از رابطه بهروز وثوقی با خواهرشاه تاقهر با ملک‌مطیعی/ افشاگری کتایون از پشت‌پرده سینمای قبل از انقلاب

نگام ؛ فرهنگ و هنر _ کتایون امیرابراهیمی، بازیگر پیشکسوت سینمای ایران، از خاطرات و تجربیات خود از سینمای قبل از انقلاب و همکاری با هنرمندان آن دوره از جمله بهروز وثوقی، ناصر ملک‌مطیعی و … گفت.

حسن مقیمی

تندروی ها والفاظ دور از شان و جایگاه بهروز وثوقی نه تنها باعث نگردید علاقه مردم نسبت به او کاهش یابد بلکه جوانان امروزی هم تصمیم گرفتند کارها و زندگی بهروز وثوقی را دنبال کنند .

در ذیل ابتدا الفاظ و تهمت های برخی رسانه های معلوم الحال را نسبت به او می خوانید و در ادامه گفتگوی کافه تماشا با کتایون امیرابراهیمی، بازیگر پیشکسوت سینمای ایران را خواهید خواند.

روزنامه تندروی کیهان نوشت: بهروز وثوقی یکی از بازیگران فاسد و فراری سینمای طاغوت طی پیامی برای مراسم ختم ناصر ملک مطیعی با بیانی مرثیه‌وار اظهار داشت: «من بهروز هستم، بهروز وثوقی شما، ۴۰ سال است که دور از وطن و دور از مردمم هستم و بعد از ۴۰ سال، صدایم بین مردمم پخش می‌شود، آن هم در خانه وطنم…»

بولتن نیوز در گزارشی نوشت :  اشرف ذاتاً زنی بوالهوس و شهوتران و فاسد بود. او به سه چیز توجه داشت: بدست آوردن قدرت، جمع آوری پول و ثروت و هواسرانیهای بی حد! به همین خاطر او همیشه در جستجوی مردی بود که توجه او را جلب و او را اقناع و ارضا نماید در چنین صورتی کار یک چنین آدم دلخواه سکه بود و از پول و مقام و موقعیت خاصی برخوردار می­شد. یکی از این مردان دلخواه اشرف بهروز وثوقی هنرپیشه سابق سینمای ایران بود.

به گزارش بولتن، بهروز وثوقی که نام اصلی اش خلیل وثوقی است در سال ۱۳۱۶ در شهر خوی به دنیا آمد و پس از تحصیل مدرک دیپلم متوسطه در جستجوی کار به تهران آمد و در سال ۱۳۳۷ به کار دوبله فیلم های خارجی و ایرانی مشغول شد. وثوقی پس از سه سال فعالیت در این حرفه با حمایت یکی از هنرپیشگان زن سینمای ان روزگار به نام پوری بنایی با فیلم صد کیلو داماد فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد.

اما علی رغم حضور در کنار این هنرپیشه زن و بازی در فیلم های مبتذل به شهرت چندانی دست نیافت. تا این که ناگهان جریانی با عنوان موج نو با حمایت نویسندگان وابسته ای همچون فیروز شیروانلو، پرویز دوایی کارمند پرسنلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، لیلی امیر ارجمند ندیمه فرح پهلوی و با سرمایه تهیه کنندگانی مانند علی عباسی، مهذی میثاقیه در سینمای ایران شکل گرفت. این عناصر ماموریت داشتند که بهروز وثوقی هنرپیشه درجه دهم سینمای ایران را به معروف ترین و گران ترین بازیگر سینما تبدیل کنند و چنین شد که به دستور اشرف پهلوی وی به یکی از پدرخوانده های سینمای ایران تبدیل شد. چنانکه با یک تلفن برای فیلم هایش مجوز نمایش می گرفت و یا یک تلفن هم فیلم های دیگران را سالها راهی انبارها می کرد.

بستر سازی در جهت چهره سازی او چنان ماهرانه صورت گرفت که دیگر هنرپیشگانی که تا قبل از دهه ۵۰ گران ترین بازیگران سینمای ایران محسوب می شدند و فیلم هایشان از فروش خوبی برخوردار بود در اواخر دهه ۵۰ عمداً خانه نشین شده بودند. در حالی که وثوقی برای بازی در هر فیلم در سالهای ۱۳۵۷ـ ۱۳۵۳ رقم بالایی معادل نیمی از هزینه تولید فیلم در آن سالها به عنوان دستمزد دریافت می کرد.

حضور مافیایی وثوقی در عرصه هنر چنان بود که در هنگام ازدواج با فائقه آتشین معروف به گوگوش وی ترانه سرایان و آهنگسازان معترض به همسرش را یکی دوسال ممنوع القلم و ممنوع التصویر ساخت تا برای همیشه ادب شوند. وثوقی پس از افتضاح افشای روابط همسرش با داریوش اقبالی و پس از طلاق همسرش این خواننده معتاد به مواد مخدر را توسط ماموران به دام انداخت و با حمایت اشرف مطبوعات را وادار ساخت تا تصویر او را به همراه مواد مخدر مکشوفه در صفحات حوادث خود به چاپ برسانند.

بدین ترتیب در جامعه این شایعه قوت گرفت که داریوش اقبالی به جرم سیاسی به زندان افتاده است سرانجام نیز داریوش با خواندن ترانه ای رسول رستاخیز و طلایه دار در تلویزیون و تقدیم آنها به شاه از زندان آزاد شد.

«وثوقی» درآستانه پیروزی انقلاب پس از فروش سینماها و املاکش به آمریکا گریخت. وی هم اکنون بازیگر نقش های چرخ پنجم در فیلم های ضد ایرانی هالیوود است. نقش هایی همچون «بادیگارد»، «تروریست» و الخ.

کتایون امیرابراهیمی در بخشی از این گفت‌و‌گو با کافه تماشا در خصوص بهروز وثوقی که یکی از همبازی‌هایش در فیلم‌های سینمایی بود نیز سخن گفت.

کتایون امیرابراهیمی در خصوص حواشی اطراف بهروز وثوقی گفت: «آن روزها می‌گفتند که بهروز وثوقی با خواهر شاه رابطه عاشقانه دارد، اما به نظر من این حرف‌ها تنها شایعاتی بود برای افزایش شهرت او. بهروز وثوقی در آن روزهایی که برای دکتر کوشان بازی می‌کرد، چندان موفق نبود اما از زمانی که به سمت مولن‌روژی‌ها و آقای میثاقیه آمد، بازیگری‌اش اوج گرفت.

با ناصر ملک‌مطیعی قهر کردم
او در خصوص همکاری با ناصر ملک‌مطیعی در فیلم «یک پارچه آقا» گفت: «اولین روزی که سر صحنه فیلم به کارگردانی ناصر ملک‌مطیعی رفتم، ناصر به دلیل اینکه من مشغول صحبت کردن با تلفن بودم در حضور برخی عوامل با تندی با من سخن گفت و من هم از سر صحنه فیلمبرداری قهر کردم و به شهر اصفهان رفتم و ناصر ملک‌مطیعی و عوامل فیلم هرچقدر گشتند، نتوانستند مرا پیدا کنند، خلاصه پس از مدتی به صحنه فیلمبرداری برگشتم، اما پس از آن ناصر همیشه با خوش‌رویی با من برخورد می‌کرد.»

مقایسه با الیزابت تیلور
بازیگر فیلم «گردش روزگار» در خصوص شباهتش با الیزابت تیلور، بازیگر مشهور سینمای هالیوود گفت: «در آن سال‌ها خیلی‌ها به من می‌گفتند شبیه الیزابت تیلور هستی و حتی آقای اخوان به من می‌گفت تو از تیلور هم زیباتری و من در جواب می‌گفتم هندوانه شریف‌آبادی زیر بغل من نگذارید.»

علی حاتمی خیلی پاک و ساده بود
امیرابراهیمی درباره همکاری با علی حاتمی در فیلم «حسن کچل» اظهار داشت: «علی حاتمی خیلی ماه بود، خدا رحمتش کند، آن قدر پسر پاک و ساده‌ای بود که خدا می‌داند، اما حیف شد، یادم می‌آید اکران یک حسن کچل در آن سال‌ها ۹ میلیون فروش کرد، در این میان دستمزد من ۱۰ تومان بود و دستمزد صیاد ۱۲ تومان.»

عاشق‌پیشگی منوچهر وثوقی
بازیگر فیلم «درخت‌ها ایستاده می‌میرند» در خصوص منوچهر وثوقی و هم‌بازی شدن با او تاکید کرد: «من بازی منوچهر وثوق را چندان قبول نداشتم چون به نظر من بازیگری‌اش به تکامل نرسیده بود و از طرف دیگر او هم از آن افرادی بود که به محض هم‌بازی شدن با پارتنر خانم، عاشقش می‌شد.»

ماجرای دستگیری فریدون گله سر صحنه فیلمبرداری
بازیگر فیلم «شب فرشتگان» درباره حضور در فیلمی به کارگردانی فریدون گله بیان کرد: «خاطره جالب این فیلم روز اول فیلمبرداری بود که همسر فریدون گله مهریه‌اش را اجرا گذاشت و دو پاسبان در روز اول فیلمبرداری سر صحنه آمدند و آقای گله را با دستبند بردند.»

قهر با فروزان
کتایون درباره فروزان، بازیگر فیلم‌های فارسی تاکید کرد: «از فیلم «شمسی پهلوان» با فروزان قهر بودم چون پشت سر من صحبت‌هایی کرده بود که به گوش من رسید و من به آقای اخوان گفتم به این خانم بگویید به من نزدیک نشود، چون ممکن است با او درگیر شوم.»

اعتماد همسر عارف
این بازیگر در خصوص هم‌بازی شدن با عارف در فیلم‌های «عشق آفرین» و «ازدواج ایرانی» گفت: «همسر عارف به عارف گفته بود تنها می‌توانی مقابل کتایون بازی کنی، چون سایر بازیگران زن سینما ممکن است تو را بلند کنند. اما کتایون این کاره نیست!»

دلخوری از رامبد جوان
بازیگر فیلم «ورود آقایان ممنوع» در خصوص دلخوری از رامبد جوان توضیح داد: «من برای اسمم احترام بسیاری قائل هستم، اما این مسئله در تیتراژ فیلم «ورود آقایان ممنوع» رامبد جوان لحاظ نشده بود از طرف دیگر نقش من در این فیلم خیلی کم بود و من چنین انتظاری نداشتم.»