اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ نرم افزاری که نشت اطلاعات کاربر را هشدار می‌دهد / جزئیات کشف آب مایع در مریخ

نگام ؛ علم و تکنولوژی _ دارپا الگوریتم هوش مصنوعی با توانایی شرح تصمیمات توسعه می‌دهد ؛ لبه فضا ۲۰ کیلومتر به زمین نزدیک شد ؛ چرا بعد از خوردن آب یخ یا بستنی مغزمان یخ می کند؟ ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نرم افزاری که نشت اطلاعات کاربر را هشدار می‌دهد

آپدیت جدید نرم افزار Dashlane لحظه ای که اطلاعات کاربر در dark web(وب سیاه) منتشر شود، به او هشدار می دهد.آخرین نسخه از این نرم افزار مدیریت پسورد، اعماق اینترنت را برای جزئیات اطلاعات شخصی فاش شده کاربران جستجو می کند. این نرم افزار سراسر اینترنت را برای اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل و پسوردهای کاربران خود رصد می کند.وب سیاه یک گوشه مخفی از اینترنت است که موتورهای جستجو یا مرورگرهای معمول به آن دسترسی ندارند. در این گوشه از اینترنت تعدادی از وب سایت های خطرناک به تجارت مواد مخدر، تجارت اطلاعات سرقت شده کاربران، اسلحه و غیره می پردازند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

جزئیات کشف آب مایع در مریخ

مدت زمان زیادی‌ست که دانشمندان از امکان حیات بر روی مریخ سخن گفته و به دنبال پیدا کردن راهی برای سکونت در این سیاره هستند. اگرچه تا به امروز بسیاری از فرضیه‌ها پیرامون سیاره سرخ رد شده است، اما چند روز پیش، دانشمندان به کمک فضاپیمای مارس اکسپرس از کشف آب مایع در مریخ خبر داده و بسیاری از کارشناسان را غافلگیر کردند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دارپا الگوریتم هوش مصنوعی با توانایی شرح تصمیمات توسعه می‌دهد

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا یا دارپا (DARPA) وارد موج سوم بررسی‌های پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌شود. شرکت‌ها تمایل دارند استفاده‌ی خود از هوش مصنوعی را به‌طرز اغراق‌شده‌ای به نمایش بکشند؛ ولی باید در نظر گرفت که هوش مصنوعی هنوز به بلوغ کامل نرسیده است.در حالی که استفاده از هوش مصنوعی در برخی حوزه‌ها بسیار مفید و کاربردی است، ولی گاهی نتایجی که براساس هوش مصنوعی گرفته می‌شود، اصلا قابل توضیح نیست و نمی‌توان علت تصمیم‌گیری مبتنی بر هوش مصنوعی را متوجه شد. دارپا در تلاش است تا این خلا را پر کند و اعتقاد دارد که می‌تواند هوش مصنوعی را به مرحله‌ی جدیدی وارد کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

لبه فضا ۲۰ کیلومتر به زمین نزدیک شد

اخترفیزیکدان دانشگاه هاروارد می‌گوید که مدل‌سازی ریاضی نشان داده است که فضا تنها کمی بیش از ۸۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین است.جو زمین و فضای بیرونی از کجا آغاز می‌شوند؟ یک مقاله جدید می‌گوید فضا تنها در فاصله ۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد.”جاناتان مکداول” اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان استدلال می‌کند که دانشمندان ممکن است مرز فضای بیرونی را اشتباه گرفته باشند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

چرا بعد از خوردن آب یخ یا بستنی مغزمان یخ می کند؟

هیچ لذتی بالاتر از خوردن آب یخ یا بستنی یخی در تابستان نیست. اما فارغ از کالری‌های زیادی که به واسطه خوردن بستنی وارد بدن خود می کنیم، گاهی مغزمان از سرما تیر می کشد. این فرآیند که در اصطلاح عامیانه یخ زدن مغز نامیده می شود و در گذشته با نام سردرد بستنی هم یاد می شد، به زبان علمی «سردرد ناشی از خوردن یا تنفس محرک های سرما» یا HICS نام دارد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید