سلیمی نمین: سعید مرتضوی از دانشگاه آزاد رشوه می گرفت ؛ کلاس نمی رفت اما دکترا گرفت ؛ همسرش هم آنجا استخدام شد / بیوگرافی سعید مرتضوی و همسر پزشکش + عکس

نگام ؛ سیاسی _ مرتضوی از طریق دانشگاه آزاد رشد کرد دکترای خود را از آن گرفت و همسر او هم در همان جا استخدام شد.رهبری گفتند اسامی قضات ناسالم را اعلام کنید اما متأسفانه این کار را نمی‌کنند. این بحث که برای سومین بار از سوی رهبری تأکید شده، به دلیل این است که می‎خواهند از سلامت قوه قضائیه دفاع کنند. ما امروز نسبت به قوه قضائیه باید حساسیت بیشتری داشته باشیم. نه قوه‌ای که ملعبه دست ما باشد. بلکه قوه مقتدر مستقل.وقتی مستقل می‌گوییم تالی فاسدی دارد.

 

حسن مقیمی

عباس سلیمی نمین به روزنامه ایران گفت:من یک زمانی با فساد قوه ‏قضائیه مقابله کردم و جریان اصلاح‎طلب رویکرد خوبی نداشت. من با آقای مرتضوی در دوران دادستانی مقابله کردم و هزینه‏‌های زیادی دادم. از چندین دادگاه محکومیت‎های بالایی هم گرفتم چون می‎دانستم مرتضوی در دادستانی تهران حضور دارد و فسادی را دنبال می‎کند که برای کشور خطرناک است. هیچ کدام از روزنامه‎های اصولگرا و اصلاح‎طلب با من همراهی نکردند.

سال ۸۴ نامه‎ای را به آقای‌هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه‎قضائیه نوشتم و گفتم که سعید مرتضوی از دانشگاه آزاد رشوه می‎گیرد و در برابر این رشوه خدمات ویژه‎ای به آنها می‌دهد. آقای شاهرودی جواب داد که بله ما تذکر داده‎ایم. یعنی چی؟ یعنی ما این را پذیرفته‌ایم.

او بدون اینکه به دانشگاه آزاد شهریه بدهد، ثبت نام کرد. در کلاس‎های دانشگاه هم شرکت نمی‎کرد. در دانشگاه آزاد هم استخدام شد که محل تأمل بود. فسادهای زیادی به نفع دانشگاه آزاد می‎کرد. چون دانشگاه آزاد با آقای‌هاشمی ارتباط داشت یک اصلاح‎طلب هم به میدان نیامد.

من نامه خودم و جواب آقای شاهرودی را برای روزنامه‎های مختلف فکس کردم اما چاپ نکردند. مرتضوی از طریق دانشگاه آزاد رشد کرد دکترای خود را از آن گرفت و همسر او هم در همان جا استخدام شد.رهبری گفتند اسامی قضات ناسالم را اعلام کنید اما متأسفانه این کار را نمی‌کنند. این بحث که برای سومین بار از سوی رهبری تأکید شده، به دلیل این است که می‎خواهند از سلامت قوه قضائیه دفاع کنند. ما امروز نسبت به قوه قضائیه باید حساسیت بیشتری داشته باشیم. نه قوه‌ای که ملعبه دست ما باشد. بلکه قوه مقتدر مستقل.وقتی مستقل می‌گوییم تالی فاسدی دارد.

هر قاضی‌ای بنا بر همین امر، هرگونه خواست عمل می‌کند. این به معنی سوءاستفاده از استقلال است. باید یک نظارت جدی بر احکام قضایی وجود داشته باشد. اینطور نباشد که هر قاضی بنا بر استدلال خود حکم صادر کند. این استقلال نیست. خیلی‌ها توان این را ندارند که اعتراض کنند و وکیل بگیرند. البته قوه قضائیه یک روند مثبت دارد که خوب است تقویت شود.

 

بیوگرافی سعید مرتضوی و همسر پزشکش

سعید مرتضوی در سال ۱۳۴۶ در شهر تفت استان یزد به دنیا آمده و سِمت های قاضی دادگاه‌های یزد، دادگاه امنیتی تهران (ویژه صدور احکام وزارت اطلاعات) دادگاه مطبوعات، بانی راه‌ اندازی مجدد دادستانی در قوه قضائیه و ریاست تامین اجتماعی را داشته است.

مرتضوی بعد از ناپدید شدن چند روزه در نهایت در سرخوره مازندران یکی از شهرهای این استان شناسایی و پیداشد.

وی توسط نیروهای انتظامی باداشت و به زندان تهران معرفی شد تا مراحل ادامه پرونده را طی کند.
این متهم توسط یکی از بستگانش منزلی را اجازه کرده بود.

 

خانواده و دوران کودکی سخت

مرتضوی در سن کودکی پدرش را از دست داده و مجبور شده برای امرار معاش در یک چاپخانه در شهر تفت کار کند.
در ۱۹ سالگی در رشته حقوق قبول شده و ادامه تحصیل می دهد و بعد از مدتی در دادگاه بابک به کار مشغول شده و سپس در بیست و هفت سالگی راهی دادگاه تهران شده و مشغول به کار می شود.

 

فعالیت های مرتضوی

مسئولیت های مرتضوی این گونه بوده است که وی از سال ۱۳۸۱ تا هفتم شهریور ۱۳۸۸ دادستان تهران و همچنین ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده که در این سال ها عنوان مدیر نمونه کشوری در مسئولیت دادستانی عمومی و انقلاب تهران کسب کرده است.
او علاوه بر این وظایف ،مسئولیت برگزاری اجلاس دادستان‌های پایتخت کشورهای اسلامی، مسئولیت برگزاری اجلاس رؤسای قوه قضائیه کشورهای اسلامی، تدریس در دانشگاه و تألیف ۸ عنوان کتاب را نیز در سوابق خود دارد.
وی در سال ۱۳۹۰ به عنوان مدیرعامل جدید سازمان تأمین اجتماعی معرفی و در سال ۹۱ حکمش ابطال شد.
مرتضوی دوباره به فاصله یک ماه مجددا از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سرپرست سازمان تامین اجتماعی منصوب شد.

ازدواج و عکس همسر

 سعید مرتضوی متاهل بوده و با هما فلاح دکترای رشته پزشکی ازدواج کرده است.

اعطای پست ریاست به همسرش

مرتضوی بعد از منصوب شدن به ریاست سازمان تامین اجتماعی با حکمی همسرش را به ریاست بیمارستان شریعت رضوی، وابسته به سازمان تامین اجتماعی منصوب کرده و بعد از برای تقدیر از همسرش و خدمات خوبش، سمت مدیرکل آموزش و پژوهش سازمان تامین اجتماعی را به وی اعطا کرد.

هما فلاح همسر سعید مرتضوی

اتهامات و پرونده سعید مرتضوی

پرونده اول مرتضوی کهریزک و جنایات در آن است.
وی در دوران ریاست آیت‌الله‌ هاشمی شاهرودی در قوه قضاییه و دولت اصلاحات، دادستان تهران بوده است.
وی متهم به کشته شدن ۵۰ نفر از بازداشت شدگان معترض در انتخابات ریاست جمهوری ۸۱ در زندان کهریزک بر اثر شکنجه و آزار و اذیت است.
بازداشتگاهی است که به تعبیر رهبری در آن «جنایت» رخ داد و آبروی نظام را در جهان برد. مرتضوی که نقشی مستقیم در صادر کردن فرمان انتقال بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات ۸۸ به کهریزک داشت، در مصاحبه‌ای سرشار از تناقض می‌گوید: «در این تماس تلفنی بدون ذکر هیچ علتی به این‌جانب ابلاغ شد که بازداشت‌شدگان حوادث ۸۱ تیر به زندان اوین منتقل شوند که این جانب هم در کوتاهترین زمان ممکن اجابت کردم.
او در جایی دیگر می‌گوید: «من به دادیار مربوطه دستور داده بودم که دانشجویان به این بازداشتگاه برده نشوند. این بازداشتگاه از نزدیک ده سال پیش در هنگام پاک‌سازی منطقه خاک سفید ایجاد و قبل از احیای دادستانی چندین نوبت نیز مجوز برای آن صادر شده بود».
وی در پاسخ به این که اما در میان بازداشتی‌های کهریزک چند دانشجو نیز وجود داشتند، وقتی می‌گوید: «دلیل این بود که این افراد در لیست معرفی خود به هنگام تحویل به بازداشتگاه خود را دیپلم یا شغل آزاد معرفی کرده بودند و ما اطلاعی از دانشجو بودن آنها نداشتیم»، آشکارا به آگاهی دقیق خود از چند و چون وضع بازداشتی‌ها و اطلاعات درباره آنها اعتراف می‌کند. اما درست چند لحظه بعد وقتی مصاحبه‌گر درباره نقش او در کهریزک می‌‌پرسد، مرتضوی همه ‌چیز را انکار می‌کند و می‌گوید: «اصلا کهریزک از لحاظ صلاحیت قضایی در حوزه قضایی شهر ری است و من دادستان شهر تهران هستم.»

پس از هشت جلسه دادگاه که از اسفند ماه سال ۸۸ آغاز شده بود، سازمان قضایی نیروهای مسلح حکم دوازده متهم بازداشتگاه کهریزک را اعلام کرد. بنا بر این حکم، دو تن از متهمان محکوم به قصاص (اعدام) و ۹ تن دیگر محکوم به مجازات‌هایی چون حبس، شلاق، پرداخت دیه و انفصال موقت از خدمت شدند و یک تن نیز از اتهامات وارده تبرئه شد.

پرده دوم در مورد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

بعد از انفصال از سمت دادستانی محمود احمدی‌نژاد بلافاصله و در کمال شگفتی برای این مقام سابق قضایی، حکم ریاست مبارزه با قاچاق کالا و ارز را صادر کرد‌ با اینکه حکم دادستانی وی تعلیق شده بود.
این حکم عصبانیت خانواده های کشته شدگان را در پی داشت آن را بی حرمتی به خون آنها دانستند.

 

پرونده سوم متهم بودن به قتل زهرا کاظمی روزنامه نگار

متهم به قتل و کشته شدن زهرا کاظمی روزنامه نگار ایرانی کانادایی متهم بوده و با اینکه اعلام شده بود که او جاسوس نیست اما در نهایت پزشکی قانونی مرگ وی را اصابت جسم سنگین به سر کاظمی عنوان کرد اما اعلام شد که سکته مغزی کرده است.
وی از سوی دولت کانادا و کمیته اصل ۹۰ مجلس ششم، پیرامون قتل زهرا کاظمی روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی – کانادایی که در بازداشت دادستانی تهران کشته شد، مقصر اعلام شده‌است.
او در زمان مسئولیت خود چندین روزنامه و نشریه را توقیف و چندین نفر روزنامه نگار را بازداشت کرد.