بی اعتمادی ناشی از زمین خواری تا سکه خواری/ مهرداد سایه وند

💠 بعد از زلزله کرمانشاه و کمک های مردمی که بیشتر به سلبریتی ها داده میشد تا نهادهای دولتی نوشتم (( اعتماد مردم به نهادهای حاکمیتی کاهش یافته و این بی اعتمادی از هر خطر و تهدیدی برای کشور بالاتر است)). افشای اختلاس ها، زمین خواری ها، اعطای املاک نجومی، دریافت حقوق های نجومی، استفاده از ارز دولتی توسط سودجویان و بالاخره دستگیری سلطان سکه آن هم در زمانی که مردم بدترین شرایط اقتصادی را تجربه می کنند دیوار بی اعتمادی بین ملت و ارکان حاکمیت را بلند و بلند تر می کند.
💠 افشای نام چند شرکت توسط وزیر جوان کابینه و افشای نام وارد کنندگان خودرو با ارز دولتی و فروش آنها با قیمت آزاد گرچه خوب است ولی هرگز کافی نیست. روند رسیدگی به پرونده مختلسین، احتکار کنندگان و مفسدین اقتصادی از یک سو مردم را از مجازات آنان نا امید کرده واز سویی دیگر موجب جسارت افراد دیگر برای دست درازی به بیت المال کرده است.
💠 مردم حق دارند بپرسند چرا به رقص یک نوجوان در فضای مجازی به سرعت رسیدگی می شود و حتی برای اعتراف و اظهار ندامت به تلویزیون ملی کشیده می شود اما مفسدین اقتصادی راست راست بین ملت راه می روند و نه تنها خبری از مجازات و پخش اعتراف های آنها نیست که روزنامه ها هم با احتیاط با علامت اختصاری از آنها نام می برند.
💠 در هر بحرانی اعتماد متقابل دولت و ملت می تواند عبور از بحران را راحت کند. دفاع مقدس را هنوز از خاطر نبرده ایم. مردمی که پول، طلا، مواد غدایی و حتی لباس و کفش خود را به مساجد می دادند تا برای رزمندگان دلاور ارسال شود. حالا چرا همین مردم بحران را فرصتی برای سودجویی می کنند؟! چرا به صرافی ها و طلافروشی ها هجوم می برند تا بلکه از این آشفته بازار چیزی گیرشان بیاید؟! در حکومت کوتاه مولا امیرالمؤمنین پاسخ مولا به برادرش که سهم بیشتری از بیت المال می خواست آهن گداخته بود و آن امام بزرگوار چون یک فرد عادی کار می کرد و به اندازه ی بقیه از بیت المال سهم برمی داشت که معمولا همان نیز بین فقرا تقسیم می شد. رمز ماندگاری امیرالمؤمنین در دلهای همه آزادگان جهان عدالت، آزادگی و مردمی بودن بود.
💠 امروز به دلیل عدم وجود اعتماد عبور از بحران ها بسیار دشوار است. مدیریت بحران نیاز به اعتماد سازی، توجه به خواست ملت و نپرداختن به حاشیه های بی ارزش است. فیلترینگ فضای مجازی و محدود کردن آزادی های مدنی و … بر بی اعتمادی ها می افزاید. توجه به خواست های ملت به معنی تقسیم پول بین آنها نیست، مردم می خواهند مسئولین نیز به اندازه ی آنها در تحمل سختی ها سهیم باشند. می خواهند شاهد عزم جدی و عملی مسئولین برای مقابله با هر فسادی باشند. وقت مناسبی است که دولت و قوه قضاییه برخورد عملی و مناسب با سکه خواران و سوءاستفاده کنندگان از خودروهای وارداتی داشته و نتایج آن را به صورت شفاف در اختیار افکار عمومی قرار دهند. همه ارکان حاکمیت باید بدانند که افزایش اعتماد عمومی عبور از هر بحرانی را میسر می کند.