ثبت ازدواج ۹ دختر کمتر از ۱۰ سال در کهگیلویه و بویراحمد

نگام ؛ اجتماعی _ مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد از ثبت ۹ مورد ازدواج کمتر از ۱۰ سال طی سال گذشته در استان خبر داد. علی محمد تقوی اظهار کرد: دخترانی که زیر ۱۱ سال ازدواج کردند ۱۲ مورد، ۱۲ سال ۲۵ مورد، ۱۳ سال ۶۳ مورد، ۱۴ سال ۱۲۴ مورد، ۱۵ سال ۲۲۵ مورد، ۱۶ سال ۲۵۸ مورد، ۱۷ سال ۳۱۲ مورد و زیر ۱۸ سال ۳۸۴ مورد بوده است.
حسن مقیمی

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد از ثبت ۹ مورد ازدواج کمتر از ۱۰ سال طی سال گذشته در استان خبر داد.

علی محمد تقوی افزود: بزرگترین دختری که در سال ۹۶ در این استان ازدواج کرد ۷۰ سال سن داشت.

وی در خصوص وضعیت سن ازدواج دختران در سطح استان طی سال ۹۶ اظهار کرد: دخترانی که زیر ۱۱ سال ازدواج کردند ۱۲ مورد، ۱۲ سال ۲۵ مورد، ۱۳ سال ۶۳ مورد، ۱۴ سال ۱۲۴ مورد، ۱۵ سال ۲۲۵ مورد، ۱۶ سال ۲۵۸ مورد، ۱۷ سال ۳۱۲ مورد و زیر ۱۸ سال ۳۸۴ مورد بوده است.

«در حال حاضر سالیانه، ۴۱هزار کودک زیر ۱۵سال در ایران ازدواج می کنند».

رایحه مظفریان، جامعه شناس و نویسنده ضمن ارائه این آمار، در مورد ازدواج دختر بچه ها در ایران گفت: «در سال ۱۳۹۳، ۳۷ هزار و ۱۱۷ دختر کمتر از ۱۵ سال با مردان در سنین مختلف ازدواج کرده اند و یکهزار و ۲۴۹ دختر در این سن از شوهران خود جدا شده اند.

استان سیستان و بلوچستان بالاترین آمار ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال در سال ۱۳۹۳را به خود اختصاص داد. استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و خوزستان به ترتیب بالاترین آمار ازدواج ۱۰ تا ۱۴ سال را در سال ۱۳۹۳ داشتند».

مظفریان اضافه کرد: «بارداری های زودهنگام بزرگترین آسیب جسمی و روحی به کودکان دختر در ازدواج است… در حال حاضر نزدیک به یکهزار و ۷۰۰ مادر باردار کمتر از ۱۵ سال داریم که نخستین بارداری خود را تجربه می کنند».

وی همچنین گفت: «بر پایه پژوهشی در استان هرمزگان، بیشترین آمار مرگ و میر به مادرانی اختصاص دارد که در سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی هستند و تا این سن سه کودک به دنیا آورده اند. آنها در زایمان سوم به بعد با مرگ روبرو می شوند»

 

One thought on “ثبت ازدواج ۹ دختر کمتر از ۱۰ سال در کهگیلویه و بویراحمد

Comments are closed.