نامه مولوی عبدالحمید به آیت الله سیستانی: از نفوذ خود برای رفع تبعیض از اهل سنت استفاده کنید

 

نگام ، سیاسی _ مولوی عبدلاحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه ای به حضرت آیت الله سیستانی خواهان رفع تبعیض علیه اهل سنت در ایران و عراق شد.

 

او در این نامه نوشته است: اگر در دو کشور عراق و ایران که در دنیا و جهان اسلام تأثیرگذار هستند، تبعیض و نابرابری برداشته شود، جهانیان شاهد تحول عظیمی در جهت مودت و وحدت واقعی و عملی امت اسلامی خواهند بود. این اقدام گامی موثر در راستای برقراری امنیت و آرامش پایدار در جهان اسلام خواهد شد. همچنین زمینه برای سوء استفاده دشمنان اسلام به وجود نخواهد آمد و دنیا شاهد خواهد بود که برادران شیعه ما اگر جایی به قدرت برسند، عدالت را اجرا می کنند و بین مذاهب، ادیان و دیدگاه های مختلف تفاوتی قائل نمی شوند و این در تاریخ ثبت خواهد شد.

به گزارش شفقنا، متن نامه مولوی عبدالحمید به آیت الله العظمی سیستانی بهض  این شرح است:

محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی – دامت برکاتهم –

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ضمن آرزوی سلامتی و طول عمر با برکت برای جنابعالی، احتراماً توجه حضرتعالی را به عرایض ذیل معطوف می  دارم:

بررسی مسائل روز جهان اسلام نشان می دهد ریشه بسیاری از اختلافات، نابسامانی ها و بحران هایی که دامن گیر مسلمانان شده، به ویژه مشکلات مردم عزیز عراق، سوریه، یمن و غیره در تبعیض و بی عدالتی، تنگ نظری و انحصار طلبی و زیاده خواهی حکام و صاحبان قدرت است.

در عراق پس از فروپاشی حکومت دیکتاتور سابق، اگر یک حکومت فراگیر متشکل از همه اقوام و پیروان مذاهب و ادیان این کشور تشکیل می شد و حاکمان عراق با اجرای عدالت و توسعه سیاسی مانع ظهور گروه های افراطی می شدند و نیز حکام سوریه و یمن به جای سرکوب و استبداد، به خواسته های مشروع مردم گوش فرا می دادند و با گفتمان دیپلماسی مشکلات را حل می کردند، ما امروز شاهد نابودی و ویران شدن این کشورها و آوارگی مردم نبودیم.

اکنون که عراق در فرآیند سیاسی جدیدی قرار گرفته و پس از سالها نا امنی و یأس و نا امیدی، روزنه امیدی برای مردم عزیز این کشور به چشم می خورد، انتظار می رود با توجه به جایگاه پدرانه حضرتعالی توصیه و تأکید فرمایند که یک حکومت فراگیر متشکل از تمام اقوام و پیروان مذاهب و ادیان تشکیل شود تا ملت عزیز عراق در سایه حکومت مردم سالار و عدالت خواه به حقوق حقه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خود دست یابد و تجربه گذشته تکرار نشود.

موضوع مهم دیگر اینکه طبق اطلاعات واصله پس از اخراج داعش از عراق، هزاران زن به اسارت گرفته شده و در زندان های حکومت به سر می برند. از آنجایی که اسیر گرفتن زنان به صلاح نیست و سیدنا علی رضی الله عنه نیز در جنگ های فیما بین مسلمین و حتی خوارج هیچ گاه زنان را به اسارت نگرفتند، انتظار دارد توصیه فرمایند زنان در بند اسارت آزاد شوند.

حضرت آیت الله العظمی!

در ایران ۴۰ سال از عمر نظام جمهوری اسلامی می گذرد و در تمام این مدت جامعه اهل سنت ایران که جمعیت ۲۰ درصدی کشور را تشکیل می دهد، با حفظ وحدت در همه صحنه ها و عرصه ها با حضور حماسی، فعال و آگاهانه خود، از نظام جمهوری اسلامی حمایت کرده و در مقابل خشونت و افراط گرایی و عوامل تفرقه ایستاده و در وحدت و امنیت ملی تأثیرگذار بوده است. با وجود این، متأسفانه تبعیض شدیدی در مدیریت های کلان کشوری و استانی مواجه است، به گونه ای که تا به حال در طول این چهار دهه حتی یک وزیر یا استاندار از اهل سنت منصوب نشده است. البته در دولت کنونی فقط دو معاون وزیر و یک سفیر از اهل سنت انتخاب شده است که خیلی ناچیز است. اهل سنت در مراکز قدرت و تصمیم گیری، غیر از مجلس شورای اسلامی، حضور ندارند. در مدیریت های کلان کشور و در مدیریت های استانی نیز بکارگیری اهل سنت بسیار ضعیف و کمرنگ است. در کادر رسمی نیروهای مسلح کشور، اهل سنت حضور ندارند. در هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اهل سنت را راه نمی دهند و مسئولان علت آن را فشار مراجع عنوان می کنند. در مجموع، از شایستگان اهل سنت استفاده نمی شود و آنان شدیداً مورد تبعیض و نگران آینده خود هستند.

در بُعد آزادی های مذهبی نیز مشکلات و فشارهای زیادی وجود دارد؛ با توجه به جمعیت بیش از یک میلیونی اهل سنت در تهران، حدود ۴۰ سال است که جامعه اهل سنت پیگیر صدور مجوز ساخت مسجدی در تهران است، ولی متأسفانه تاکنون اجازه ساخت مسجد در تهران و دیگر شهرهای کلان کشور که اهل سنت در آنها سکونت دارند، داده نشده است.

این در حالی است که در تهران و بسیاری از کلانشهرهای کشور، کلیسا، کنیسه و آتشکده برای اقلیت های دینی وجود دارد و آنها به راحتی مراسم دینی خویش را انجام می دهند، اما اهل سنت در اقامه فریضه نماز با مداخله پلیس و نهادهای امنیتی روبه رو هستند و حتی در نمازخانه های استیجاری با ترس و هراس نمازهای یومیه، جمعه و عیدین را به جا می آورند.

با توجه به فرمان اخیر مقام معظم رهبری در استفاده از اهل سنت در مدیریت ها بدون در نظر داشت مذهب فرد، متأسفانه شاهد تغییری حتی در مجموعه های زیر نظر رهبری نبوده ایم.

وقتی مطالبات قانونی با مسئولان و دولتمردان مطرح می شود، همواره این پاسخ را می دهند که تحت فشار هستند و اشاراتی به مراجع قم می کنند.

مرجع عالیقدر!

با عنایت به جایگاه و احترام حضرتعالی در جهان اسلام و نیز در میان مراجع و مسئولان نظام جمهوری اسلامی، انتظار است از نفوذ خویش برای حل مشکلات اهل سنت ایران استفاده کنند و با پادرمیانی معضل چهل ساله را حل و فصل نمایند تا برادران اهل سنت که حسب جمله زیبای جنابعالی «جان شیعه هستند» در ایران به عنوان شهروند درجه یک شناخته شده و از حقوق حقه خویش در پرتو قانون اساسی بهره مند و تفاوت بین مذاهب اسلامی برداشته شود و از شایستگان اهل سنت در مدیریت های کشوری و استانی به صورت عادلانه استفاده شود.

یقیناً اگر در دو کشور عراق و ایران که در دنیا و جهان اسلام تأثیرگذار هستند، تبعیض و نابرابری برداشته شود، جهانیان شاهد تحول عظیمی در جهت مودت و وحدت واقعی و عملی امت اسلامی خواهند بود. این اقدام گامی موثر در راستای برقراری امنیت و آرامش پایدار در جهان اسلام خواهد شد. همچنین زمینه برای سوء استفاده دشمنان اسلام به وجود نخواهد آمد و دنیا شاهد خواهد بود که برادران شیعه ما اگر جایی به قدرت برسند، عدالت را اجرا می کنند و بین مذاهب، ادیان و دیدگاه های مختلف تفاوتی قائل نمی شوند و این در تاریخ ثبت خواهد شد.

توفیق و سلامتی برای حضرتعالی از بارگاه الله متعال خواهانم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

One thought on “نامه مولوی عبدالحمید به آیت الله سیستانی: از نفوذ خود برای رفع تبعیض از اهل سنت استفاده کنید

Comments are closed.