علی لاریجانی: برخی چالش های اقتصادی ربطی به هیاهوهای ترامپ ندارند مشکل داخلی است/ سفرا باید چریک کت و شلواری باشند

نگام ، سیاسی _ علی لاریجانی، رییس مجلس ایران روز گذشته (یکشنبه، ۳۱ تیرماه) در “همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور” که در مرکز مطالعات وزارتخانه برگزار شد، در اظهاراتی گفت: برخی چالش های اقتصادی ربطی به هیاهوهای ترامپ و مسائل هسته ای ندارند. صندوق های بازنشستگی در دولت های مختلف مشکلاتشان بیشتر شد که اگر این صندوق ها سرپا نشوند؛ظرف ۱۰ سال آینده باید ۵۰ درصد بودجه را به این ها بدهیم، همچنین مشکلات بانک ها درونی است و مرکز پژوهش های مجلس نیز روی این موضوع کار کرده است، بانک مرکزی نیز مشکلات درونی خود را قبول دارد. تعیین نرخ سود ۲۰ درصد به دلیل مشکلات درونی است که همین امر به تولید لطمه می زند.

 

سارا آکالین

لاریجانی افزود: حجم نقدینگی موجود در کشور ربطی به ترامپ و مسئله هسته ای ندارد و این اشکال مزمن درون اقتصاد کشور است، چون دولت ها می خواهند با روش های ساده کشور را اداره کنند؛توجهی به این مسائل نداشته و اکنون مشکل ساز شده است.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران، لاریجانی اظهار داشت: رشد نقدینگی ظرف ۵ سال اخیر سه برابر شده ؛اما در آمریکا ۳۰ درصد رشد نقدینگی در این دوره ایجاد شده که به طور طبیعی یعنی نرخ ارز آن ها با ریال ما ۲.۳ برابر افزایش پیدا کرده است. اینکه همه مسائل را ذیل جنگ اقتصادی بیاوریم سبب می شود تا واقعیات داخلی را نبینیم و علاج نکنیم و همچنین در این صورت حریف را خیلی قوی جلوه داده ایم.
وی افزود: اگر به آورده های درونی توجه داشته باشیم وضعیت روشن می شود و این دوره را می توان دوره بازسازی اقتصاد دانست.در شرایط فعلی وزارتخانه ها نمی توانند به راحتی با خارج قرارداد ببندند و راه جدید آن ها توجه به توان داخلی است که سبب می شود دوره بازسازی و زمینه برای استفاده از افراد خبیر آماده شود؛البته باید از ظرفیت های برون زایی اقتصادی نیز استفاده کنیم.این دوره ساده نیست.
لاریجانی در ادامه به یکی دیگر از واقعیت های ایران اشاره و تصریح کرد: در طی این سال ها روی بخش های تحقیق و توسعه کمتر کار کرده بودیم و این شرکت ها بیشتر کپی کار شده بودند، شرکت های بزرگ ما بخش R & D ضعیفی دارند و اتومبیلی که می سازند سبب نمی شود که مردم حس کنند،تغییری ایجاد شده است.

رئیس مجلس در ادامه خطاب به سفرای حاضر در این جلسه گفت: شما باید چریک کت و شلواری باشید و دیپلماسی شما نباید از جنس دیپلماسی کلاسیک باشد. در جلسات مختلف تاکید می شود که به همسایگان باید توجه جدی داشته باشیم و اگر سوءتفاهمی وجود دارد باید رفع شود،زیرا همسایگان عزیز هستند و باید بیشتر مراوده داشته باشیم.به لحاظ سیاسی،اقتصادی و همکاری منطقه ای باید با همسایگان در ارتباط باشیم.
لاریجانی با اشاره به لزوم توجه وزارت خارجه به ایرانیان خارج از کشور گفت: براساس اعلام وزارت خارجه ایرانیان خارج از کشور حدود ۲ هزار میلیارد سرمایه دارند که اگر ۱۰ درصد این سرمایه به داخل ایران بیاید نیازی به ناز و کرشمه کشورهای خارجی نداریم.
او در حالی می خواهد که سرمایه ایرانیان خارج از کشور به ایران آورده شود که گفته می شود مسئولان سرمایه ای چندین برابر رقم اعلام شده دارند و دفعه قبل که نوبخت به عنوان سخنگوی دولت خواسته ای مشابه را مطرح کرد انتقادهای بسیاری به او وارد شد و بسیاری بی اعتمادی مردم به حکومت را مطرح کردند که حاضر نیستند سرمایه خود را به کشور منتقل کنند.