فریاد اعتراض مردم ایران به گرانی و بیکاری و سکوت دولت و رسانه های داخلی

 

سارا آکالین

 

اعتراض ها در اصفهان در حالی وارد سومین روز شده که مردم این شهر شجاعانه به درخواست مطالبات خود پرداخته و فریاد زدند که تحمیل اینهمه گرانی و تورم حق آنها نبوده و مسئولان باید پاسخگو باشند.

تجمع مردم در خیابان شاپور جدید که تجمعی مسالمت آمیز بوده و با مداخله پلیس به خشونت کشیده شد، به دیگر شهرهای کشور از جمله شیراز و کرج و مشهد و تهران کشیده شده و به نظر می رسد طی روزهای آینده دامنه وسیع تری یابد.

در شهر کرج نیز همانند اصفهان معترضان شجاعانه دردهای خود را فریاد زدند.

هر چند که گوش شنوایی نیست و دولت حسن روحانی همچنان بی تفاوت به اعتراض ها سکوت کرده و معاون وی معصومه ابتکار در نهایت وقاحت سعی در تحریف موضوع داشته و می نویسد

«تعدادی خانمها را دیروز دیدم گفتند”حالا که وضعیت ارز و طلا کمی ارام گرفته عده ای به دعوت پمپئو می خواهند آشوب کنند دوباره ارز بره بالا!”، تحلیلشان برایم جالب بود گفتم: حتما مشکوک است. ولی تازه خبر ندارید،دولت تدابیر مهندسی شده ای برای ارز اماده کرده که شنبه اعلام می شود».

ضمن اینکه ظریف وزیر خوش خنده دولت تدبیر و امید نیز پیشنهاد ترامپ را فرصت شمرده و در داخل و خارج به انتقاد از آمریکا می پردازد.

به گونه ای که گویی همه مشکلات کشور از سیاست های آمریکا نشات می گیرد حال آنکه مردم معترض در شهرهای مهم کشور، اصفهان، مشهد و کرج و بسیاری نقاط دیگر که گوششان ۴۰ سال است از این حرفها پر است شعار می دهند که «دشمن ما همین جاست دروغ میگن که آمریکاست»، شعاری که به صراحت به حاکمان می گوید که دیگر دروغ آنها رو شده و دشمن سازی از آمریکا پشت پرده غارت و بی کفایتی دیگر فایده ای ندارد.

کمااینکه بسیاری از نمایندگان مجلس و حتی رییس این نهاد قانونگذار نیز علنا گفت که بخش عمده مشکلات اقتصادی در کشور داخلی است و ارتباطی به هیاهوهای ترامپ ندارد. هیاهوهایی که البته سردار قاسم سلیمانی نیز به آن دامن زده و سعی می کنند فضا را به سمت جنگ پیش ببرد.

جنگی که محسن رضایی با یک جمله هدف آن را برملا ساخته و می گوید که با اسیر گرفتن سربازان آمریکایی می خواهند از آمریکا باج و دلار بگیرند که احتمالا این دلارها نیز همانند سالهای اخیر در سوریه هزینه خواهد شد. هزینه ای که در شعار مردم نجف آباد أصفهان به بهترین شکل تجلی یافت و آنها روز پنجشنبه در تجمع اعتراضی خود شعار دادند «سوریه را سیر کردن جوونا رو پیر کردن».

با اینهمه شعارها چه در اصفهان و چه در دیگر شهرها تندتر از اعتراضات دی ماه ۹۶ بوده و معترضان که هیچ امیدی به بهبود أوضاع ندارند و در تمام ۴۰ سال اخیر شاهد وخامت أوضاع بوده اند در شعارهای خود راس حکومت و روحانیت را نشانه رفته و شعار «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» از همه تجمعات به گوش می رسد.

کمااینکه در مشهد نیز معترضان رییس جمهور روحانی را نشانه گرفته و درباره بی کفایتی او شعار دادند. شعارهایی که هر روز بلندتر می شود اما نه در تلویزیون نشان داده می شود و نه در رسانه های مکتوب که در اختیار دولت است و خبرگزاری ایرنا خبرگزاری دولتی ایران درباره اعتراضات شیراز گزارش می دهد که تجمع در شیراز “در مجاورت خیابان توحید (داریوش) از مکان‌های اصلی خرید و فروش تلفن همراه” بوده و در این گزارش تجمع معترضان را غیرقانونی می خواند،

حال آنکه این رسانه اقدامات وزرا و دولتی ها در ریخت و پاش بیت المال و بسیاری مفاسد اقتصادی غیرقانونی ندانسته و در عوض اعتراض مردمی که از گرانی و تورم به زانو درآمده اند و دولت و مجلس نیز توجهی به آن ندارد غیرقانونی قلمداد می شود و به این ترتیب به موازات سکوت دولت رسانه ها نیز با تحریف موضوع صدای اعتراض مردم را سعی می کنند که نشنیده بگیرند.

 

نگام ؛ ناگفته های ایران ما