اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ رونمایی سونی از سنسور ۴۸ مگاپیکسلی موبایل / تخمین سن قلب با ماشین حساب سلامت

نگام ؛ علم و تکنولوژی _ تغییرات سطح مریخ در اثر طوفان غبار+ویدئو ؛ ساخت سریع ترین ابزار چرخنده دست بشر ؛ تولید ماده اطفای حریق با قابلیت خاموش‌کنندگی ۱۰ برابری نسبت به آب/ رفع محدودیت‌های مواد موجود ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

رونمایی سونی از سنسور ۴۸ مگاپیکسلی موبایل

با اینکه گوشی‌های هوشمند سونی فروش خوبی ندارند، ولی این شرکت هنوز هم بهترین سنسورهای دوربین را برای گوشی‌های هوشمند می‌سازد. سونی بخش بزرگی از بازار سنسورهای دوربین را در اختیار دارد؛ طوری که بیشتر گوشی‌های هوشمند بازار، از پرچم‌دارهای بزرگ گرفته تا گوشی‌های میان‌رده، از سنسورهای دوربین سونی استفاده می‌کنند. سونی از جدیدترین سنسور دوربین خود رونمایی کرده است؛ سنسوری که وضوح تصویر ۴۸ مگاپیکسل را به گوشی‌های هوشمند می‌آورد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تخمین سن قلب با ماشین حساب سلامت

محققان برای توسعه این نرم افزار از رویکرد کلان داده (big data) استفاده کردند که بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ میلادی از ۱۰۴ هزار و ۲۱۹ شهروند کانادایی جمع آوری شده بود و شامل اطلاعات مربوط به بستری شدن و آمار مرگ و میر بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تغییرات سطح مریخ در اثر طوفان غبار+ویدئو

تصاویر جدید ناسا نشان می‌دهند با ادامه طوفان غبار، تغییرات سیاره‌ای گسترده‌ای در سطح مریخ در حال وقوع است.این تصاویر خیره کننده، با دوربین “MARCI” ناسا گرفته شده‌اند. این دوربین، در “مدارگرد شناسایی مریخ”(MRO) که کار نقشه‌برداری روزانه از کل این سیاره را بر عهده دارد، قرار گرفته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ساخت سریع ترین ابزار چرخنده دست بشر

این ابزار یک روتور میکروسکوپی است از دو نانوذره سیلیسی متصل به هم تشکیل شده است. محققان از طریق ضربه زدن با استفاده از پرتو لیزر به این روتور توانستند آن را با سرعت بسیار بالای ۶۰ میلیارد دور در دقیقه به چرخش درآورند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

با تلاش محققان کشور صورت گرفت؛تولید ماده اطفای حریق با قابلیت خاموش‌کنندگی ۱۰ برابری نسبت به آب/ رفع محدودیت‌های مواد موجود

محققان پارک علم‌وفناوری البرز با استفاده از مواد معدنی و حذف محدودیت‌های مواد خاموش‌کننده موجود، ماده‌ای در حالت کف تولید کردند که برای اطفای حریق ناشی از موادنفتی، گاز، کاغذ و پلاستیک قابل استفاده است و به گفته آن‌ها برخلاف سایر مواد اطفای آتش، قابلیت‌های آن در ارتفاعات بالای ۱۰۰ متر آتش نیز کاهش نمی‌یابد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید