اخبار روز بین الملل ؛ نماینده ویژه پوتین؛ امروز در تهران ؛ لاورنتیف ایران را در جریان نتایج «نشست هلسینکی» قرار می‌دهد / هزاران نفر از ساکنان دو روستای شیعه‌نشین سوریه ‘تخلیه می‌شوند’

نگام ؛ بین الملل _ در عراق چه می‌گذرد؟ ؛ ترامپ: عجله‌ای برای خلع سلاح اتمی کره شمالی نداریم ؛ اعلام آمادگی وزارت دفاع روسیه برای همکاری نظامی با آمریکا در سوریه ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نماینده ویژه پوتین؛ امروز در تهران / لاورنتیف ایران را در جریان نتایج «نشست هلسینکی» قرار می‌دهد

الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه امروز برای بحث درباره وضعیت سوریه به تهران می‌آید. بنا بر گزارش خبرگزاری «RBC»، سفر نماینده روسیه به ایران به منظور در جریان قرار دادن تهران درباره نتایج نشست اخیر میان رؤسای جمهور روسیه و آمریکا در هلسینکی فنلاند و همچنین به منظور هماهنگی اقدامات احتمالی مشترک بر اساس توافقات حاصل شده در فنلاند صورت می‌گیرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

هزاران نفر از ساکنان دو روستای شیعه‌نشین سوریه ‘تخلیه می‌شوند’

خبرگزاری رسمی سوریه از تخلیه هزاران نفر از ساکنان دو روستای شیعه‌نشین کفریا و الفوعه در حومه ادلب خبر داده است.این دو روستا در سه سال گذشته تحت کنترل نیروهای مخالف دولت بشار اسد بوده است.در مقابل قرار شده دولت سوریه ۱۵۰۰ زندانی از گروه‌های مخالف را آزاد کند.خبرگزاری رویترز گفته است این توافق در پی مذاکرات میان نمایندگان گروه‌های پیکارجو و مذاکره کنندگان مورد حمایت ایران حاصل شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

در عراق چه می‌گذرد؟

۱۰ روز از آغاز اعتراض‌های عراق در شهر نفت‌خیز بصره می‌گذرد. هزاران‌ تن علیه فساد و سوء مدیریت در استان‌های جنوبی عراق به خیابان ریخته‌اند و حکومت نیز نیروهای ویژه‌اش را به مقابله با آنها فرستاده. ده‌ها تن تاکنون در این راهپیمایی‌های اعتراضی کشته یا زخمی شده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ترامپ: عجله‌ای برای خلع سلاح اتمی کره شمالی نداریم

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است هیچ محدودیت زمانی برای خلع سلاح اتمی کره شمالی وجود ندارد و ضرورتی هم برای تسریع این روند نمی‌بیند.اظهارنظر جدید آقای ترامپ در باره کره شمالی نمایانگر تغییر لحن رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال این مساله است. او پیشتر گفته است خلع سلاح اتمی کره شمالی “بسیار سریع” محقق خواهد شد.آمریکا اخیرا تحریم‌های کره شمالی را تمدید کرد و دلیل آن را “تهدید فوق‌العاده” این کشور به دلیل داشتن سلاح‌های هسته‌ای خواند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اعلام آمادگی وزارت دفاع روسیه برای همکاری نظامی با آمریکا در سوریه

بعد از گفت‌وگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اجلاس هلسینکی و توافق آن‌ها درباره همکاری بیشتر دو کشور در سوریه، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای از آمادگی این کشور برای اجرای توافق هلسینکی خبر داده است. همزمان سپاه قدس نیز با شورشیان مخالف اسد برای تخلیه شیعیان استان ادلب به توافق رسیده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید