نماینده مجلس: ارزش پول سوریه، عراق و افغانستان از ارزش پول ایران بیشتر است در حالی که ذخایر ارزی ما چندین برابر این کشورهاست

 

نگام ، اقتصادی _ رسول خضری، نماینده مجلس ایران اعلام کرده که امروز ارزش پول سوریه، عراق و افغانستان از ارزش پول ما بیشتر است در حالی که ذخایر ارزی ما چندین برابر این کشورها است.

 

سارا آکالین

 

همین جمله نماینده مجلس گویای واقعیت بزرگ و البته بسیار تلخی است. چرا که ارزش پول ایران از ارزش پول سوریه که سالهاست درگیر جنگ بوده و از سوی معارضان و با حضور قدرتهای خارجی تکه تکه شده و امروزه بحرانی ترین وضعیت را از حیث ناامنی و جنگ در دنیا دارد، کمتر است و این یعنی فاجعه. فاجعه ای که چند روز پیش نیز علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس درباره ابعاد آن در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت افغانی بیش از تومان ما ارزش دارد.

کمااینکه خضری در ادامه به خبرگزاری خانه ملت می گوید که مشکل از مدیریت ناصحیح است و حواله دادن نابسامانی ها به دشمن خارجی، شانه خالی کردن از مسئولیت است؛ هنوز تحریمی شروع نشده که ما همه چیز را گردن دشمن خارجی می اندازیم.
وی تصریح کرد: من متاسفم بگویم در جریان نوسانات ارزی در کشور دولت بالای ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از جیب مردم درآمد زایی کرد. در مقابل ارزش پول مردم یک سوم شد و حداقل سه برابر فقیر تر شدند و نیمی از جامعه به زیر خط فقر سقوط کردند.

خضری در خصوص کاهش خرید اقشار ضعیف جامعه در پی نابسامانی اوضاع اقتصادی، گفت: ریشه کن کردن فقر مطلق یکی از شعارهای اصلی آقای روحانی درانتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بود و این موضوع همراه با رفع بیکاری و عدالت اقتصادی، محور بودجه دولت در سال ۹۷ قرار گرفت، اما متاسفانه امروز نه تنها فقر مطلق از بین نرفته بلکه چندین برابر شده است.

او با تاکید بر اینکه تا قبل از آغاز به کار دولت دوازدهم ۱۲ درصد مردم کشور در فقر مطلق بودند و خط فقر ۳ میلیون تومان بود، گفت: قطعاً با اوضاع فعلی خط فقر حداقل به ۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و درصد مردمی که دچار فقر مطلق شده اند به چند برابر افزایش پیدا کرده و می توان گفت به عدد ۵۰ درصدی نزدیک شده است.

خضری تصریح کرد: اتفاقاً محور سوال ما از رئیس جمهور که امروز در مجلس اعلام وصول شد همین موارد است. ما به شدت بر سوال خود پافشاری خواهیم کرد و آقای رئیس جمهور باید در مورد این وضعیت به صورت شفاف پاسخ گوی مجلس باشد. مجلس در صورت قانع نشدن از اختیارات قانونی خود استفاده خواهد کرد.

گفتنی است چندی پیش علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت افغانی بیش از تومان ما ارزش دارد و در یکی از جلسات محدود ولی مهم مجلس موضوع بازگشت نیروهای کار افغان از ایران به افغانستان مطرح شد. افغانی بیش از تومان ما ارزش دارد و درآمدشان در اینجا به شدت کاهش یافته است.

One thought on “نماینده مجلس: ارزش پول سوریه، عراق و افغانستان از ارزش پول ایران بیشتر است در حالی که ذخایر ارزی ما چندین برابر این کشورهاست

Comments are closed.