شباهت های متفاوت / مهردادسایه وند

💠 اظهارات اخیر رییس جمهور در مورد تهدیدها و تحریم های احتمالی آمریکا با واکنش هایی در بین صاحب نظران سیاسی همراه بود و حتی عده ای واکنش رییس جمهور را به اظهارات احمدی نژاد تشبیه نمودند.
💠 نگارنده اما معتقد است روحانی بسیار باهوش تر از آن است که حرفی را نسنجیده و احساسی بیان کند. به نظر می رسد روحانی سه هدف اساسی را در واکنش اخیرش به تهدیدهای آمریکا دنبال می کند.
◀️ اول آنکه توجه کشورهای منطقه و به خصوص رژیم آل سعود را به امنیت منطقه ای جلب نماید و متذکر شود که ایجاد هر گونه نا امنی منطقه ای تنها ایران را دچار مشکل نخواهد کرد و همه کشورهای حاشیه ی خلیج فارس دچار ضرر و زیان خواهند شد. موقعیت جغرافیایی و قدرت نظامی ایران را نمی توان با کشوری مثل عراق قیاس نمود لذا اعمال محدودیت برای فروش نفت ایران موجب بروز دردسر برای سایر کشورهای منطقه به لحاظ امکان صادرات نفت خواهد شد.
◀️ دوم آنکه در طول عمر دولت تدبیر و امید این دولت همواره از سوی برخی گروه های داخلی متهم به سازشکاری شده است. روحانی با این اظهارات می خواهد این گروه ها را در مواجهه ی عملی با تهدید و جنگ قرار دهد شاید با احساس خطر جنگ، عقلانیت به گفتارهایشان بازگردد. روحانی می خواهد به این گروه ها بفهماند نشستن و شعار جنگ دادن سخت نیست، ولی تبعاتی که شعارها به دنبال دارد و مصائب و سختی هایی که به بار می آورد روی دوش ملت است و مردم باید تورم، رکود، مشکلات عدیده ی اقتصادی و … را تحمل نمایند.
◀️ و بالاخره آنکه روحانی با رجوع به تاریخ می داند که ایرانی ها غالبا افرادی عقل گرا هستند و در مواجهه با خطرات بزرگ که بر سرنوشت آنها اثر می گذارد از خود انعطاف نشان می دهند. روحانی با تهدید آمریکا می خواهد کاری کند که انعطاف با حداقل هزینه همراه باشد و به شرطی می توان هزینه را کاهش داد که انعطاف و مذاکره در زمان مناسب انجام شود. استخوان لای زخم و حالت نه جنگ ونه صلح و طولانی شدن زمان تحریم ها اقتصاد نیمه جان کشور را نابود خواهد کرد. بهترین زمان گفتگو وقتی است که اقتصاد کشور نفس می کشد و به لحاظ نظامی در شرایطی هستیم که حرفی برای گفتن داریم و می توانیم از موضع قدرت سر میز مذاکره حاضر شویم. گذشت زمان و گسترش بحران های اقتصادی می تواند اقتدار ما را در مذاکرات کاهش دهد.
⏺ شاید ادبیات روحانی در این روزها به ادبیات احمدی نژاد شبیه شد اما هدف روحانی با آنچه احمدی نژاد دنبال می کرد تفاوت ماهیتی دارد.