اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ هواپیمای غول‌پیکر BelugaXL ایرباس به پرواز درآمد / آشنایی با موجودات زنده که در بدن انسان زندگی می کنند

نگام ؛ علم و تکنولوژی _ ابداع ربات‌های به اندازه حشره! ؛ اندازه گیری کورتیزول از طریق عرق بدن ؛ ابداع یک دستگاه دقیق برای اندازه گیری شاخص توده بدن ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

هواپیمای غول‌پیکر BelugaXL ایرباس به پرواز درآمد

روز پنج‌شنبه ۱۹ جولای، هواپیمای BelugaXL اولین پرواز آزمایشی خود را با حضور رسانه‌ها و عکاسان از فرودگاه شهر تولوز فرانسه انجام داد. این هواپیمای غول‌پیکر می‌تواند بیش از ۵۰ تن بار را جابه‌جا کند. وزن خود BelugaXL نزدیک به ۲۳۰ تن است .تصور کنید یک شی ۲۳۰ تنی در آسمان پرواز می‌کند. خیلی بعید و دور از ذهن است ولی به لطف فناوری و شگفتی‌های فیزیکی میسر شده و اکنون BelugaXL اولین پرواز خود را با موفقیت به اتمام رسانده است. BelugaXL می‌تواند ۵۰ تن بار را برای مسافت ۴۰۷۴ کیلومتری بدون هیچ توقفی حمل کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آشنایی با موجودات زنده که در بدن انسان زندگی می کنند

فرقی نمی کند چقدر به حمام می روید، از صابون و شامپو و انواع شوینده ها استفاده می کنید و مسواک می زنید؛ بدن انسان مانند جنگلی مملوء از تریلیون ها اورگانیسم کوچک مثل انواع باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است و در همین لحظاتی که مشغول خواندن این جملات هستید درون و روی بدن تان زندگی می کنند. این حقیقت اگرچه مشمئز کننده است اما باید آن را پذیرفت. در اینجا به موجودات زنده ای می پردازیم که درون و روی بدن انسان زندگی می کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

با تلاش دارپا صورت می‌گیرد ؛ ابداع ربات‌های به اندازه حشره!

“آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا” یا “دارپا” (DARPA) در نظر دارد ربات‌های بسیار کوچکی را برای فعالیت در محیط زیست ابداع کند.برنامه “شریمپ”(SHRIMP)، تلاشی برای ابداع ربات‌هایی به اندازه حشرات و جایگزین کردن آنها به جای ربات‌های بزرگی است که شاید تاثیر کمتری در محیط زیست داشته باشند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اندازه گیری کورتیزول از طریق عرق بدن

آزمایشات کلینیکی کورتیزول یک معیار برای اندازه گیری استرس فیزیکی و احساسی در اختیار پزشکان قرار می دهد تا عملکرد هیپوفیز و غدد فوق کلیوی بیمار را بررسی کنند. اما روش های فعلی اندازه گیری کورتیزول به چندین روز زمان نیاز دارند.اندازه گیری کورتیزول با چالش ویژه ای همراه است. معمولا حسگرهای زیستی بار مثبت و منفی مولکول ها را اندازه گیری می کنند؛ اما کورتیزول فاقد بار است. برای حل این مشکل محققان از غشایی استفاده کردند که تنها با کورتیزول پیوند برقرار می کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ابداع یک دستگاه دقیق برای اندازه گیری شاخص توده بدن

محققان توانستند اولین دستگاه “تحلیل مپدانس الکتریکی-زیستی” قابل حمل در جهان را توسعه دهند، این دستگاه افراد را قادر می‌سازد تا از سلامت خود آگاه شوند.گروهی از محققان و طراحان با استعداد موفق به توسعه دستگاهی به نام “RIDM” شدند که توسط آن افراد می‌توانند از سلامت شخصی خود آگاه شوند. این دستگاه کوچک و قابل حمل ترکیبات بدن افراد را اندازه گیری کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید