از ادبیات جنگ طلبانه حسن روحانی تا «قالتاق بازی» علی لاریجانی در قبال سیاست ترامپ

نگام ؛ بین الملل _ حسن روحانی، رییس جمهور ایران در سخنرانی اخیر خود با ادبیاتی که بسیاری آن را «جنگ طلبانه» توصیف کردند دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا را تهدید کرد که این موضوع بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان یافت و حتی ترامپ را به واکنش واداشت. امروز نیز علی لاریجانی رییس مجلس در سخنانی ترامپ را «قالتاق بین المللی» خواند.

 

سارا آکلین

روحانی در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور گفت
امروز درست است که آمریکا بر شرکت‌های اروپایی و آمریکایی فشار وارد می‌کند تا با ایران همکاری نکنند که اولاً تمام سخنان آنان بی‌اساس است و شک ندارم که نمی‌فهمند که چه چیز را عنوان می‌کنند. مثلاً می‌گویند نمی‌گذاریم نفت ایران صادر شود و خیال می‌کنند وقتی ما می‌گوییم هنگامی که نفت ایران صادر نشود، هیچ کس نمی‌تواند نفت صادر کند به دنبال بستن تنگه هرمز هستیم در صورتی که راه‌های فراوانی وجود دارد و بستن تنگه هرمز روش ساده آن است، اما بسیاری تنگه‌های دیگر برای این کار در اختیار داریم.
روحانی خطاب به آمریکایی‌ها و در پاسخ به اینکه آنها گفته‌اند نمی‌گذاریم نفت ایران صادر شود، گفت: آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه و امنیت مسیر کشتیرانی در طول تاریخ هستیم ، با دم شیر بازی نکن پشیمان کننده است. شما فکر می کنید ایران این قدر ضعیف است که اجازه دهد که شما به خواسته و به اهداف‌تان برسید؟
روحانی افزود: با دم شیر بازی نکنید چرا که پشیمانی ابدی برای شما به همراه خواهد داشت و این از توان شما ساخته نیست شما نمی‌توانید ملت ایران را علیه منافع ایران بسیج کنید.
وی با بیان اینکه اگر اعلام می‌کردید، فلان قطعه و یا فولاد را تحریم می‌کنید، شاید برخی ذهن‌های ساده باور می‌کرد، اما هنگامی که می‌گویید بانک‌ها با ایران کار نکند و تبادل مالی نباشد و نفت صادر نشود، یعنی اعلان جنگ با ملت ایران دارید، آن وقت تصور می‌کنید ملت از شما می‌ترسد؟ شما که در همه جای منطقه پهنید و لااقل به یک جای دور هم نرفته‌اید خیلی حرف‌های خطرناک می‌زنید و باید سخنان خود را درک کرده و معنی لغت را بفهمید و آثار و تبعات آن را بدانید.
علی لاریجانی رئیس مجلس نیز امروز درباره ترامپ گفت که او آدم قالتاقی در عرصه بین المللی است به طوریکه او و رئیسش در سطح بین المللی به فساد شهره هستند.
وی با تاکید بر اینکه ایالات متحده دچار بی نظمی در دیپلماتیک شده و توحشی را در این عرصه رقم می زند، ادامه داد: ترامپ دیپلماسی جاهلانه را دنبال می کند. خداوند می فرماید چنین افرادی را به حال خود رها کنید، خودشان، خودشان را خراب خواهند کرد.

One thought on “از ادبیات جنگ طلبانه حسن روحانی تا «قالتاق بازی» علی لاریجانی در قبال سیاست ترامپ

Comments are closed.