طنز سیاسی : آش جدید اسحاق برای اقتصاد ایران / محمدرضا ستوده

در راه است . پ ن: اوه اوه…بسته جدید ارزی در راهه. همه برید سنگر بگیرید. این یعنی اینکه دلار می‌خواد بشه ۱۵ هزار تومن. ما دیگه گرگ بارون دیده‌ایم. بلد شدیم. وقتی یه مسوول میگه بسته جدید ارزی در راه است یعنی قراره بدبخت شیم. حداقل توو این چهار دهه که اینجوری بوده. سندش هم وضعیت فعلی‌مونه! توو این سال‌ها از این بسته‌ها زیاد بوده. بسته خصوصی‌سازی، بسته پیشنهادی برای هسته‌ای، بسته هدفمند کردن یارانه‌ها، بسته ارزی، بسته بانکی، بسته گمرکی و بسته‌های دیگه.

 

هر کدوم از این بسته‌ها رو که باز کردن داخلش یه دونه دستکش بوکس بوده که به یه فنر جمع شده نصب شده بوده و به محض باز کردن بسته، اون فنر در رفته و اون دستکش بوکس محکم خورده توی صورت ما و حتی صورت خودِ مسوولان. بعضی از این بسته‌هام به جای راه‌حل‌های اقتصادی توش دینامیت بوده که قبل از اینکه باز بشه منفجر شده! خلاصه هر جا صحبت از این بسته‌ها که آقای جهانگیری میگه شد، سریع اون منطقه رو ترک کنید.

 

جهانگیری: شرایط اقتصادی فعلی دائمی نیست‌

پ ن: منظور اسحاق جهانگیری رو متوجه شدید یا براتون بازش کنم؟ بذارین براتون ترجمه‌اش کنم. شرایط اقتصادی فعلی دائمی نیست یعنی اینکه اگه الان دلار ۱۱۸۰۰ تومنه، برای همیشه این قیمت نمی‌مونه. فردا میشه ۱۲ هزار تومن، پس‌فردا میشه ۱۳ هزار تومن، پس‌اون‌فردا میشه ۱۵ هزارتومن… به این میگن یه اقتصاد سیال و پویا که رکود و سکون حالیش نمیشه.

 

حرکت و پیشرفت توی ذاتشه. هیچ کسی هم نمی‌تونه جلوی این پیشرفت رو بگیره. حتی خودِ دولت و شخص رییس‌جمهور. مهم‌ترین محصول اقتصادی مسوولان ما در این چند دهه همین بوده؛ اقتصادی که جنب و جوش و حرکت و پیشرفت توی خونشه.