بررسی دلایل استیضاح ربیعی ؛ دلایل شخصی پشت استیضاح ربیعی است ، منشأ استیضاح از رایزنی ۲ نماینده با لاریجانی آب می‌خورد

 

نگام ، سیاسی _ طراحان استیضاح ربیعی می‌خواهند در شرایطی که کشور درگیر التهابات است، او را مسئول بیکاری و گسترش فقر معرفی کنند اما کیست که نداند پشت استیضاح ربیعی نوعی سیاسی‌کاری واقع شده است ، به نظر می‌رسد ربیعی قربانی یک سری تعاملات سیاسی می‌شود که عمدتا به دنبال این هستند که فردی که بیشتر می‌تواند از نظر سیاسی روی دولت تاثیر بگذارد را حذف کنند.

 

در همین رابطه دیدگاه کارشناسان و صاحب نظران را در خصوص دلایل و چگونگی استیضاح ربیعی می آوریم :

 

استیضاح وزیر کار یعنی مخفی‌کاری و سرپوش گذاشتن بر بحران‌ها/نمایندگان به صیانت از حقوق اساسی متعهد شده‌اند نه برکناری دومینووار وزرا

عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: استیضاح وزیر کار این سیگنال را به مردم مخابره می‌کند که مجلس در یکی از حساس‌ترین برهه‌های‌ تاریخ اجتماعی و اقتصادی ایرانیان به فکر سیاسی‌کاری، مخفی‌کاری و سرپوش گذاشتن بر بحران‌هاست.

محمدرضا فرزعلیان (عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از سطحی‌نگری بهارستان‌نشینان نسبت به عملکرد وزرا و رئیس‌جمهوری انتقاد کرد و گفت: استیضاح وزیر کار این سیگنال را به مردم مخابره می‌کند که مجلس در یکی از حساس‌ترین برهه‌های‌ تاریخ اجتماعی و اقتصادی ایرانیان به فکر سیاسی‌کاری،  مخفی‌کاری و سرپوش گذاشتن بر بحران‌هاست.

وی افزود: تاریخ می‌گوید سیاست جای کسانی که از پذیرش مسئولیت‌های خود فرار می‌کنند نیست؛ با این حال در ایران سیاست‌مداران با کنار گذاشتن عقل و خرد جمعی، زمین و زمان را سر یک نفر خراب می‌کنند تا بگویند که کم‌کاری‌های ما به گردن توست.

عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با تاکید بر اینکه حالا نوبت به ربیعی رسیده است تا او را به مسلخ ببرند و بی‌عرضه و بی‌کفایت نشانش دهند، گفت: مخالفان وزیر کار و رفاه در مجلس از خود نمی‌پرسند که حضورشان در ساختار قدرت چه دستاوردی برای مردم داشته است؟ آنها حتی لحظه‌ای فکر نمی‌کنند که به صیانت از حقوق اساسی ملت متعهد شده‌اند نه برکناری دومینووار وزرا و بی‌کفایت نشان دادن آنها.

رئیس محور غرب کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران افزود: البته آنها می‌گویند چون ما می‌خواهیم وزیری را به زیر بکشیم پس داریم از قانون اطاعت می‌کنیم اما همان قانون به آنها امر کرده است که در مقابل ظلم، تضییع بیت‌المال و ثروت‌اندوزی‌های نامشروع سکوت نکنند. با این حال آنها همه کار می‌کنند جز عمل به قانون و جز عمل به مسئولیت‌‌ها و تکالیف خودشان.

فرزعلیان با بیان اینکه قرار نیست وزارتخانه‌ها حوزه استحفاظی نمایندگان شوند، گفت: باج‌خواهی و عوام‌فریبی هم حدی دارد، ما نباید وزرا را یک به یک به مجلس بخوانیم تا پاسخگوی کارهای نکرده خود باشیم. نباید آبروی کسی را به خاطر اعمال ناصواب خود ببریم.

کنعانی‌مقدم :استیضاح وزیر کار تسویه حساب سیاسی است/ برخی در داخل دولت دنبال حذف ربیعی از کابینه هستند

 

استیضاح وزیر کار تسویه حساب سیاسی است/ برخی در داخل دولت دنبال حذف ربیعی از کابینه هستند

 

استیضاح وزیر کار تسویه حساب سیاسی است/ برخی در داخل دولت دنبال حذف ربیعی از کابینه هستند
یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه در شرایط فعلی همه توقع دارند وزرای اقتصادی تغییر کند، گفت: به نظر می‌رسد ربیعی قربانی یک سری تعاملات سیاسی می‌شود که عمدتا به دنبال این هستند که فردی که بیشتر می‌تواند از نظر سیاسی روی دولت تاثیر بگذارد را حذف کنند.

به گزارش ایلنا حسین کنعانی‌مقدم دبیرکل حزب سبز و فعال سیاسی اصولگرا در واکنش به طرح استیضاح وزیر کار ضمن حمایت از توانایی نمایندگان برای طرح سوال از وزرا گفت: اینکه ما بخواهیم در شرایط کنونی کشور، یک وزیر را استیضاح کنیم، راه کار درستی به نظر نمی‌رسد؛ در حال حاضر همه باید کمک کنند که یک وزیر به نحو احسن کارش را ادامه دهد.

وی تاکید کرد: استیضاح ربیعی بیشتر یک تسویه حساب سیاسی است تا راه حل برون رفت از مشکلات.

کنعانی‌مقدم ادامه داد: با توجه به وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نظر می‌رسد بیشترین تلاش این وزارت خانه در مسیر درآمدزایی با توجه به ابزاری مثل شستا است؛ باید وزارت‌خانه‌ها از بنگاه‌داری و ایجاد درآمد فاصله بگیرند و به مسئولیت سیاست‌گذاری و تدوین قوانین مورد نیاز در بخش‌هایی مثل کار و امور اجتماعی مشغول باشند.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: اگر وزارت کار بتواند با ابعادی که در قانون برایش تصور شده، بیشتر به سیاست‌گذاری برای کسب کار بپردازد، بزرگترین خدمت است. اگر درگیر مسائل دیگری شود که تخصصی و مربوط به یک وزارت‌خانه جدا است، کار را مشکل خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی همه توقع دارند وزرای اقتصادی تغییر کنند تا تغییری در رویکرد دولت به وجود بیاید، گفت: به نظر می‌رسد ربیعی قربانی یک سری تعاملات سیاسی می‌شود که عمدتا به دنبال این هستند که فردی که بیشتر می‌تواند از نظر سیاسی روی دولت تاثیر بگذارد را حذف کنند.

کنعانی‌مقدم در توضیح افزود: ربیعی با توجه به اینکه وزیری است که از نظر سیاسی تابع سیاست‌های روحانی است، اصطکاک او هم با برخی جریان‌های سیاسی داخل دولت زیاد است. برخی افراد در خود کابینه هم ترجیح می‌دهد ربیعی بین‌شان نباشد.

وی با بیان اینکه من همیشه در مواقعی که بحث تغییر است معتقدم هر تغییری لزوما به نفع یک سازمان و نهاد نیست، گفت: باید دید در تغییرات، فردی که جایگزین می‌شود یک سر و گردن بلندتر و چابک‌تر هست یا نه؟ چه بسا یک وزیر کنار برود و فقط شاهد جابه ‌جایی مدیرکل‌ها و معاونین باشیم و کسی ضعیف‌تر جایگزین شود.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: تغییر وزیر فرار به سوی جلو است. برای مدیریت مسائل کارگری، یک وزارت خانه باید درگیر باشد. ظاهرا برای این معضلات راه حلی نیست و کسی نیست که قابلیت داشته باشد این بحران را حل کند. با تغییر مهره‌ها در سیاست ها تغییری ایجاد نمی‌شود.

 

نمایندگان، ژست حساب‌کشی به خود گرفته‌اند/به جز استیضاح و تخریب وزرا چه کرده‌ایم؟

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: به پرسش کشیدن وزرا به آنها در پیدا کردن مسیرشان یاری می‌رساند و آنها را پاسخگو بار می‌آورد اما به نظر می‌رسد که نمایندگان تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا علی ربیعی را از وزات کار و رفاه بیرون کنند.

علیرضا فتحی (عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتقاد کرد و گفت: به پرسش کشیدن وزرا به آنها در پیدا کردن مسیرشان یاری می‌رساند و آنها را پاسخگو بار می‌آورد اما به نظر می‌رسد که پشت استیضاح وزیر کار تنها بی‌خردی محض قرار گرفته است.

وی افزود: آیندگان از ما خواهند پرسید که به جز استیضاح وزرا و تخریب و ترور شخصیت آنها چه کرده‌ایم و چه گرهی را بازکرده‌ایم؟ آنها از اینکه بشوند که نمایندگان راه افتاده‌اند و مثلا وزیر کار را بارها در مجلس ترور شخصیت کرده‌اند، خوشحال نمی‌شوند.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با بیان اینکه بهتر است که مجلس شورای اسلامی به‌جای تبدیل شدن به معدن استیضاخ وزرا در مدار عقلانیت قرار گیرد، گفت: از آنجا که سال دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود نمایندگان از حالا ژست حساب کشی از وزرا را گرفته‌اند و می‌خواهند که یک نفر را حتما قربانی کنند. آنها نیاز دارند که تقصیرهای بی‌برنامه‌گی در حوزه‌های انتخابی خود را بر گردن یک نفر بی‌اندازند و چه کسی بهتر از ربیعی.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار محور جنوب غرب، گفت: هرجا که پا بگذاریم عده‌ای را می‌بینیم که در توضیح شغل خود و اینکه کار مهمشان در زندگی چیست، می‌گویند: منتقد وضع موجود هستیم! این «منتقدانِ وضعِ موجود» گویا نمی‌خواهند که پیش از نقد کردن سواد و مبانی آن را هم بیاموزند تا مجبور نشوند که به صورت دیمی کسی را به پرسش نکشند و شخصیت‌اش را تخریب کنند.

این فعال صنفی کارگری با تاکید بر اینکه بی‌اعتبار کردن افراد مومن و متعهد، بسیار غیرعقلانی‌ست، گفت: گویا طراحان استیضاح وزیر کار می‌خواهند تمام تلاش خود را انجام دهند تا او را از وزات رفاه بیرون کنند. از همین رو یک روز طرح جدایی وزرات رفاه از کار و تعاون را پیگیری می‌کنند و روز دیگر طرح استیضاح را اما آنها کاملا در اشتباهند خوانده‌اند چراکه این‌بار هم علی ربیعی در وزارتخانه می‌ماند.

 

کواکبیان :دلایل شخصی پشت استیضاح ربیعی است/برخی تا از وزرا کم‌محلی می‌بینند، سراغ استیضاح می‌روند

 

دلایل شخصی پشت استیضاح ربیعی است/برخی تا از وزرا کم‌محلی می‌بینند، سراغ استیضاح می‌روند

 

یک عضو فراکسیون امید گفت: برخی اوقات استیضاح یک وزیر برای حل مشکلات مردم، گاهی به دلایل سیاسی و برخی مواقع به دلیل مسائل شخصی مطرح می‌شود که استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دلایل شخصی صورت گرفته است.

مصطفی کواکبیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا درباره استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به هرحال استیضاح حق مجلس است اما خدا نکند که بحث‌های خصوصی و شخصی در کار باشد.

وی با بیان اینکه من در طرح استیضاح قبلی این وزیر برای حل مشکلات مردم از آقای ربیعی دفاع کردم، ابراز داشت: الان هم معتقدم آن‌هایی که بحث جدی در این استیضاح دارند، باید به تفاهم برسند. ممکن است برخی اغراض سیاسی هم داشته باشند اما این‌‌ها عقاید من است.

این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استیضاح سه حالت دارد، تصریح کرد: یک حالت استیضاح برای حل مشکلات و گرفتاری‌های مردم است که من حتما طرفدار این نوع استیضاح هستم. به عنوان مثال من در موضوع توسعه سیاسی، مردم را خیلی دارای مشکل می‌بینم و با کسی هم مساله شخصی ندارم.

وی با اشاره به طرح سوال خود از عباس آخوندی در جلسه علنی اخیر مجلس، گفت: به آقای آخوندی هم گفتم که من مساله شخصی که ندارم شما قرار بود جلسه‌ای تشکیل دهید و ندادید ، این جلسه را تشکیل دهید ما هم حرفی نداریم.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس در تشریح نوع دوم استیضاح، اظهار کرد: این نوع استیضاح به دلیل اغراض سیاسی است یعنی افراد بخاطر خط و ربط و و جناح و حزب سیاسی مشکل دارند که این هم یک نوع است که به نظر من مرتبه و نوع دوم استیضاح‌ها است.

کواکبیان خاطرنشان کرد: نوع سوم استیضاح، مساله شخصی است یعنی اصلا حتی سیاسی هم نیست و مشکل مردم هم مطرح نیست. فرض کنید شخصی نزد وزیر رفته و وزیر کم محلی کرده یا جور دیگری برخورد کرده که مقصود آن فرد برآورده نشده است.

وی با تاکید بر اینکه انجام استیضاح به دلایل مسائل شخصی بدترین نوع سوال و استیضاح است، گفت: من فکر می‌کنم الان این نوع سوم بیشتر برای علی ربیعی مطرح است.

 

بادامچی:اعلام وصول استیضاح ربیعی غیردموکراتیک بود/ هیات رئیسه جانبدارانه عمل کرد/ منشأ استیضاح از رایزنی ۲ نماینده با لاریجانی آب می‌خورد

 

اعلام وصول استیضاح ربیعی غیردموکراتیک بود/ هیات رئیسه جانبدارانه عمل کرد/ منشأ استیضاح از رایزنی ۲ نماینده با لاریجانی آب می‌خورد

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمی‌دانم استیضاح ربیعی از کجا آب می‌خورد مثل اینکه یکی دو نفر به پیش رئیس مجلس رفته‌اند. برخورد با استیضاح وزیر کار منصفانه نبود زیرا این استیضاح آخرین استیضاحی بود که تقدیم مجلس شد.

محمدرضا بادامچی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این زمینه به هر طریقی صحبت کنیم می‌گویند طرفداری صورت گرفته اما در بحث استیضاح آقای ربیعی همان طور که در نطق خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفتم، هیات رئیسه جانبدارانه عمل کردند.

وی خاطرنشان کرد: ما چنین سابقه‌ای در استیضاح وزرا نداشتیم قبل از ایشان چندین وزیر در نوبت استیضاح قرار دارند.

بادامچی با اشاره به آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق قانون ما یک هفته برای بررسی استیضاح وزیر در کمیسیون وقت داریم اما چون بحث تفکیک وزارتخانه‌ها مطرح بود یک جلسه فقط منتظر شدیم تا ببینیم که جواب تفکیک چه می‌شود.

وی ادامه داد: اگر تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می‌گرفت، دیگر نیازی به انجام این کار نبود اما بعد از منتفی شدن این قضیه ما دستور کار چاپ کردیم و برای یکشنبه هفته آینده قرار بود این موضوع را بررسی کنیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمی‌دانم منشا این موضوع از کجا آب می‌خورد مثل اینکه یکی دو نفر برای اعلام وصول استیضاح پیش رئیس مجلس رفته‌اند.

وی ادامه داد: برخورد با استیضاح وزیر کار منصفانه نبود زیرا این استیضاح آخرین استیضاحی بود که تقدیم مجلس شد.

بادامچی با بیان اینکه بعضی‌ها به جای اینکه از اول موارد استیضاح را بررسی کنند از آخر شروع کردند، گفت: استیضاح برخی از وزرا بیشتر از دو ماه است که در کمیسیون‌ها قرار دارد. این رفتار کاملا غیرمنصفانه بود. در جلسه علنی روز یکشنبه معترض خواهیم شد و اعتراض خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: آنچه که مجلس انجام داده غیردموکراتیک و غیرمنصفانه بود در جلسه علنی روز چهارشنبه که ما داشتیم اعتراض خود را بیان کردیم که باید طبق ماده ۲۲۳ آیین نامه داخلی مجلس این کار در دستور کار و در کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد. یک جلسه صبر می‌کردند چه می‌شد مگر آسمان به زمین می‌آمد. این رفتارها درست نیست ما نباید شان مجلس پایین بیاوریم.

 

ظریفیان:ربیعی از تریبون مجلس برای اعلام تلاش‌هایش استفاده کند/ عدم شفافیت در اعلام وصول استیضاح وزیر کار شائبه‌‌ساز است/ پشت برخی تصمیم‌ها انگیزه‌های سیاسی نهفته است

 

ربیعی از تریبون مجلس برای اعلام تلاش‌هایش استفاده کند/ عدم شفافیت در اعلام وصول استیضاح وزیر کار شائبه‌‌ساز است/ پشت برخی تصمیم‌ها انگیزه‌های سیاسی نهفته است

 

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در میان وزرای اقتصادی که در خصوص مشکلات جامعه نوک پیکان پرسش‌ها قرار گرفته‌اند ربیعی به مراتب تلاش بیشتری انجام داده و پیگیری‌هایش آشکار بوده و جدی وارد قضیه شده است..

غلامرضا ظریفیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص اعلام وصول استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: واقعیت این است که به دلیل مشکلاتی که در وضعیت معیشتی امروز جامعه رخ داده، به طور طبیعی نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند به گونه‌ای اعلام کنند در حال عمل به وظیفه نظارتی خود هستند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: من فکر می‌کنم همانطور که برخی از نمایندگان مجلس هم عنوان کردند، نقش دولت در وقایع و مشکلات پیش آمده در مقایسه با نهادهای دیگر نقشی بیست تا سی درصدی است. البته انتظار از دولت این بود که حالا که این شرایط رخ داده تمهیدات جدی بیاندیشند که جامعه احساس کند دولت در نقش جدی‌تر و اساسی‌تری برای برخورد با این مسائل ورود کرده است.

ظریفیان ادامه داد: در میان وزرای اقتصادی هم که در خصوص مشکلات جامعه نوک پیکان پرسش‌ها قرار گرفته‌اند ربیعی در این عرصه به مراتب تلاش بیشتری انجام داده و پیگیری‌هایش آشکار بوده و جدی وارد قضیه شده است. نمایندگان باید سراغ افراد دیگری بروند و از آنها سوال کنند.

وی افزود: البته حضور ربیعی در صحن علنی مجلس این فرصت را برای وی مهیا می‌کند که دستاوردها و تلاش‌هایش را از تریبون مجلس هم به سمع نمایندگان و هم به سمع مردم برساند.

ظریفیان با اشاره به دغدغه‌هایی که در خصوص سیاسی بودن بحث استیضاح مطرح می‌شود، گفت: عدم شفافیت در برخی رویکردها این شائبه را به وجود می‌آورد که ممکن است در پس برخی تصمیم‌ها انگیزه‌های سیاسی نهفته باشد.

وی گفت : البته در شرایط کنونی که مردم با مشکلات اقتصادی درگیر هستند، اینکه برخی بخواهند برای آینده سیاسی خود به دنبال ساخت کلاهی از این نمد باشند نشان می‌دهد که شرایط را خوب ندیده‌اند.

 

می‌خواهند با استیضاح وزیر کار همین همبستگی نیم‌بند را به‌هم بریزند/واقعیت‌ها به مردم گفته نمی‌شود

 

می‌خواهند با استیضاح وزیر کار همین همبستگی نیم‌بند را به‌هم بریزند/واقعیت‌ها به مردم گفته نمی‌شود

 

دبیر خانه کارگر لرستان گفت: طراحان استیضاح ربیعی می‌خواهند در شرایطی که کشور درگیر التهابات است، او را مسئول بیکاری و گسترش فقر معرفی کنند اما کیست که نداند پشت استیضاح ربیعی نوعی سیاسی‌کاری واقع شده است.

محمدحسن موسیوند (دبیر خانه کارگر لرستان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در بحث استیضاح «علی ربیعی» واقعیت‌ها به مردم گفته نمی‌شود.

وی افزود: واقعیت این است که طراحان استیضاح ربیعی می‌خواهند در شرایطی که کشور درگیر التهابات است، او را مسئول بیکاری و گسترش فقر معرفی کنند اما کیست که نداند پشت استیضاح ربیعی نوعی سیاسی‌کاری واقع شده است.

دبیر خانه کارگر لرستان افرود: اقتصاد ایران درگیر مشکلاتی است که همبستگی اجتماعی مردم را برهم ریخته است در چنین شرایطی می‌خواهند با استیضاح وزیر کار همین همبستگی نیم بند را به هم بریزند و جامعه را بیش از این به مسلخ ببرند و به پوچی بکشانند.

وی با بیان اینکه با رفتن وزیر کار چیزی در جامعه عوض نمی‌شود، چراکه مشکلاتی که درگیر آن هستیم ریشه‌ در دهه‌ها بی‌خردی و بی‌مسئولیتی صاحبان قدرت دارد، گفت: تا کی مردم با برگزاری تجمع فریاد کنند که ما از بی‌برنامه‌گی و فساد رنج می‌بریم. وقتی آلام مردم را نمی‌بینیم، به سراغ پاک کردن صورت مسئله می‌رویم.

دبیر خانه کارگر لرستان افزود: مشکل از ربیعی و امثال ربیعی یا دیگر اعضای کابینه نیست؛ مشکل این است که این نمایندگان سال‌ها در مقابل رژه اشرافیت در خیابان‌ها سکوت کرده‌اند، در مقابل پرداخت نشدن ماه‌ها حقوق کارگران سکوت کرده‌اند، در مقابل فروپاشی خانواده‌ها سکوت کرده‌اند و حالا فریاد برمی‌آورند که آقای ربیعی تا الان کجا بودی که ببینی بر مردم چه گذشته است! این چه منطقی است؟!

 

 

تغییر وزیر کار در شرایط بحرانی مشکلات را تشدید می‌کند/به‌جای استیضاح ربیعی فکری به حال معیشت مردم کنید

 

تغییر وزیر کار در شرایط بحرانی مشکلات را تشدید می‌کند/به‌جای استیضاح ربیعی فکری به حال معیشت مردم کنید

 

عضو هیأت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران گفت: وزیر کار در بعضی موارد خواسته‌های طبقه کارگر را مرتفع نساخته و مطمئناً باید پاسخگو باشد ولی در این شرایط، جابجایی چاره کار نیست و مشکلات روزمره را تشدید می‌کند.

محمدرضا تاجیک (عضو هیأت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران) در رابطه با طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خبرنگار ایلنا، گفت: با توجه به مشکلات گسترده بوجود آمده در بخش صنعت و تولید، تورم روزافزون و کاهش قدرت خرید قشر کارگر می‌توان به جرأت بیان کرد که در این شرایط بحرانی، جابجایی وزیر مربوطه نه تنها مشکلات روزمره را حل نمی‌کند بلکه آنها را به‌دلیل زمان نامناسب جابجایی، تشدید می‌کند.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران گفت: نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی به‌جای استیضاح وزیر کار در این شرایط حساس، می‌بایست فکر بهتری در خصوص شرایط به‌ وجود آمده اقتصادی نمایند و همچنین وزرای صنعت و معدن، اقتصاد می‌بایست پاسخگوی شرایط حال حاضر باشند و برنامه‌های خود را برای برون‌رفت از این شرایط اعلام نمایند.

تاجیک افزود: وزیر کار در بعضی موارد خواسته‌های طبقه کارگری را مرتفع نساخته و مطمئناً باید پاسخگو باشد ولی در این شرایط ، جابجایی چاره کار نبوده و می‌بایست با برگزاری جلسات و مطرح کردن و بررسی مشکلات، آنها را مرتفع ساخت.

نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگران در شورای عالی کار گفت: نمایندگان مجلس می‌بایست فکری برای معیشت روزمره کارگران کرده و به‌جای جناح‌بندی سیاسی و استیضاح خارج از عرف و روال عادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اندیشه‌ای برای معیشت روزمره کارگران کشور نمایند تا هر روزه شاهد کوچکتر شدن سفره‌ی آنها و از دست دادن حداقل‌های زیستن نباشیم.

 

ناکارآمد جلوه دادن وزرا بر بی‌اعتمادی مردم می‌افزاید/استیضاح‌کنندگان وزیر کار از منطق پیروی نمی‌کنند

 

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، گفت: شنیده‌ایم که در همه جای دنیا برای استیضاح وزرا از منطقی خاص پیروی می‌کنند اما در ایران فارغ از عقل، خرد و منطق، وزرا را به مجلس می‌کشانند.

علی‌اکبر رواقی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از استیضاح دوباره وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنها پس از ۵ ماه انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ایم که در همه جای دنیا برای استیضاح وزرا از منطقی خاص پیروی می‌کنند اما در ایران فارغ از عقل، خرد و منطق، وزرا را به مجلس می‌کشانند و سعی می‌کنند آنها را ضعیف و ناکارآمد جلوه دهند.

وی با بیان اینکه ناکارآمد جلوه دادن وزرا بر اعتمادی مردم نسبت به سیاسیون می‌افزاید، گفت: اگر نقدی بر عملکردِ وزرا دارید با بیاید و با مدرک صحبت کنید نه اینکه زمین و زمان را برهم بریزید و بگویید: آقای وزیر شما بی‌کفایتی! آقای وزیر جوانان مردم بیکار هستند! اقای وزیر امید مردم را ناامید کردی!

رواقی افزود: نمایندگان در انتقاد به آقای ربیعی از غر زدن و شعار دادن فراتر نرفته‌اند این در شرایطی است که نمایندگان باید متقن صحبت کنند تا مردم با آنها همراهی داشته‌ باشند. متاسفانه نمایندگان در بحث استیضاح وزیر کار به گونه‌ای عمل کردند که افکار عمومی بر ضد آنها شده است.

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه مردم از نمایندگانی در مجلس حمایت می‌کنند که در جهت منافع آنان گام بردارند نه اینکه گرفتار نگاه بخشی باشند، گفت: این درست است که مجلس در راس امور است اما معنای در راس امور بودن به معنای فشار آوردن بر وزرا و تحمیل استرس به آنها نیست.