اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ پوست الکترونیکی مانند تتو مبتنی بر گرافین / افزایش سرعت پرتو درمانی با استفاده از هوش مصنوعی

نگام ؛ علم و تکنولوژی _ شمارش معکوس تا لمس خورشید  ؛ ردیابی محیط اطراف با دقت و سرعتی باورنکردنی ؛ ارزیابی نحوه رشد الماس‌های مصنوعی ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

پوست الکترونیکی مانند تتو مبتنی بر گرافین

دانشمندان چینی موفق به توسعه یک “پوست الکترونیکی”(e-skin) شده اند که مانند خالکوبی مبتنی بر گرافین می‌تواند به عنوان یک دستگاه الکترونیکی پوشیدنی برای نظارت بر سلامتی افراد عمل کند.پوست الکترونیکی به مواد الکترونیکی نازک، انعطاف پذیر و قابل کششی که شبیه پوست انسان هستند و می‌تواند فشار، دما و کشش را نیز حس کنند، گفته می‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

افزایش سرعت پرتو درمانی با استفاده از هوش مصنوعی

“چن بو” (Chen Bo) پزشک چینی با کمک هوش مصنوعی توانست پروسه پرتودرمانی بیماران مبتلا به سرطان را سرعت بخشد.اکنون، با استفاده از این فناوری جدید هوش مصنوعی، کل فرآیند پرتودرمانی در کمتر از سه دقیقه انجام می‌شود.این برنامه کامپیوتری جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به پزشکان بیمارستان سرطان آکادمی علوم پزشکی چین کمک کرده است تا در زمان کمتری پرتودرمانی بیماران را انجام دهند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شمارش معکوس تا لمس خورشید

ناسا کمتر از یک هفته دیگر مأموریت علمی بعدی خود، یعنی فضاپیمای کاوشگر خورشیدی “پارکر”(ParkerSolar Probe) را به فضا پرتاب خواهد کرد که در نهایت به نزدیکترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.اگر همه چیز بر اساس برنامه‌ریزی پیش رود، این کاوشگر در صبح روز ۱۱ اوت از ایستگاه پرتاب نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا، سوار بر یک موشک سنگین “دلتا IV” اتحادیه پرتاب‌های آمریکا پرتاب خواهد شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

با سیستم ابداعی پژوهشگران ژاپنی محقق می‌شود؛ردیابی محیط اطراف با دقت و سرعتی باورنکردنی

امروزه شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت، در حال ساخت سیستم‌هایی مانند هدست یا عینک هوشمند هستند که تصویر کل جهان را به صفحه‌های لمسی منتقل می‌کنند.اکنون، “دانشگاه توکیو” (UTokyo) ژاپن اعلام کرده که قصد دارد با استفاده از فناوری‌های ساخت شرکت “سونی”(Sony)، یک فناوری جایگزین موسوم به “Lumipen” قابل حمل ابداع کند. این فناوری، ابزاری است که اطراف گردن کاربر را می‌پوشاند و می‌تواند اطلاعات محیط اطراف را با سرعت و دقت باورنکردنی ردیابی کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ارزیابی نحوه رشد الماس‌های مصنوعی

فرآیند هسته زایی یکی از محورهای اصلی علم مواد است و در هر کتاب مرجعی در این حوزه یک فرمول و نظریه برای توضیح چگونگی وقوع این فرآیند آمده است. اما صرف نظر از به کارگیری وسیع این فرآیند، نظریه مبنای آن هیچگاه به طور تجربی مورد بررسی قرار نگرفته است، زیرا مشاهده شروع رشد یک کریستال در مقیاس اتمی، بسیار دشوار است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

One thought on “اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ پوست الکترونیکی مانند تتو مبتنی بر گرافین / افزایش سرعت پرتو درمانی با استفاده از هوش مصنوعی

Comments are closed.