گفتگوی نگام با ابراهیم ملکی ، فعال سیاسی : انسان به ما هوانسان ،دارای حق و حقوق است ، نه به ما هو دین و مسلک و مرام / پیرامون موضوع سپنتا نیکنام و دیگر اقلیت های مذهبی

نگام ؛ حسن مقیمی _ یک مقام مسئول در مقابل چندین هزار رأی مردم که به نام یک نماینده مردم در شورای شهر به صندوق ریخته شده قرار می‌گیرد؛ در حالی‌ که چند مرجع مسئول دیگر صلاحیت آن نماینده را تأیید کرده‌اند. سپنتا نیکنام که پیش از این و در دوره چهارم شورای شهر نیز منتخب و مورد اعتماد مردم شهر یزد بوده است، از مدت‌ها قبل از انتخابات دوره پنجم با حواشی‌ای برای حضور در این انتخابات روبه‌رو بود اما صلاحیت او باوجود نامه دبیر شورای نگهبان برای عدم حضور اقلیت مذهبی در انتخابات شورای شهر یزد تأیید شد و مردم شهر یزد هم دوباره او را انتخاب کردند. این روند اعمال قدرت از بالا ادامه پیدا کرد و فشارها به دیوان عدالت اداری رسید و این مرجع چند ماه پس از انتخابات و در تاریخ ١٣ شهریورماه در پی شکایت یکی از رقبای ناکام انتخاباتی سپنتا نیکنام در شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری حکمی را مبنی‌ بر توقف موقت و جلوگیری از فعالیت این عضو زرتشتی شورای شهر یزد صادر کرد.اما اکنون پس گذر زمان و رسانه ای شدن موضوع و بعد از فراز و نشیب های بسیار ، مجوز ورود سپنتا نیکنام به شورای شهر صادر شد.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای ابراهیم ملکی ، فعال سیاسی که در ادامه می خوانید :

 

نگام : تحلیل شما پیرامون درخواست سپنتا نیکنام به رییس جمهور در مورد ورود به قضیه حضور اقلیت ها در شورا ها چیست؛

همانطور که می دانید نمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلس شورای اسلامی دارای کرسی هستند،با وجود اینکه نام ، مجلس شورای اسلامی است و تمامی نمایندگان مجلس حق دارند در مورد مسائل کلان کشور اظهار نظر کنند !!چطور می شود که کسی را که مردم به نمایندگی در شورای شهر برگزیده اند ، شورای نگهبان بخاطر کیش مذهب از ورود به شورای شهر محروم نماید و این برخلاف قانون اساسی است.

طبق قانون اساسی همه مردم دربرابر قانون مساوی اند و از حقوق یکسان برخوردارند وشورای نگهبان حق ندارد براساس مصلحت رای دهد چرا که جای مصلحت مجمع تشخیص مصلحت نظام است نه شورای نگهبان.

به نظر من کشور متعلق به هیچ دین ومسلک ومرامی نیست؛چه در اقلیت باشند چه اکثریت ، چرا که دین و مسلک و مرام ثابت نیست و قابل تغییر است همانگونه که درگذشته شاهد آن بوده ایم. کشور متعلق به تمامی آحاد ملت است با هر دین و مسلک و مرامی که باشند چرا که انسان به ما هوانسان ،دارای حق و حقوق است نه به ما هو دین و مسلک و مرام وتنها کشوری که مدعی این حق نابخردانه است اسرائیل است همانطور که درگذشته گفته و نوشتم و به تازگی هم مجلس اسرائیل در روز پنجشنبه ۲۹تیر۹۷رسما قانونی را تصویب نمود که به موجب آن فقط یهودیان این کشور ازحق تعیین سرنوشت برخوردارند واین قانون آپارتایدی با ۶۲رای موافق دربرابر ۵۵ رای مخالف در مجلس آن کشور به تصویب رسید.

 

نگام : آیا مجمع تشخیص مصلحت منافع ملی را نادیده میگیرد و به ضرر اقلیت ها رای میدهد؟

مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مجلس قانون گذاری نیست.

مهمترین مسئولیت آن مجلس ، حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است که تعداد افراد این مجمع ۴۴ نفر ثابت و یک نفر مهمان متناسب با موضوع جلسه است.

این مجمع درتاریخ ۱۷بهمن ۶۶ تاسیس گردید که بعدها در بازنگری قانون اساسی چند وظیفه عمومی به عهده آن مجمع نهاده شد .ازجمله:

۱- تشخیص مصلحت میان نظرات مجلس شورای اسلامی وشورای نگهبان.

۲-تهیه وپیشنهاد پیش نویس سیاست های کلی نظام در اجرای بند یک اصل یکصد و ده قانون اساسی .

۳-تصویب مصوبات شورای رهبری درصورت عزل،استعفا یا فوت رهبر.

۴-مشارکت در شورای بازنگری قانون اساسی براساس اصل ۱۷۷قانون اساسی.

البته امیدواریم که به وظیفه قانونی خود عمل کنند.

 

نگام : شورای نگهبان تا چه زمانی قرار است با برداشت های شخصی به منافع ملی ضربه بزند ؟راهکار برون رفت از این بحران از دید شما چیست؟

آن طور که از متن مذاکرات مجلس بررسی قانون اساسی برمی آید نمایند گان مردم اصل۹۱ را برای جلوگیری از دخالت ناروای حاکمیت و صاحبان قدرت تاسیس نموده اند، نه قیومیت چند نفر برجامعه و این نظارت استصوابی که شورای نگهبان برای خود قائل است برخلاف عقل و شرع و قانون اساسی است که درصورت مشروح مذاکرات مجلس بررسی قانون اساسی “خبرگان” درصفحه های ۷۴۳تا۷۵۲ می توانید بخوانید .

باید شورای نگهبان به قانون تن داده و خود را ملتزم به اطاعت از قانون بداند و به وظیفه قانونی خود که نظارت است همت گمارد و از دخالت در قوه مجریه پرهیز نماید.
باید دور وتسلسل برداشته شود .

اشکال اینجاست که رهبر ، فقهای شورای نگهبان را نصب می کند، فقهای شورای نگهبان صلاحیت اعضای مجلس خبرگان را بررسی و تایید می کنند و مجلس خبرگان رهبر را گزینش می کند واینجا است دور فلسفی یعنی توقف شئ بر نفس خود پیش می آید ودر عناوین اعتباری ، دور وتسلسل باطل است.

 

نگام : چرا رهبر به این موضوع ورود پیدا نمیکند ؟مگر اقلیت ها از مردم همین کشور و ایرانی نیستند؟

این سوال را باید از خود ایشان پرسید، من اطلاعی ندارم. نمی دانم ایشان در این موضوع ورود پیدا کرده یا نه. عقلا باید ورود پیدا می کردند چون ایشان همانطور که می دانید در دیدار ائمه جمعه در تاریخ ۱۲دی ۹۴ رای مردم را حق الناس شمرده وتخطی از آن را تعرض به حق الناس شمردند .یقینا کسانی که به جناب سپنتا نیکنام رای داده اند رای تک نداده اند بلکه به سایر نامزدهای انتخاباتی نیز رای داده اند. این عاقلانه نیست که بخشی از رای را بپذیریم وبخشی از رای ملت را رد کنیم و واقعیت این است که جناب سپنتا نماینده اقلیت دینی نیست بلکه نماینده ملت یزد است و شورای نگهبان با این کار خود به فهم وشعور ملت توهین نموده است.

 

نگام : ما امروز شاهد بودیم تمامی اعضا بغیر از آقای جنتی رای مثبت دادند .این چه معنایی دارد که دبیر شورای نگهبان یک تنه جلوی مسائل بایستد . آیا این نشان از ورود سلایق شخصی او در مسایل دیگر نیست؟

مخالف بودن فرد با تمامی اعضا اشکالی ندارد. آنچه مورد اشکال است تحمیل نظر فرد بر جمع است.

شاید هم ایشان حال نداشته دستش را بالا ببرد

در هر حال بازگشت آقای نیکنام  به شورای شهر را به شما و ملت بزرگ ایران بخصوص مردم یزد تبریک می گویم.

برای شما آرزوی موفقیت می نمایم و به امید ایران آباد و آزاد

One thought on “گفتگوی نگام با ابراهیم ملکی ، فعال سیاسی : انسان به ما هوانسان ،دارای حق و حقوق است ، نه به ما هو دین و مسلک و مرام / پیرامون موضوع سپنتا نیکنام و دیگر اقلیت های مذهبی

Comments are closed.