اشتیاق توغچه تایفور به همکاری با خواننده‌های خاورمیانه

نگام ؛ ترکیه _ توغچه تایفور، خواننده جوان سبک ارابسک ترکیه از برنامه و اشتیاقش برای همخوانی با همکاران عرب، ایرانی و غیره سخن گفت.

 

شاهین دمیر

توغچه، خواننده جوان سبک ارابسک و دختر «فردی تایفور» هنرمند معروف ترکیه که از کودکی با حمایت والدینش وارد عرصه هنر شده و همچنان با قدرت در این راه پیش می‌رود، در یک گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: علاقمند به کار مشترک با خواننده هایی از ایران، کشورهای عربی و خاورمیانه هستم.

وی درباره اجرای کنسرت در خاورمیانه با اشاره به سختی مسافرت با فرزند ۱.۵ ساله‌اش «افه» به کشورهای خاور دور اعلام کرد: برای سال های آینده و نه چندان دور چنین برنامه هایی را در نظر دارم.

توغچه تایفور که مادرش نجلا ناظر، نیز از ستارگان معروف سینما در دهه های گذشته به شمار می‌رود، همچنین گفت:

“برای من روح و زیبایی ترانه بسیار مهم است. بنابراین درباره اجرای ترانه و کنسرت و همخوانی با خواننده هایی از کشورهای خاورمیانه، باید بگویم که چرا نشود!

موسیقی زبان جهانی است. ممکن است شما به زبانی مسلط نباشید، اما هنگام شنیدن ملودی و آهنگ، می‌فهمید که چقدر آن را احساس می‌کنید. روح ترانه بسیار اهمیت دارد”.

توغچه تایفور در مورد نحوه ورودش به عرصه موسیقی و علت انتخاب این سبک هم بیان داشت:

“پیانو را از ۴ سالگی آغاز کردم. در دوره راهنمایی ویلیون آموختم و در ارکستر مدرسه نوازندگی کردم. با توجه به شغل مادرم دوست داشتم، بازیگر شوم، اما پدر مرا به همخوانی در یک ترانه دعوت کرد.

آن زمان با خود گفتم که بله من خواننده خواهم شد. تحصیلاتم را در رشته هنر و طراحی دانشگاه «یدی تپه» استانبول به پایان رسانده و همزمان با تشکیل گروه مویسقی به فعالیت های هنری پرداختم.

سبک اربسک انتخاب خودم بود. پدرم از خواننده‌های بزرگ ترکیه در این سبک است و از کودکی با آن آشنایی داشتم. موسیقی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر خانواده ما بوده است.

به آثار خواننده‌های دیگر نیز گوش داده‌ام. به زودی تک‌ترانه ای به نام «تظاهر» که اشعارش متعلق به خودم است را برای شنوندگان و دوستدارانم به اشتراک خواهم گذاشت.

این ترانه بر خلاف سبکم، کمی پرنشاط‌تر و نزدیک به پاپ است. ارابسک، سبک زندگی من است. البته در کنار احترام کامل به این سبک، دوست دارم روزی به موسیقی راک نیز بپردازم”.

این خواننده جوان در ارتباط با همکاری هنری با پدرش هم تصریح کرد:

“پدرم در آلبوم «ترانه‌های پدر» خوانده است. در یکی از ترانه‌ها نیز با من همخوانی کرده و در نماهنگ آن حضور یافت. در کنسرت سال نو در جمهوری ترک قبرس شمالی نیز با هم به روی صحنه رفتیم.

او به ترانه های من بسیار علاقه دارد. می شود گفت که از سه سالگی ترانه در اختیار پدرم می‌گذاشتم. چندین مورد از ترانه های بنده در آلبوم های پدرم خوانده شده است”.

گفتنی است فردی تایفور ملقب به «فردی بابا» به همراه ابراهیم تاتلیسس، اورحان گنجه‌بای و مسلم گورسس از خواننده های معروف چند دهه پیشین سبک ارابسک در ترکیه است. فردی در طول زندگی هنری خود، علاوه بر انتشار آلبوم‌های متعدد، در بیش از ۱۸ فیلم سینمایی نیز بازی کرده و کارگردانی برخی آنها را نیز برعهده داشته است.