شمارش آرای انتخابات پاکستان بعد از یک روز خونین ، پیشتازی عمران‌خان در انتخابات پارلمانی پاکستان ، باز هم پای تقلب در میان است

نگام ، بین الملل _ با اعلام پایان رای‌گیری در پاکستان، این کشور یک روز خونین انتخاباتی را به پایان برد تا وارد مرحله شمارش آرا و سپس مراحل (بخوانید بحران‌های) بعد از اعلام نتایج و تشکیل کابینه شود.

اما در زمان برگزاری انتخابات، پاکستان شاهد چندین انفجار و درگیری بود که مسئولیت اکثر آنها را داعش بر عهده گرفت. یکی از آن‌ها انفجار در بیرون یک مرکز رأی‌گیری در کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان بود که ۳۱ کشته و ده‌ها زخمی به دنبال داشت.

به گفته منابع رسمی ۱۲ هزار و ۵۷۰ نامزد برای ۸۴۹ کرسی مجالس عمومی و محلی در این انتخابات به رقابت با یکدیگر پرداختند.

رویترز هم در گزارشی از پاکستان این انتخابات را جزو انتخاباتی توصیف کرد که پیش‌بینی نتایج آن بسیار دشوار است و در آن رقابت سختی بین عمران خان، ستاره سابق کریکت از یک سو و حزب نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان شکل گرفت.

تایج شمارش بخشی از حوزه‌های انتخاباتی در پاکستان از پیشتازی حزب مخالف دولت حکایت دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مقام‌های پاکستان امروز -پنج‌شنبه- گفتند که نتیجه انتخابات سراسری در این کشور با تاخیر اعلام خواهد شد. این در حالی است که «عمران خان» بازیکن پیشین کریکت که به سیاست روی آورده است، در شمارش اولیه پیشتاز است و مخالفان از دستکاری در انتخابات سخن به میان می‌آورند.

«نواز شریف» نخست‌وزیر پیشین پاکستان که اکنون در زندان به سر می‌برد، نتایج اولیه شمارش آرا را حمله به دموکراسی خواند.

هرگونه تاخیر در اعلام نتایج انتخابات می‌تواند نگران‌کننده باشد، چراکه پاکستان با بحران اقتصادی دست به گریبان است و به احتمال زیاد باید از صندوق بین‌المللی پول وام بگیرد. از سوی دیگر، روابط پاکستان با هم‌پیمان خود، آمریکا، نیز رو به سردی گذاشته است.

«بابار یعقوب» معاون کمیسیون انتخاباتی پاکستان، اوایل امروز به خبرنگاران گفت که شمارش آرا به‌ دلیل مشکلات فنی در سیستم شمارش به تاخیر افتاده است و محاسبه آرا اکنون به صورت دستی انجام می‌شود. قرار بود نتایج آرا ساعت دو صبح به وقت محلی اعلام شود.

یعقوب گفت: «هیچ توطئه‌ای در کار نیست و فشاری هم به‌خاطر دیر اعلام کردن نتایج وجود ندارد. دلیل تاخیر، خراب شدن سیستم انتقال داده انتخابات است.»

وی در ادامه گفت که نمی‌توان ضرب‌الاجل دقیقی برای اعلام نتایج نهایی تعیین کرد، اما نتیجه انتخابات در زودترین زمان ممکن اعلام خواهد شد.

 

باز هم پای تقلب در میان است

 

ادعای وقوع تقلب در انتخابات پاکستان، باعث شد تا کارشناسان روز پر هرج‌ومرجی را برای فردای روز خونین انتخابات این کشور پیش‌بینی کنند.

به گزارش اعتمادآنلاین اولین ادعای وقوع تقلب را حزب حاکم این کشور اعلام کرد و رسانه‌های وابسته به این حزب از «روند تقلب آشکار» در انتخابات پارلمانی این کشور سخن به میان آورده و تأکید کردند نتایج آن را که بر اساس گزارش‌های اولیه حکایت از پیروزی حزب «عمران خان» کریکت‌باز مشهور این کشور دارد، نخواهد پذیرفت.

در این حال تلویزیون رسمی پاکستان هم خبر داد، نتایج اولیه نشان می‌دهد عمران خان حداقل ۱۰۰ کرسی پارلمان را کسب کرده و دست برتر در این انتخابات محسوب می‌شود در حالی که بر اساس قانون اساسی کشور برای تشکیل کابینه او نیازمند ۱۳۷ کرسی پارلمان است.

خبرنگاران از پاکستان خبر می‌دهند عدم انتشار نتایج نهایی پس از ۱۳ ساعت از پایان انتخابات ادعای وجود تقلب را تقویت می‌کند، این در حالی است که کمیته انتخابات پاکستان مشکلات فنی و استفاده از نرم‌افزار جدید را دلیل این تأخیر دانسته و تأکید دارد انتخابات با شفافیت کامل برگزار شده است.

با این وجود رهبران احزاب مختلف پاکستان بر ادعای خود مبنی بر وجود تقلب پافشاری می‌کنند، «رابطه اسلامی پاکستان ـ نواز» حزب حاکم که از پنج سال پیش بر این کشور حکومت می‌کند، نتایج انتخابات را به طور کامل رد کرده و آن را همراه با نقض‌های بزرگ و آشکار توصیف کرد.

بیلاوال بوتو زرداری فرزند بی‌نظیر بوتو و رهبر حزب ملت پاکستان که پنج سال قبل از آن کشور را تحت حاکمیت خود داشت نیز موضع مشابهی را اعلام کرده و در توییتی بر رد نتایج انتخابات تأکید داشته است.

در این حال خبرگزاری فرانسه در گزارشی از پاکستان اعلام کرد، عمران خان طرف پیروز انتخابات تا کنون هیچ واکنشی را نسبت به این اتهامات از خود نشان نداده و همچنان سکوت اختیار کرده است.