کاشفی : رفع حصر مطالبه چندساله مردم است/ باید هر چه زودتر اعتماد از دست رفته را برگردانیم

 

نگام ، سیاسی _ دوم مردادماه بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در همایش روئسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، با تاکید بر لزوم وحدت و انسجام میان نیروهای انقلاب در مقابل تهدیدهای بیرونی اظهار داشت: ” اتحاد سیاسی جدی ضرورت امروز ماست. همه مسئولین عالی رتبه کشور باید نمایش بزرگی از اتحاد داخلی را به صحنه بیاورند. در همین راستا به فضل الهی در هفته های آینده شاهد بخشی از این نمایش خواهیم بود و جریانات و شخصیت های نمادین کشور در کنار هم قرار خواهند گرفت.”

خبری که البته زمزمه حضور قریب‌الوقوع سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور اصلاحات را پس از سال‌ها در جمع بزرگان نظام و همچنین رفع محدودیت‌های طولانی مدت وی بر سر زبان‌ها انداخت و الیاس حضرتی، عضو فراکسیون امید مجلس در نشستی خبری، ضمن تائید آن خاطرنشان کرد: ” در این بخش (وحدت ملی) تلاش آقای جهانگیری، رفع محدودیت‌های آقای خاتمی است تا در جلسه‌ای با حضور بزرگان نظام ایشان نیز حضور داشته باشند و بتوانیم تجلی از وحدت و انسجام به نمایش بگذاریم.”

در همین رابطه نیز ششم مردادماه، حسین کروبی فرزند شیخ مهدی کروبی با اشاره به اظهارات اخیر جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، مبنی بر تلاش برای در کنار هم قرار گرفتن شخصیت‌های برجسته‌ی نمادین و شکل‌گیری وحدت در کشور طی روزهای آتی، گفت: “یک منبع موثق به من گفته است که رفع حصر در شورایعالی امنیت ملی تصویب شده است.”

وی همچنین یادآور شد: “درحال حاضر منتظر هستند که رهبری نظرشان را راجع به این مصوبه‌ی شورای امنیت بگویند؛ این‌طور که می‌گویند اگر رهبری تا ده روز نظرشان را اعلام نکنند، این مصوبه لازم‌الاجرا است.”

در همین رابطه حسین کاشفی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ضمن اشاره به زمزمه رفع حصر در محافل سیاسی و حاکمیتی کشور در گفتگو با امتداد اظهار داشت: طبعا نفس این مسئله مثبت است و باید آن را به عنوان پاسخ حکومت به یک مطالبه مردمی به فابل نیک بگیریم.

وی افزود: چرا که اگر به مطالبات مردم در چندساله گذشته رجوع کنیم، در می‌یابیم که یکی از محوری‌ترین این مطالبات، چه در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و چه در انتخابات ۹۶، همان‌طور که در تمامی گردهمایی‌های مردمی مطرح شد، رفع حصر از محصورین است که بی‌تردید پاسخ به این مطالبه می‌تواند نقش انگیزشی و تهییجی خوبی در جامعه ایفا کند.

نائب رئیس اسبق خانه احزاب تصریح کرد: با توجه به شرایطی که در سطح منطقه و عرصه بین‌المللی با آن مواجه هستیم، رفع حصر و اساسا اتحاد و وحدت ملی می‌تواند در حل مشکلات و تزریق امید به جامعه و نیز جلوگیری از سیر صعودی بی‌اعتمادی در جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان در لزوم تحقق وحدت ملی در جامعه پیشگام هستند، یادآور شد: اصلاح طلبان همواره پیشرو در بحث وحدت ملی و انسجام میان نیروهای انقلاب بوده‌اند و پیش‌تر از این، سید محمد خاتمی بحث آشتی ملی را در این راستا مطرح کرده بود تا همه در کشور برای آینده آن با وحدت و همدلی نقش هم افزایی را ایفا کنند.

کاشفی عنوان داشت: برای پیشبرد اهداف مردم و انقلاب از سرمایه‌های اجتماعی مانند خاتمی، موسوی و کروبی استفاده کنیم و بستری را نیز داشته باشیم، تا نیروهای متخصص و خدومی که احیانا در زندان هستند، برای خدمت به مردم به دامان جامعه بازگردند.

وی در ادامه همچنین با اشاره مجدد به سخنان اخیر جهانگیری مبنی بر در کنار هم قرار گرفتن شخصیت‌‎های نمادین نظام برای وحدت و همدلی اظهار داشت: اگر نقل قول‌هایی که این روزها در جامعه و از جانب مسئولین می‌شنویم، عملی شود، بی تردید قدم بزرگی در راستای بکارگیری نیروهای انقلاب در جهت مقابله با بی ثباتی و بی اعتمادی مردم برداشته خواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اشاره‌ مجددی نیز به مسئله رفع حصر داشت و افزود: اعتقاد ما بر این است که رخ دادن قریب الوقوع این مسئله نیز تا حدودی دیر صورت می‌گیرد و هر قدر که زودتر شاهد این اتفاق بودیم، ‌می‌توانست در رفع سرخوردگی و کمرنگی نشاط سیاسی در جامعه تاثیر بگذارد. در هر صورت اکنون نیز هر چه زودتر بتوانیم شاهد رفع حصر از محصورین باشیم، این اتفاق طبعا به سود نظام و کشور خواهد بود.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تاکید داشت: مسئله حصر از همان ابتدا به نفع کشور نبود و اکنون هم اگر به آرا و نظرات مردم به عنوان صاحبان حکومت رجوع کنیم، قطعا همین دغدغه را مطرح می‌کنند. با این همه هر چه زودتر باید اعتماد از دست رفته را برگردانیم، چرا که بی اعتمادی مردم نسبت به حکومت می‌تواند نهایتا به نابودی کشور منجر شود.