آستان قدس رضوی به تولیت ابراهیم رئیسی بانک تاسیس می کند ؛ انتقاد نماینده مجلس : چه ضرورتی دارد آستان قدس بانک جدید راه اندازی کند

 

نگام ، اقتصادی _ در حالی که خبر می رسد آستان قدس رضوی به تولیت ابراهیم رئیسی بانک تاسیس می کند نماینده مجلس با انتقاد از تاسیس بانک توسط آستان قدس رضوی می گوید :  چه ضرورتی دارد آستان قدس بانک جدید راه اندازی کند

سارا آکالین

درست در حالی که موسسات مالی اعتباری در ایران ورشکست شده و صحبت از مناقصه اموال موسسات مالی هست که مشتریان آنها همه روزه در شهرهای مختلف کشور برای دریافت پول خود دست به تجمع اعتراضی می زنند، زمزمه های تاسیس بانک از سوی آستان قدس رضوی به تولیت ابراهیم رئیسی شنیده می شود که البته انتقادهای مهمی از جمله انتقاد نماینده مجلس را در پی داشته است.

محمد حسین فرهنگی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این رابطه گفت: حفظ وضع موجود نسبت به موضوع ارائه مجوز جدید به موسسات اعتباری نوپا مناسب تر است حتی اینکه شنیده شده آستان قدس رضوی قصد تاسیس بانک را دارد باید گفت چه ضرورتی دارد آستان قدس بانک جدید راه اندازی کند بنابراین باید بانک های موجود تقویت شوند و ارائه مجوز به موسسات اعتباری نوپا که مشخص نیست فردا چه بلایی سر سپرده گذاران می آورند، قابل قبول نیست.

او در گفتگو با خانه ملت به مشکلات موسسات مالی و بانک ها اشاره کرده و افزود: تمرکز گرایی در حد بانک ها و موسسات مالی فعلی کفایت می کند بنابراین باید از ارائه مجوزهای جدید خودداری شود.

این نماینده مجلس تصریح کرده است: عملکرد بانک مرکزی جای تعجب دارد چرا که به موسسات مالی و اعتباری مانند موسسه اعتباری نور و موسسه اعتباری ملل جدیدا، مجوز فعالیت داده این در حالی است که اعلام می شود بانک های قدیمی و موفق ادغام شوند بنابراین در این سیاست ها تناقض احساس می شود.

از سوی دیگر امروز مسعود پزشکیان، نایب رییس اول مجلس کشور درباره آخرین نشست نمایندگان سران قوا برای بررسی مشکلات موسسات مالی و اعتباری گفت با تصمیم نمایندگان سران قوا میزان دارایی های موسسات مالی و اعتباری محاسبه و اموال آنها به مناقصه گذاشته می شود تا خطوط اعتباری گشایش یافته تسویه شود و در این نشست گزارشی درباره مشکلات بانک ها و اشکال های به وجود آمده برای تسویه سپرده گذاران ارائه شد.

او افزود: گلایه هایی از بانک ها وجود دارد مبنی بر این که پول سپرده گذاران کاسپین را نتوانسته اند پرداخت کنند بنابراین زمانی که گلایه سپرده گذاران درباره پرداخت نشدن مطالبات منتقل شد بانک مرکزی قبول کرد که اشکال از سوی آنها بوده و مقرر شد که این اشکالات رفع شود. اگر مشکلات پرداخت مطالبات رفع نشد سپرده گذاران اطلاع دهند تا مشکل پیگیری شود، چراکه در چهارچوبی مشخص شده، می توان مشکلات را پیگیری کرد.

پزشکیان همچنین اظهار داشت: گاهی در برخی شعب و موسسات مشکلی ایجاد می شود که نمی توانند سپرده ها را پرداخت کنند، بنابراین اگر اطلاع رسانی شود، می توان این مسائل و مشکلات را پیگیری کرد.

او افزود: با تصویب نمایندگان سران قوا مطالبات تا سقف یک میلیارد تومان پرداخت می شود که لازم الاجرا است، بنابراین قطعا سپرده ها تا سقف یک میلیارد تومان پرداخت می شود و مشکلی برای پرداخت این مبلغ وجود نخواهد داشت و درباره مابقی موارد قوه قضاییه باید اقدامات لازم را انجام دهد.

نماینده قوه مقننه در هیات بررسی مشکلات موسسات مالی و اعتباری با بیان این که شروع فرآیند مناقصات باید توسط روسای سه قوه امضاء شود و سپس روال قانونی خود را طی کند، افزود: براساس برآوردها اموال تا سقف یک میلیارد تومان سپرده را کفاف می دهد و برای پرداخت مابقی مطالبات، سپرده گذاران باید در شناسایی کمک کنند و اگر اطلاعاتی داشته ارائه دهند.

پزشکیان درمورد پرداخت مطالبات ثامن الحجج با یادآوری این که برای متهم این موسسه قرار بازداشت صادر شده است، تصریح کرد: موسسه ثامن الحجج نیز باید تا سقف یک میلیارد تومان از مطالبات پرداخت شود، چراکه بانک مرکزی خط اعتباری آن را باز کرده است.