نماینده مجلس: سفرای برخی کشورهای پیشرفته، اطلاعاتی از کشور و برخی استان های ایران در اختیار دارند که اطلاعات آنها از استانداران ما در آن استان بیشتر است

 

نگام ، بین الملل _ علی لاریجانی، رئیس مجلس اخیرا به سفرای ایران گفت که شما باید چریک کت و شلواری باشید و دیپلماسی شما نباید از جنس دیپلماسی کلاسیک باشد و سفرا اگر ذهن اقتصادی داشته باشند و به نیازهای داخل کشور واقف باشند؛می توانند کمک کنند.

 

سارا آکالین

 

حال پس از این اظهارات رییس مجلس کشور، مسعود گودرزی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز به خبرگزاری “خانه ملت” گفته است: برخی فکر می کنند پس از آنکه به مقام وزارت، معاون وزیر یا مدیرکل میرسند صرفا باید کت و شلوار به تن کنند و ادکلن بزنند در حالیکه باید بدوند، البته صرفا دویدن ها در شرایط فعلی فایده ای ندارد و باید برنامه داشته باشند.

وی افزود: همه سفرای ایران در سایر کشورها باید در شرایط جدید فعالیت خود را افزایش دهند. اطلاعات سفرای کشورهایی که در ایران هستند و اطلاعات سفرای ما از کشورهایی که در آن هستند را باید مقایسه کنیم.

گودرزی در ادامه در اظهاراتی قابل توجه تصریح کرد: سفرای برخی کشورهای پیشرفته، اطلاعاتی از کشور و برخی استان های ما در اختیار دارند که اطلاعات آن ها از استانداران ما در آن استان بیشتر است. این اطلاعات را تبدیل به برنامه می کنند و بر مبنای آن عمل می کنند.

این نماینده مجلس اظهار کرد: اگر سفرای ما خوب بودند که می توانستند ارتباطات خوبی را ایجاد کنند.

وی گفت: برخی سفرا فکر می کنند همین که هیاتی را به ایران اعزام کنند کفایت می کند درحالیکه باید برنامه داشته باشند و پروژه ای را تعریف کنند و تا آخر آن را پیگیری و رصد کنند تا طرفهای مقابل برای سرمایه گذاری قانع شوند و با داشتن اختیاراتی، تضمین های لازم را بدهد ولی اکنون کار سفرای ما فقط ملاقات های پروتکلی و تشریفاتی است.

گودرزی در خصوص اینکه حسن روحانی رئیس جمهور کشور از سفرای ایران در سایر کشورها خواسته تا با توان بیشتری و بدون تشریفات معمول دیپلماتیک به دنبال بهبود روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها و شرکت ها شوند، گفت: رئیس جمهور باید افزایش فعالیت را از خودش شروع کنند.