اخبار روز حقوق بشر ؛ بازداشت شماری از شهروندان در مراسم بزرگداشت احمد شاملو / فعال سیاسی به دلیل راه اندازی کانالی تلگرامی به ۱۰ سال حبس محکوم شد

نگام ؛ حقوق بشر _ عماد بیجارزهی به اتهام خواندن ترانه‌های انتقادی در زاهدان زندانی است ؛ گزارشی از آخرین وضعیت کمال شریفی، در دهمین سال حبس در تبعید ؛ دور دوم اعتصاب هزاران کامیوندار در شهرهای مختلف ایران و خودداری از حمل بار ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

بازداشت شماری از شهروندان در مراسم بزرگداشت احمد شاملو

روز سه‌شنبه ۲ مردادماه دستکم پنج تن از شهروندانی که برای برگزاری هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر معروف ایرانی در گورستان امامزاده طاهر کرج گرد هم آمده بودند توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. همچنین گزارش شده ماموران وزارت اطلاعات دوربین و تلفن تعدادی از شرکت‌کنندگان که اقدام به گرفتن عکس و فیلم کرده بودند را ضبط کرده‌اند. اعمال این محدودیت‌ها و جلوگیری از حضور علاقمندان به این شاعر بر سر مزار او در سال‌های اخیر مسبوق به سابقه است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فعال سیاسی به دلیل راه اندازی کانالی تلگرامی به ۱۰ سال حبس محکوم شد

کاووس کیانی، از زندانیان سابق دهه شصت که مدیریت یک کانال‌ تلگرامی را عهده دار بود در بهمن ماه سال گذشته در شهر فریدون‌کنار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۲۷ روز از زندان بابل به صورت موقت آزاد شد. وی در اسفند ماه سال گذشته توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه فریدون‌کنار به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر ساری به تائید رسید. حکم صادره در روزهای اخیر به وی ابلاغ شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

عماد بیجارزهی به اتهام خواندن ترانه‌های انتقادی در زاهدان زندانی است

یکی از نزدیکان عماد بیجارزهی، دانشجو و خواننده رپ ساکن چابهار، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت علیرغم پایان بازجویی و انتقال به بند عمومی زندان زاهدان، این هنرمند جوان همچنان از دسترسی به وکیل و مشاوره حقوقی محروم است.عماد بیجارزهی، ۲۶ ساله روز سی خرداد ۹۷ در خانه‌اش توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. منبع مطلع کمپین که از نزدیکان این خواننده است، گفت او پس از سه هفته بازجویی بدون وکیل در اطلاعات سپاه زاهدان، ۲۵ تیر ماه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گزارشی از آخرین وضعیت کمال شریفی، در دهمین سال حبس در تبعید

کمال شریفی، فعال سیاسی تبعیدی در زندان میناب در شرایطی دهمین سال حبس در تبعید خود را می‌گذراند که از مرخصی محروم بوده و در تمام این سال‌ها تنها یک بار امکان ملاقات با مادر خود را داشته. این زندانی سیاسی هم اکنون مشکلات جسمی دارد از جمله دچار اختلال حرکتی است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دور دوم اعتصاب هزاران کامیوندار در شهرهای مختلف ایران و خودداری از حمل بار

دور دوم اعتصاب کامیونداران که دیروز اول مرداد آغاز شد، در دومین روز با پیوستن کامیونداران بیشتری از شهرهای مختلف ادامه پیدا کرد. کامیونداران به ثابت ماندن قیمت کرایه‌ها در قبال افزایش هزینه‌ها معترض اند و افزایش بیست درصدی کرایه‌‌‌‌‌‌ ها از سوی دولت نیز آنان را راضی نکرده است.به گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران و بنا به ویدئوهایی که در اینترنت منتشر شد، روز دوم مرداد، رانندگان اغلب استان‌ها و شهرهای ایران، با پارک کردن کامیون‌ها در پایانه، از حمل بار خودداری کردند. در ویدئوهایی که در توییتر منتشر شد، پایانه‌های یزد و خوزستان خلوت و راکد است. به گفته شهروند-خبرنگاری که ویدیویی از مجتمع فولاد مبارکه منتشر کرده، تنها در این پایانه بیش از دو هزار کامیون از حمل بار خودداری کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید