پنجمین روز اعتراض‌ها + ویدئو ؛ اعلام «ضمنی» حکومت نظامی در استان البرز / اولین کشته در دور تازه اعتراضات در ایران

نگام ؛ اجتماعی _ بنا به اخبار منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان در اشتهارد کرج شنبه ۱۳ مرداد در پنجمین روز متوالی از دور تازه اعتراض‌های سراسری بار دیگر به خیابان‌ ریختند. معترضان شعار می‌دادند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم».

 

حسن مقیمی

ویدئویی از اعتراض‌های شنبه اشتهارد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است:

تظاهراتی که در نخستین روز خود از محله شاپورنو اصفهان و چند شهر دیگر آغاز شد، اکنون وارد پنجمین روز شده است. راهپیمایان به گرانی و نابه سامانی اقتصادی و بیکاری معترضند و شعارهایِ تندی علیه نظام مستقر در ایران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی سر می‌دهند. اشتهارد کرج در روزهای اخیر شاهد اعتراض‌های مشابهی بود.

علی هندیانی، رئیس حوزه عملیه امیرالمومنین در اشتهارد شنبه به خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران گفت که ۹ شب گذشته به وقت محلی ۵۰۰ معترض به این حوزه عملیه حمله کردند و شیشه‌های آن را با سنگ و آجر شکستند. او از سردادن «شعارهای هنجارشکنانه» در حین این تجمع خبر داد.

ویدئوی زیر از اعتراض‌های شب گذشته در اشتهارد است:

اعتراض‌های کارگران، معلمان، و سایر حقوق‌بگیران به تعویق مزدها و تنزل مداوم سطح زندگی که در ماه‌های گذشته ادامه داشته، با سقوط ارزش پول ملی گسترش یافته و اقشار دیگری از جمله کاسبان، رانندگان و دارندگان کامیون نیز که قادر به تامین هزینه‌ها و معیشت خود و خانواده شان نیستند به اعتراض، تجمع و اعتصاب روی آورده‌اند.

موج افشای پرونده‌های فساد و سو استفاده مقامات دولتی و حکومتی از منابع ملی یکی دیگر از عوامل گسترش نارضایتی‌ها در ایران است.

منابع نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کردند که جمعه شب، در چهارمین روز تظاهرات ضد حکومتی، یک معترض در کرج به ضرب گلوله کشته شد.

این خبر را فارس، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران منتشر کرده و نوشته این معترض به ضرب گلوله افراد ناشناس در کرج کشته شده.

این خبرگزاری در گزارش خود از بازداشت دستکم ۲۰ تن در اعتراضات جمعه شب کرج خبر داده است.

شهرستان کرج و اشتهارد در استان البرز  از اصلی‌ترین کانون‌های اعتراضات در چند روز گذشته بودند.

خیرالله ترخانی، سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی استاندار البرز ۱۳ مرداد ماه درباره اعتراضات این استان و شهر کرج گفته «در این مدت سعی کردیم با این تجمعات مماشات کنیم و به حرف‌های آنان گوش کنیم اما دیدیم که این مطالبات اقتصادی نیست و کاملاً ساختارشکنانه است». سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی استاندار البرز نیز همچون عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور منشاء اعتراضات را به خارج کشور مرتبط دانست و گفت: «تجمعات کوچک و پراکنده‌ای که در این مدت شکل گرفته برآیند مطالبات اقتصادی مردم نیست».

در روزهای گذشته نیروهای امنیتی در استان البرز برای متفرق کردن معترضان به خشونت و استفاده از گاز اشک‌آور متوسل شدند.

مقررات منع رفت و آمد در استان البرز

بنابر آخرین گزارش‌ها از دور تازه اعتراضات ضد حکومتی در ایران، شنبه ۱۳ مرداد ماه پلیس مسیرهای منتهی به گوهردشت را مسدود کرده است.

پلیس راهنمایی رانندگی البرز همچنین برای تردد وسایل نقلیه در گوهردشت و ماهدشت و شماری دیگر از نقاط این استان، از ساعت ١٨ شنبه مقررات منع رفت و آمد وضع کرده است: «تردد وسایل نقلیه از مسیر‌های پل شهدای روحانی، بلوار استقلال به خیابان مطهری، میدان رستاخیز به فلکه اول و تقاطع سه باندی و بلوار ماهان به فلکه اول ممنوع خواهد بود».

مشخص نیست کدام مرجع رسمی دستور برقراری مقررات منع آمد و شد را در استان البرز صادر کرده است. اما بنابر اصل ۷۹ قانون اساسی اعلام حکومت نظامی ممنوع است مگر به تصویب مجلس و در شرایط جنگی و اضطراری.

با این حال، بنا به اخبار منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان در اشتهارد کرج شنبه ۱۳ مرداد در پنجمین روز متوالی از دور تازه اعتراض‌های سراسری بار دیگر به خیابان‌ ریختند. معترضان شعار می‌دادند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم».

گزارش‌های از فضای امنیتی در اشتهارد حکایت می‌کند و نیروهای لباس شخصی برای مقابله با مردم مستقر شده‌اند.

شب گذشته نیز فضای شهر اشتهارد ملتهب بود. علی هندیانی، رئیس حوزه عملیه امیرالمومنین در اشتهارد شنبه به خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران گفت که ۹ شب گذشته به وقت محلی ۵۰۰ معترض به این حوزه عملیه حمله کردند و شیشه‌های آن را با سنگ و آجر شکستند. او از سردادن «شعارهای هنجارشکنانه» در حین این تجمع خبر داد.

او گفته پلیس خانه به خانه به دنبال مسببان این حادثه است.

بدین ترتیب تظاهراتی که در نخستین روز خود از محله شاپورنو اصفهان و چند شهر دیگر آغاز شد، اکنون وارد پنجمین روز شده است. راهپیمایان به گرانی و نابه سامانی اقتصادی و بیکاری معترضند و شعارهایِ تندی علیه نظام مستقر در ایران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی سر می‌دهند. در چند روز گذشته تهران، شیراز، کرمانشاه، زیبا شهر قزوین و قهدریجان از جمله شهرهای ناآرام ایران بودند.

 

چندین شهر ایران در شنبه شب ۱۳ مرداد شاهد اعتراضات مردم بود. همزمان با تایید مرگ یک معترض در شهر کرج، مقام های این شهر به طور ضمنی اعلام «حکومت نظامی» کردند.

ویدئوهای ارسالی نشان می دهد دست کم در شهرهای تهران، کرج،‌ شیراز، قم و اشتهارد کرج، شنبه شب مردم معترض تظاهرات برگزار کردند.

در فیلم تظاهرات پل حافظ یا همان پل کالج تهران،‌ معترضان شعار دادند: «ایرانی می‌میرد،‌ ذلت نمی‌پذیرد» و «مرگ بر دیکتاتور».

همچنین در چند نقطه دیگه از جمله میدان ونک مردم تلاش کردند تجمع کنند که ماموران اجازه ندادند. با این حال یک فیلم در یافت آباد نشان می دهد مردم از شرایط موجود خسته هستند.

اما تظاهرات بزرگتر دیروز در منطقه گوهردشت کرج بود که با شعارهای تند، حمله ماموران به مردم و همچنین درگیری روبرو بود.

مردم کرج در چند شب پیاپی در اعتراض به حکومت و وضعیت موجود تجمع کردند.

تایید مرگ یک معترض

خبرگزاری فارس که به سپاه پاسداران نزدیک است شنبه ۱۳ مرداد اعلام کرد در تجمع جمعه شب در کرج، یک نفر با گلوله کشته شد.

این اولین کشته در دور جدید تظاهرات در شهرهای ایران است.

در دیماه گذشته تظاهرات در بیش از هشتاد شهر ایران دست کم ۲۳ کشته برجای گذاشت. هرچند معترضان می گویند حکومت در این کشتار نقش داشته، تاکنون هیچ محاکمه ای برای عوامل این کشتار برگزار نشده است

خبرگزاری فارس به جزئیات مرگ این معترض اشاره ای نکرد اما اعلام کرد دست کم ۲۰ نفر در اعتراضات بازداشت شده اند.

با اینکه اعتراضات اخیر از شاپور جدید اصفهان در هفته گذشته شروع شد اما پنجشنبه به تهران رسید و روز شنبه، قم که به شهر مذهبی مشهور است نیز به اعتراضات پیوست و شاهد شعارهای تندی بود.

اعتراضات اخیر به بهانه گرانی و کاهش ارزش ریال شروع شد اما حکومت و سران آن را هدف گرفت.

در روزهای گذشته معترضان شعارهای تندی از جمله «خامنه ای حیا کن، مملکت رو رها کن»، «ایرانی حرف بزن،‌ حقت رو فریاد بزن»، «اسلام رو پله کردن، مردم رو ذله کردن»، «مرگ برگرانی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «توپ تانک فشفشه،‌ آخوند باید گم بشه» سر دادند.

«حکومت نظامی»

همزمان با ادامه اعتراضات گسترده در گوهردشت کرج، مقام های پلیس از مقررات سفت و سخت عبور و مرور در این منطقه خبر دادند. همین سختگیری موجب شده تا برخی آن را به اعلام «حکومت نظامی» از سوی حکومت ایران تلقی کنند.

از شنبه شب، پلیس مسیرهای منتهی به گوهردشت را مسدود کرده است.

بر اساس اصل ۷۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اعلام حکومت نظامی ممنوع است مگر به تصویب مجلس و در شرایط جنگی و اضطراری برسد.

گزارش‌ها از فضای امنیتی در اشتهارد خبر می دهد و نیروهای بسیج و لباس شخصی برای مقابله با مردم مستقر شده‌اند.

One thought on “پنجمین روز اعتراض‌ها + ویدئو ؛ اعلام «ضمنی» حکومت نظامی در استان البرز / اولین کشته در دور تازه اعتراضات در ایران

Comments are closed.