهوری اسلامی با فرستادن ولایتی به روسیه دنبال تضمین هست. میخواهد ببیند میتواند در مقابل تحریم ها و فشارهای آمریکا حداقل تا پایان دوره اول ترامپ دوام بیاورد یا اینکه سریعا یک نرمش قهرمانانه دیگری را شروع کند. غافل از اینکه نمیدانند نمیتوان روی حرف روسیه حساب باز کرد. اگر آمریکا اندکی به روسیه بهاء دهد ایران را به پشیزی خواهد فروخت.

 

نگام : شما در یادداشت خود تحت عنوان * ترامپ و آینده آمریکا و دنیای غرب* بیان داشتید : ترامپ بهترین گزینه برای انزوای آمریکاست به شکلی که هیچ دشمنی نمیتوانست چنین کاری کند .برای ما بیشتر این موضوع را شرح دهید زیرا بسیاری اعتقاد دارند ترامپ قصد دارد امریکا را به ابرقدرتی تمام و بی چون و چرا تبدیل کند؛

انزوا نه، دقیقا منظورم فروپاشی است. فروپاشی را دنبال میکنند حتی اگر یک آرزو باشد. نه، امثال آقای ترامپ افق دید ندارند و نمیتوانند امریکا را قویتر کنند. عظمت آمریکا به جمع کردن دلارهای بیشتر نیست بلکه به رهبری جهان آزاد و به دوش کشیدن مسئولیت های بیشتر در دنیاست. رهبری معنوی.
رهبری دموکراسی و رهبری آرمانهای بزرگ بشری… ترامپ یک کوته نظر مادی گراست و این چیزها را متوجه نمیشود. عظمت آمریکا به این چیزها نیست.
وقتی آمریکا آن روح بزرگ منشی را از دست بدهد چاره ای ندارد و از درون فرو خواهد پاشید. این قانون طبیعت است و یک تاوان بزرگ به خاطر اشتباهات امثال ترامپ.
شاید برای شما عجیب باشد ولی خیلی از این موضوع مطمئن هستم . فقط ۵۰ سال زمان میخواهیم که بگوییم ایالات متحده سابق مگر اینکه نه تنها در آمریکا بلکه در کل دنیا جلوی این تفکر ( تفکر ترامپی و یا امثال جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا و غیره ) گرفته شود و دوباره جهان دنبال آرمانهای سازمان ملل و حقوق بشر و دموکراسی و اتحادها و کمک به کشورهای در حال پیشرفت و ایدالیسم و غیره باشند.

 

نگام : شما بعنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه ی روابط بین الملل ؛ چشم انداز خود را نسبت به آینده روابط ایران و آمریکای ترامپ بیان بفرمائید و همچنین اگر راهکار پیشنهادی در نظر دارید برای ما مطرح کنید؛

تا زمانی که ایران چه در داخل و یا چه در خارج از کشور، از این سیاست های افراطی دست نکشیده باشد نمیتوان برای آن امکان همراهی و همکاری با دنیای آزاد را متصور شد. چنانچه ایران بخواهد دنیا به او اعتماد کند و به عنوان یک شریک قابل اعتماد با آنها کار کنند باید از خیلی از سیاست ها دست بکشد.

سیاست ها و تغییراتی که به فلسفه وجودی رژیم بستگی دارند. و خیلی هم سخت افزاری هستند. پس من زیاد امیدوار نیستم و با این رفتارها و سیاستها آینده روشنی برای ایران در نظام بین الملل نمیبینم.