رئیس جمهور کرواسی پدیده غیرمنتظره جام جهانی و نمونه بارز یک حکمران مردمی

 

سایت نگام امروز دو مطلب در مورد رئیس جمهور کرواسی تقدیم شما عزیزان می نماید :

 

مطلب اول: سایت رسمی فوتبالی

کرواسی در روز فینال جام جهانی در رسانه های سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش فوتبالی، اولین نشانه ها از پیروزی یک چهارم نهایی برابر روسیه آغاز شد. مدیا تول کیت اطلاعاتی درباره توجه اینترنتی به پیروزی کرواسی منتشر کرد.

یکی از خدمات آنلاین این شرکت بررسی استفاده از یک کلمه کلیدی خاص در یک بازه زمانی است. بعد از پیروزی کرواسی برابر روسیه، کلیدواژه کرواسی سه برابر بیشتر از سه سال گذشته در تمامی رسانه های جهان استفاده شد. که نشان دهنده میزان علاقه و اهمیت به فوتبال است.وقتی کرواسی در نیمه نهایی انگلیس را شکست داد این عدد بسیار زیاد شد و همانطور که در نمودار مشخص است مسابقه فینال رکورد استفاده از نام این کشور کوچک را شکست.

تومیسلاو گروبیسیچ، مدیر عامل مدیا تول کیت، این نمودار را به همراه اطلاعات جالب دیگری صبح امروز روی صفحه فیس بوک خود منتشر کرد.چه کسی محبوب تر بود؟ کاپیتان لوکا مودریچ که موفق شد به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی جایزه توپ طلا را از آن خود کند. یا کولیندا گرابار – کیتارویچ که در حالی زیر باران ایستاده بود که چتر تنها بالای سر پوتین گرفته شد و تمام افراد حاضر در این مراسم را در آغوش گرفت و حتی به جام جهانی بوسه زد.

بر اساس اطلاعات گروبیسیچ تعداد اشاره ها به رییس جمهور ۲۵% بیشتر از کاپیتان کرواسی بود. این که بسیاری از مردم درباره مودریچ نوشتند اما او حتی در بین موضوعات محبوب نیز نبود مشخص می کند که نام کرواسی در هر گوشه از جهان شنیده شده است.

حالا که کیتاروویچ تبدیل به یکی از داغ ترین سوژه های رسانه های جهان شده است، برخی از جذاب ترین اقدامات  وی را با هم مرور می کنیم:

* هواپیمای ریاست‌جمهوری و تعداد ۳۵ ماشین مرسدس مخصوص وزرا را فروخت و درآمد حاصله را به خزانه‌ی دولت واریز کرد!

▫️فروش و خصوصی‌سازی موسسات استراتژیک دولتی را ممنوع کرد.

▪️حقوق و دستمزد خود را به ۳۰درصد کاهش داد تا با درآمد عمومی برابری کند!

▫️پاداش‌ها و سرویس‌های ویژه‌ی دیپلماتیک را لغو کرد!

* ️برای کاهش هزینه‌ها، سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و نمایندگی‌های غیرضروری در خارج از کشور را بست!

▫️برای سفرهای دیپلماتیک بین‌المللیِ خود با خرید بلیت از پروازهای عمومی استفاده کرد!

▪️او به مردمش گفت: اگر از بانک جهانی وام نگیریم از گرسنگی نمی‌میریم. و وام نگرفت!

* او گفت: ما تنها به پروژه‌های سودآوری که درآمد خزانه‌ی دولتی را افزایش دهد، فکر می‌کنیم.

▫️مالیات افراد کم‌درآمد را لغو کرد!

*️ با فساد اداری در تمام سازمانهای دولتی مبارزه کرد.

▫️کشور خود را که به تازگی از جنگهای داخلی بیرون آمده بود به یکی از کشورهای پایدار و موفق از نظر اقتصادی تبدیل کرد!

▪️برای تشویق تیم ملی فوتبال کشورش با هزینه‌ی شخصی و خرید بلیط عادی و نه فرست‌کلاس و رزرو هتل به روسیه سفر کرد!

▫️به محض رسیدن به سوچی به استادیوم رفت اما در ابتدا در جایگاه ویژه ننشست!

▪️با در دست داشتن بلیط مسابقه در بین طرفداران کروواسی روی صندلی معمولی نشست، سپس با آمدن مدودف و دعوت او، به جایگاه ویژه رفت!

▫️در طول مسابقه، تیم ملی کشورش را تشویق کرد و در پایان مسابقه و پیروزی بر روسیه‌ی میزبان در نیمه‌نهایی به رختکن تیم کرواسی رفت و در شادی آنان شرکت کرد، پیروزی و موفقیتی که ممکن است دیگر سالها اتفاق نیفتد.

آنچه خواندید در مورد کالیندا سی، شیرزن باغیرت و باشرف، وطن‌پرست و مردم‌دوست، رئیس‌جمهور کشور کروواسی بود.

 

مطلب دوم : سید نادر آموزگار

افتادن از آن سوی بام

جام جهانی تمام شد و تیم های اول تا آخر آن مشخص شدند.

کرواسی در این دوره شگفتی آفرید و با بازی های خوبش حتی امید اولین قهرمانی در بالاترین سطح از مسابقات جهانی فوتبال را تا پیش از بازی فینال نه تنها خودش، بلکه هوادارانش در سراسر جهان من جمله ایران خودمان، مثلا خودم، داشتم.

نوع ابراز احساسات خانم رئیس جمهور کرواسی در پایان بازی فینال عکس العمل هایی در دو طیف متفاوت که می توان آن ها را به موافق و مخالف آن نوع تشویق تقسیم کرد را سبب شد.

در طیف موافقان گروهی به سوابق مثبت مدیریتی، دیپلماتیک، و نظامی ایشان اشاره کردند که به نظرم گذشته از جنبه اطلاع رسانی و معلوم شدن این نکته که فی المثل ایشان آدم بی بته و بی خاصیت و بلکه موذی ای مثل احمدی نژاد نیست، بلکه کمالات و سجایایی در ابعاد رهبری و مدیریتی هم دارد، که به نظرم ربط زیادی به مساله نداشت.

گروهی دیگر از موافقین حرکت ایشان کار را به جایی رساندند که مدعی شدند غربی ها علاوه بر صنعت و تکنولوژی و اقتصاد و سیاست،‌ باید الگوی ما در روابط اجتماعی و فرهنگی، از جمله این‌گونه رفتار ها هم بشوند.

این نوع استدلال ها بنده را به یاد جمله معروف یکی از طرفداران غرب گرایی در نهضت مشروطیت انداخت که گفته بود اگر بخواهیم به پیشرفت و تمدن غرب دست بیابیم باید از فرق سر تا نوک پایمان غربی بشود.

این طرز فکر صرف نظر از مسائل عقیدتی و فرهنگی، به نظرم مشوق نوعی خود باختگی و حس خو کهتر بینی است، که با عزت نفس و مقولاتی در آن حوزه به هیچ وجه همخوانی ندارد.

اگر حجاب اجباری که قطعا نه ریشه در قرآن و اسلام و نه تعالیم ائمه و پیامبر دارد و هم‌ برای نظام و هم برای ملت ایجاد مسائل و مشکلات عدید نموده را افتادن از یک سوی بام در این گونه مسائل اجتماعی بدانیم پس لابد باید این نوع گرایشات را هم افتادن از دیگر سوی همان بام به حساب بیاوریم.

 

نگام ؛ ناگفته های ایران ما