درخواست اردوغان از مردم ترکیه برای تقویت پول ملی: جواهرآلات و ارز‌های خارجی خود را به لیره تبدیل کنید

 

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه از مردم این کشور خواست برای حفظ ارزش پول ملی تمهیداتی را در نظر بگیرند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از مردم این کشور خواست برای حفظ ارزش پول ملی، جواهرآلات و ارز‌های خارجی خود را به لیره تبدیل کنند.
با بالا گرفتن تنش در روابط ترکیه و آمریکا نرخ برابری دلار در برابر لیره ترک روز گذشته به بالاترین حد خود در تاریخ این کشور رسید.

اردوغان برنامه صد روزه ریاست‌جمهوری ترکیه را اعلام کرد

رجب طیب اردوغان برنامه صد روزه نخست ریاست جمهوری ترکیه را در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی نشستی در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه آنکارا، برنامه صد روزه ریاست جمهوری در خصوص اهداف مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، توسعه دولت الکترونیک، تامین زیر ساخت های امنیتی و دفاعی و توسعه اقتصادی و صنعتی را اعلام کرد.

اردوغان در این رابطه اظهار داشت: برنامه میان مدت را تا پایان ماه آگوست به اطلاع عموم خواهیم رساند. مطالعات برنامه راهبردی در دوره ۲۰۱۹-۲۰۲۳ را آغاز کردیم. برای انجام آن تا پایان ماه نوامبر برنامه ریزی شده است.

وی همچنین افزود: ظرف ۱۰۰ روز کاری بیش از یک هزار پروژه به بهره برداری خواهد رسید. ما ۴۰۰ مورد از این پروژه ها را که در اولویت قرار دارند، در برنامه ۱۰۰ روز کاری ریاست جمهوری ترکیه قرار دادیم.

اردوغان خاطرنشان کرد: ۴۰۰ پروژه به ارزش ۴۶ میلیارد لیر در ۱۰۰ روز آینده اجرا و به نیروی محرکی برای ترکیه تبدیل خواهند شد. اهمیت خاصی به صنایع دفاعی می دهیم. ۴۸ مورد از ۴۰۰ پروژه مورد نظر مربوط به صنایع دفاعی است. تحت هر شرایطی، در بخش طرح های صنایع دفاعی کوتاهی نخواهیم کرد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: در چارچوب برنامه ۱۰۰ روز کاری ریاست جمهوری ترکیه در سال جدید قضایی برنامه زمانبندی در این نهاد را اجرایی خواهیم کرد. اصلاحات حقوقی برای تامین خواسته های جامعه در رابطه با جرایم مربوط به سوء استفاده از کودکان را انجام داده و پس از این نیز انجام خواهیم داد. هیچ گونه سهل انگاری در این رابطه قابل پذیرش نیست.

وی همچنین یادآور شد: سرکنسولگری‌های ترکیه در موصل و بصره را در صد روز نخست کاری مجددا بازگشایی خواهیم کرد. احتمالا همکاری ترکیه و آمریکا در خصوص منبج از اختلافات ما متاثر نخواهد شد و ادامه مى یابد.

اردوغان با اشاره به اینکه در دوره‌ای که ترکیه با همه نوع تهدید و فشار روبرو است، هر گونه تلاش برای خودکفایی کشور مهم و ارزشمند است، گفت: دومین کشتی حفاری برای تسریع فعالیت‌های مرتبط با جستجو و کشف منابع هیدروکربنی در دریا را خریداری خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: مراجعات برای راه اندازی مجدد بانک املاک که بیشتر در زمینه های خرید و فروش واحدهای مسکونی، املاک و مستغلات فعالیت خواهد کرد را انجام می دهیم. با واریز تقریبا ۴۰ میلیارد لیر به یک حساب ویژه، سالانه حدود ۳ تا ۴ میلیارد لیر درآمد بیشتر حاصل خواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت: با یک جنگ اقتصادی روبرو هستیم. اما نگران نباشید ما در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد. برای عبور از مسائل اقتصادی که به دلیل گزارش های جانبدارانه سازمان های رتبه بندی اعتباری با آن روبه رو شده ایم، در حوزه استقراض خارجی به سمت بازار چین خواهیم رفت. در همین راستا اولین صادرات خود با یوان چین را انجام می‌دهیم. در دوره جدید بازار کشورهای چین، مکزیک، روسیه و هند برای صادرات محصولاتمان در اولویت هستند.

اردوغان مهم ترین ماده برنامه اجرایی صد روزه را بهره برداری از فرودگاه جدید استانبول در ۲۹ اکتبر اعلام کرده و گفت: نام فرودگاه شهر موش که ساخت ترمینال آن به پایان رسیده سلطان آلپ‌ارسلان خواهد بود. مناطق ویژه آزاد نسل جدید در زمینه های نرم افزار٬ بهداشت٬ آموزش٬ فناوری اطلاعات و تولید فیلم تاسیس خواهیم کرد. کار بر روی توسعه نسل جدید فناوری ۵-G داخلی و ملی را آغاز خواهیم کرد.

وی در پایان تصریح کرد: ترکیه تاب اتلاف وقت ندارد. اکنون چشم انداز ۲۰۲۳ را پیش رو داریم. بواسطه این چشم انداز، اتفاقات پنج سال اخیر نتوانست در برخی زمینه ها موجب عقب افتادن از اهداف باشد. طی پنج سال آینده چندین برابر تلاش کرده و این اتلاف وقت را جبران خواهیم کرد.