فرزند مظاهری به جمع آقازاده‌های پرحاشیه پیوست/ ژن‌های خوب سیاست ایران + عکس

نگام ؛ سیاسی _ بار دیگر خبرساز شده است و در ویدئویی که از او منتشر شده است به شهدای کشور اشاره کرده و گفته «جان متاعی است که هر بی سر و پایی دارد» و ادامه داده که وقتی از دفاع مقدس صحبت می‌شود باید از نقش کسانی که هزینه‌های مبارزه را تامین می‌کردند هم دفاع شود. این صحبت‌ها باعث انتقاد شدید فعالان فضای مجازی به پدیده آقازادگی، فرزندسالاری و حضور فرزندان مقامات سیاسی کشور در صحنه سیاسی کشور شد. پیش از این هم بارها به این رفتارها انتقاد شده بود و فعالان فضای مجازی معتقد بودند این پدیده بر خلاف آرمان‌های انقلاب سال ۵۷ است.

حسن مقیمی

ماجرای «ژن خوب» از آنجایی آغاز شد که آقازاده عارف در یک برنامه ضبط شده ویدئویی گفته بود: «آن کسی که توانایی دارد، به جایی رسیده، حتما استعدادهایی داشته، این استعداد، بحث ژن و وراثتی وجود دارد، پدر و مادرم هر دو جزو شاگرد اول های کنکور ایران بودند.» این حرفها نگاه جامعه را به سمت فرزندان سیاست مداران جلب کرد. فرزندانی که حالا کم کم بزرگتر می شوند و حضورشان در عرصه عمومی بیش از گذشته دیده می شود. منتقدان فرزند عارف تنها از همین تک واژه دلزده شدند و بعد انتقادشان را آغاز کردند و به سایر عرصه های فعالیت اقتصادی او نیز تسری دادند. انتقادی که سرباز ایستادن هم نداشت. حتی تاجایی که فرزند عبدالواحد موسوی لاری را نیز درگیر خودش کرد و او ناچار شد بعد از یک پاک کردن متنی که نوشته بود عذرخواهی کند.

آیا حقیقت مشکل در همان عبارت و واژه ای بود که فرزند عارف به کار برد؟ فرزندان مسئولان و فعالان سیاسی اگر به پدر یا پدرانشان افتخار کنند آیا کار اشتباهی کردند؟ در چه شرایطی حرف زدن از پدر و افتخار به داشته‌هایی که از او به ارث برده اند،‌ در جامعه قابل پذیرش و در چه صورتی غیرقابل قبول می شود؟ برای یافتن پاسخ ابتدا باید جنبه‌های مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه بعضی از حاشیه‌سازترین آقازده‌ها در سیاست ایران در سال‌های اخیر را مرور می‌کنیم.

ژن خوب!

نمی‌شود از پدیده آقازادگی صحبت کنیم و اشاره به آقازاده مشهور محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس نشود. حمیدرضا عارف در یک مصاحبه وقتی برابر سوال چالشی قراردادهای بزرگ مالی در بیست و دو سالگی رسید، گفته بود پدر و مادر من نخبه هستند ژن برتر دارند و این ژن برتر به من رسیده است. این صحبت در آن مقطع زمانی حاشیه‌های فراوانی ایجاد کرد. محمدرضا عارف سعی کرد در مصاحبه‌های بعدی این صحبت را جمع کند اما در نهایت موجب حذف حمیدرضا عارف از عرصه سیاسی کشور شد!

شیرشاه!

در همان زمان بحث ژن برتر، سیدمصطفی موسوی لاری با انتشار تصویری از انیمیشن شیرشاه، منتقدان فرزند عارف (و احتمالا خودش را) به گرازهایی تشبیه کرد که موجب مرگ شیرشاه می‌شوند و حالا فرزندان شاه باید برای پس گرفتن حق حکومت بجنگند.

در انیمیشن شیرشاه، توله شیر از حکومت خلع شده دو رفیق مسخره داشت که همواره به او دلداری می‌دادند و در راه رسیدن به حکومت جنگل به او کمک کردند. این تشبیه که انتظار می‌رفت از زبان شاهزاده‌های پهلوی بیان شود نه از زبان فرزند یکی از روحانیون جمهوری اسلامی، به شدت با انتقاد افکار عمومی مواجه شد. مصطفی موسوی لاری زمانی این نقد را مطرح کرد که بحث تدوین لیست امید داغ بود و به خاطر آقازاده بودن، در فهرست نهایی اصلاح‌طلبان قرار نگرفته بود. البته بعدا «شیرشاه» به عنوان مدیرکل هماهنگی امور مناطق شهرداری منصوب شد!

آقازاده پرحاشیه!

الیاس قالیباف هم یکی از آقازده‌های مشهور سیاست در ایران است. الیاس قالیباف در آموزش و پرورش فعال است. با این حال وابستگی زمین مدرسه به نهادهای حکومتی، شهریه بالای آن و حضور او در بعضی قراردادهای شهرداری حاشیه‌های زیادی را برای الیاس به وجود آورد. شایعات درباره الیاس قالیباف زیاد بود و البته آن طور که خود می گوید بر خلاف ادعای رسانه‌ها بازداشت نشده اما با توجه به اتهامات سنگین مالی که بعضی اعضای شورای شهر نسبت به او مطرح کرده بودند، وضعیت قالیباف در جریان اصولگرایی آسیب جدی دید.

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

. محمد یاسین رامین (فرزند محمد علی رامین معاونت مطبوعاتی احمدی نژاد)
مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

نام یاسین رامین دو مرتبه به شدت مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. اولین بار وقتی که ماجرای ازدواج او با مهناز افشار پیش آمد و دومین بار به دلیل پرونده قضایی اش. او رئیس شرکت رشد، یکی از شرکت های وابسته به هلال احمر است که در زمان تحریم ها نقش شرکت واسطه را برای واردات دارو ایفا می کرد و همین اتفاق گویا با اما و اگرهایی همراه شد تا جایی که هلال احمر در سال ۹۵ از او شکایت و یاسین رامین را روانه زندان کرد. دادگاه برای فرزند رامین وثیقه ۲۹ میلیاردی تعیین کرد و تجربه زندان او بیشتر از ۶ ماه طول نکشید. البته پرونده او همچنان باز است و هنوز هیچ اتهامی ثابت نشده است.

۲. الیاس قالیباف (فرزند باقر قالیباف شهردار تهران)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

«او یک معلم است»؛ این توصیفی بود که پدرش در واکنش به شایعه سازی ها پیرامون فرزندش بیان کرد اما فعال بودن الیاس در رسانه های وابسته به پدرش بر کسی پوشیده نیست. تهران امروز، سایت فردا و … از جمله مواردی بودند که سکانداری شان در دست پسر سردار بود. البته ناگفته نماند که به روایت خبرآنلاین در کنار این فعالیت رسانه ای، الیاس با موسسه مهر هشتم در بلوار سعادت آباد و ایجاد مدرسه های زنجیره ای، طبق گفته پدرش مشغول فعالیت فرهنگی است.

۳. مهدی احمدی نژاد (فرزند محمود احمدی نژاد رئیس دولت نهم و دهم)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

مهدی، تنها فرزند رئیس جمهور سابق است که در کنار نام پدرش، نام پدر همسر خود یعنی رحیم مشایی را نیز یدک می کشد. نه تنها ازدواج سیاسی او که حتی ادامه تحصیل او در دانشگاه صنعتی شریف شعبه کیش موجب شد تا با یک حساب و کتاب سرانگشتی، خبر تحصیل با هزینه خاص این پسر احمدی نژاد مورد توجه قرار بگیرد. روزی هم غلامحسین کرباسچی در انتقاد از فعالیت های اقتصادی پسر احمدی نژاد خواسته بود که «راجع به حضور پسر آقای احمدی نژاد در شستا و معاملات اقتصادی شان در کیش» تأمل شود.

۴. میثم مظفر (فرزند حسین مظفر نماینده پیشین مجلس و از مدیران ستاد قالیباف)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

میثم مظفر تا همین چند هفته پیش مدیرعامل تاکسیرانی تهران بود. حسین مظفر در برابر انتقادهایی که به حضور پسرش در تاکسیرانی شده بود گفته بود: «میثم ما قبل از این معاون سازمان فرهنگی هنری شهرداری بود و قبل از آن هم قائم مقام شهردار بود و حتی قبل از آن نیز پست هایی داشته که وزرای ما آن را نداشتند. اتفاقا میثم ما به جرم مظفر بودن از مناصب بالا محروم مانده است. ایشان از هجده سالگی در تشکیلات بوده و اداره جلسات ۲۰۰۰ نفری را به عهده داشته است. او مشاور منطقه آزاد کیش و مدیرکل اتحادیه دانش آموزان کشور بوده و به عنوان مشاوران جوان رئیس جمهور فعالیت می کرده است. همچنین ایشان عضو هیات مدیره موسسه آی تی و معاون سازمان فرهنگی شهرداری بوده و قرار بود شهردار یکی از مناطق شود.»

۵. فریدالدین حداد عادل (فرزند غلامعلی حداد عادل نماینده ادوار مجلس)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

مهم ترین تصویر از فریدالدین، تصویری بود که در زمان انتخابات مخابره شد. زمانی که ابراهیم رئیسی در قامت یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برای ضبط گفتگو به صدا و سیما رفته بود، این فرید حداد عادل بود که تلاش کرد تا با قرار گرفتن در کادر دوربین، نشان دهد همیشه قرار نیست در پشت صحنه بماند و با همراهی رئیسی تلاش کرد که پیامی را به دیگر نامزد اصولگرا یعنی قالیباف مخابره کند.

او چندان هم از فعالیت های سیاسی و رسانه ای دور نبود چه آن که سیاستگذاری در رسانه های اصولگرا مانند پنجره، مثلث، هفته نامه همشهری جوان و … (در دوره های مختلف) را در کارنامه خود دارد. فریدالدین مدیریت مدرسه فرهنگ که پدرش بنیانگذارش بوده را نیز بر عهده دارد. در واقع او یک پایش در سیاست و پای دیگرش در فرهنگ است، مانند پدرش که به دلیل این دوگانگی لقب «ادیب سیاستمدار» را گرفته است.

۶. فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر هاشمی (فرزندان آیت الله هاشمی)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

فاطمه فرزند ارشد آیت الله است که بیشتر در حوزه بیماری های خاص فعالیت می کند. فرزند دوم خانواده هاشمی، محسن است؛ چهره ای که برخلاف دیگر اعضای خانواده اش تا جایی که ممکن است خود را از فضای سیاسی دور نگه داشته. او که بیشتر تخصص را بر رفتار و کار خود حاکم کرده است، ۱۳ سال ریاست هیات مدیره و مدیرعامل شرکت متروی تهران را عهده دار بود و چند سال بعد از شهردار شدن قالیباف از این سمت کنار رفت. او نیز از جمله چهره های اصلاح طلبی است که با حضور در لیست امید، توانست رأی کافی برای حضور در شورای شهر تهران را به دست بیاورد.

فائزه و مهدی هاشمی، بیشترین حاشیه ها را برای خانواده هاشمی ایجاد کرده اند. فائزه در کنار فعالیت های سیاسی، نیم نگاهی نیز به فعالیت رسانه ای داشت. حضور در مجلس پنجم، مدیرمسئول نشریه توقیف شده زن و تجربه ۶ ماه زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام نکاتی است که باید در توصیف فائزه هاشمی به آن پرداخت.

مهدی نیز مانند خواهرش فائزه، زندان را تجربه کرده است. او از سال ۹۴ به اتهام رشوه و ارتشاء به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او در دوره ای ریاست سازمان بهینه سازی مصرف سوخت را بر عهده داشت. یاسر هاشمی، آخرین فرزند آیت الله که نامش با دانشگاه آزاد و مجمع تشخیص مصلحت نظام گره خورده است و رئیس دفتر پدر در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود اما بعد از فوت آیت الله در جریان تغییر و تحولات دانشگاه آزاد، سمت ریاست دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد از او گرفته شد.

۷. محمد علیخانی (فرزند قدرت الله علیخانی نماینده پیشین قزوین در مجلس)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

وقتی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فهرست مورد حمایت خود را برای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران اعلام کرد، آنقدر زمان اندکی تا روز انتخابات مانده بود که کمتر کسی توجه کرد فرزند نماینده پیشین مجلس یعنی محمد علیخانی هم در این فهرست قرار گرفته. این برخلاف وعده ای بود که زعمای اصلاح طلب مبنی بر قرار نگرفتن فرزندان چهره های سیاسی در فهرست داده بودند.

محمد علیخانی البته قبل تر در مجلس هفتم نماینده قزوین بوده و در این دوره هم به لطف قرارگیری در فهرست مورد حمایت اصلاح طلبان توانست آرای لازم برای ورود به شورای شهر را کسب کند. او در دوره ای قائم مقام سازمان ترافیک شهرداری تهران هم بوده و به عنوان مشاور وزیر نفت در دولت یازدهم فعالیت می کرد.

۸. فاطمه حسینی (فرزند صفدر حسینی رئیس سابق سازمان صندوق توسعه ملی)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

همزمانی حضور او در مجلس دهم و قرار گرفتن نام پدرش در لیست دریافت کنندگان حقوق های نامتعارف، موجب شد تا ترکش های این اتفاق، او را هم بی نصیب نگذارد. او متولد ۱۳۶۴ است و به واسطه قرارگیری در فهرست مورد حمایت اصلاح طلبان توانست وارد مجلس شود. اصولگرایان حرف و حدیث هایی در مورد فعالیت های اقتصادی همسر او مطرح کرده اند، ضمن این که او با مدرک کارشناسی ارشد در دوران تبلیغات انتخاباتی مجلس خود را دکتر معرفی کرده بود. نطق او در دفاع از فعالیت های اقتصادی پدر و همسرش، انتقادهای بسیاری را برانگیخت. اظهارنظری با کلیدواژه «سفره انقلاب» به او منتسب است که هیچ منبع رسمی را نمی توان پیدا کرد که او واقعا چنین جملاتی را در دفاع از پدرش بیان کرده باشد.

۹. حمیدرضا عارف (فرزند محمدرضا عارف، معاون رئیس جمهور در دولت هشتم و رئیس شورای عالی اصلاح طلبان)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

حمیدرضا عارف یک فعال اقتصادی است و در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کند. او در سال ۱۳۸۴ و در سن ۲۷ سالگی یکی از افرادی بود که شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی را برای عقد قرارداد و راه اندازی اپراتور دوم تلفن همراه به ایران آورد. هر چند که خودش گفته دولت وقت نقش او را در انعقاد این قرارداد نادیده گرفته است. حمیدرضا عارف در انتخابات اتاق بازرگانی هم ثبت نام کرده بود که در نهایت موفق به کسب رأی لازم برای ورود به پارلمان بخش خصوصی نشد.

۱۰. مصطفی طبسی (فرزند آیت الله واعظی طبسی تولیت فقید آستان قدس رضوی)

مشهورترین آقازاده های سیاست در ایران

«زلال بی انتها» نام مستندی بود که نام مصطفی را بر سر زبان ها انداخت. داستان از زمانی شروع شد  که سحر ریحانی در مصاحبه ای به عنوان تهیه کننده این مستند از هزینه یک میلیارد و پانصد هزار تومانی این فیلم و کمک قابل توجه مصطفی طبسی در قامت رئیس دفتر تولیت آستان قدس خبر داد. این افشاگری با حاشیه های بسیاری همراه شد تا جایی که جمعی از چهره های شناخته شده فرهنگی و رسانه ای کشور در نامه ای خطاب به تولیت آستان قدس، خواهان بررسی این موضوع شدند.