مردم ایران تا ۹۰ درصد هزینه‌های درمان را از جیب می‌پردازند، وزارت بهداشت منتقدان خود را جاهل، جاسوس و خائن می خوانند تا به این شیوه آنها را از میدان به در کنند

نگام ، اجتماعی _ عملکرد وزارت بهداشت ایران در سالهای اخیر با توجه به افزایش هزینه های درمان و اینکه خانواده های کم درآمد از عهده هزینه های آن بر نمی آیند، همواره با انتقادهای بسیاری همراه بوده است، هرچند وزیر بهداشت با برخی حرکات نمایشی سعی در مردمی نشان دادن چهره خود دارد اما واقعیت آن است که سیاست های وی فشارهای زیادی را به بیماران وارد کرده و از آنجا که میزان بیماری ها طبق آمار ارائه شده رو به افزایش بوده اما سیاست های وزارت بهداشت در راستای افزایش هزینه به بیماران و تشدید نابرابری ها است.

 

سارا آکالین

در این رابطه مزدک دانشور، کارشناس درمان از واقعیت های تلخی پرده برمی دارد که گویای وخامت أوضاع در حوزه سلامت مردم است.
او در هم‌اندیشی “کالاپنداری سلامت، آثار تحولات اخیر اقتصادی-اجتماعی بر سلامت همگانی” با انتقاد از عملکرد وزارت بهداشت و نقش آن در تشدید نابرابری گفت: دانشمندان از دهه هشتاد به این نتیجه رسیدند که نابرابری سطح استرس را در خون بالا می‌برد که این به نوبه خود موجب ایجاد سرطان می‌شود. نگاه کنید که مردم تا ۹۰ درصد هزینه‌های مردم را از جیب می‌پردازند و لذا این امر به تشدید نابرابری انجامیده است.
او افزود: ما شاهدیم که دولت مردم را به سمت خود مراقبتی سوق می‌دهد این در شرایطی است که به برندهای سوسیس و کالباس اجازه فعالیت داده می‌شود و اینها در مجموع بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش داده است. به یاد داشته باشید که مواد قندی به وفور در وعده‌های غذایی فقرا وجود دارند که این در کنار هزینه‌های بالای درمان جیب آنها را خالی کرده و به تشدید نابرابری دامن زده است.
به گزارش ایلنا، دانشور تصریح کرد: هم اکنون ۵۰ درصد از مراجعات به بیمارستان‌ها برای درمان سرپایی است که ۸۰ درصد از پولی که مردم در این بخش هزینه می‌کنند به جیب بخش خصوصی می‌رود. در این شرایط می‌توان این پرسش را مطرح کرد که چرا وزارت بهداشت طرح‌های غربالگری و نظام ارجاع را کنار گذاشته است؟ در نظر داشته باشید که طرح تحول نظام سلامت بدون هیچ گونه الزام قانونی تصویب شد با این استدلال که پرداخت از جیب مردم کاهش یابد.
او گفت: دریافتی‌های پزشکان ذهنیت مردم را نسبت به آنها خراب کرده است، حداکثر دریافتی‌های پزشکان در هر ماه طبق ادعاهایی که می‌شود حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان است؛ این در شرایطی است که بهترین اساتید علوم انسانی تنها ۶ تا ۷ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و تکلیف بقیه مردم هم مشخص است.
دانشور با بیان اینکه در خبرها می‌شنویم که چگونه بعضی از جراحان با تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی تبانی می‌کنند، گفت: تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی اجازه نمی‌دهند تا بر علیه آنها قانون وضع شود. آنها به صورت مداوم ادبیات خاص خود را در حمایت از خود تولید می‌کنند و کنفرانس‌های پزشکی را اسپانسر می‌کنند تا مخالفان آنها فضایی برای انتقاد از آنها پیدا نکنند. اینگونه زمینه فساد علمی را فراهم می‌کنند.
او در ادامه به نکته ای اشاره کرد که از جهات مختلف حائز اهمیت است. دانشور گفت: مخالفان رویکردهای اقتصادی وزارت بهداشت و پزشکان دائم متهم می‌شوند و انگ می‌خورند، آنها می‌گویند در ذهن مخالفان پسماندهای اندیشه‌های سوسیالیستی وجود دارد. آنها منتقدان خود را جاهل، جاسوس و یا خائن خطاب می‌کنند و تلاش می‌کنند تا به این شیوه آنها را از میدان به در کنند.
او افزود: دولت چهره ژانوسی (دو چهره) دارد به این معنی که کارکرد عمومی دارد اما بیشترین خدمت را به بخش خصوصی می‌کند. موضوعی که در اعتراض های اخیر نیز مطرح شده است.