عراقچی ها ؛ یک خاندان ژن خوب

نگام ؛ اقتصادی _ سخنگوی قوه قضاییه خبر از بازداشت احمد عراقچی، معاون ارزی سابق بانک مرکزی داده است. به گفته غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، به دنبال این بازداشت که گفته شده در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی است، احمد عراقچی به زندان منتقل شده است. پیش از این گزارش شده بود که در اولین روزهای کاری عبدالناصر همتی، رییس کل جدید بانک مرکزی، احمد عراقچی که در دوره ولی‌الله سیف، رئیس کل پیشین بانک مرکزی منصوب شده بود، برکنار شده است.

 

حسن مقیمی

حضور احمد عراقچی با سابقه نه چندان کافی در چنین پست حساسی بارها با انتقاد منتقدان روبه‌رو شده بود. به گفته محسنی‌اژه‌ای اما احمد عراقچی به دنبال رسیدگی به پرونده «اخلالگران در نظام پولی و ارزی کشور» بازداشت شده است. او به شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی گفته است یک نفر از کارمندان یکی از معاونان رییس جمهوری، چهار نفر از دلالان ارزی و یک صراف نیز در جریان این پرونده احضار و پس از انجام تحقیقات لازم، با صدور قرار بازداشت راهی زندان شده‌اند.

مطابق آنچه بانک مرکزی در سوابق سید احمد عراقچی آورده است، او متولد سال ۱۳۵۷ و دانش‌آموخته کارشناسی اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی، کارشناسی ارشد مدیریت مالی (فاینانس) از دانشگاه نیویورک و کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه تهران است.

 

عراقچی همچنین سابقه عضویت در هیئت مدیره نهادهای مالی داخلی و بین المللی را در کارنامه خود دارد. وی سابق بر این عضو هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز معاون اجرایی آن سازمان بوده است.

عراقچی هیچ سابقه استخدامی پیش از انتصاب به معاون ارزی بانک مرکزی نداشته و تنها در یک وزارتخانه یک سال به‌عنوان کارشناس فعالیت داشته است.

سید احمد عراقچی، برادرزاده سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای ایران است. سیدمجتبی‌‌ عراقچی پدر سید احمد، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران و برادر بزرگ‌ سیدعباس است.

 

 معرفی خاندان #عراقچی و وارثان #ژن_خوب آنها

۱- سید احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی (نفر پنجم اقتصاد کشور) برادرزاده معاون وزیر امور خارجه فرزند سید مرتضی عراقچی ؛ رئیس اتاق بازرگانی عراقچی و از تاجران بزرگ فرش دستباف 👈 احمد عراقچی و مهدی ظریف فارغ‌ التحصیل دانشگاه نیویورک هستند .
احمد عراقچی هیچ سابقه استخدامی پیش از این نداشته است. سال ۸۹ بعنوان کارشناس در سازمان سرمایه‌گذاری خارجی زیر نظر وزارت اقتصاد مشغول به کار شد. احمد عراقچی مدتی بعد بدلیل ضعف عملکرد کنار گذاشته شد.

احمد عراقچی با روی کار آمدن دولت روحانی از سوی طیب نیا به عنوان عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران ایفیک انتخاب شد. مدتی بعد به سمت معاونت اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب گردید. در سال۹۶ با حکم ولی‌الله سیف به سمت معاون‌ارزی بانک مرکزی منصوب شد .
۲- علی عراقچی برادرزاده معاون وزیر خارجه و صاحب کمپین #ایران_را_باید_دید در اینستاگرام وی به عنوان کارمند IT در یکی از دفاتر سازمان ملل مشغول بکار بوده است. هم اکنون مدیرکل امور بین الملل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو ) زیر نظر وزارت‌صنعت و تجارت است.

ع.عراقچی خود را دارای مدرک دکترا از دانشگاه ژنو سوئیس معرفی می‌کند. اما پایان نامه‌ای از عراقچی در اینترنت وجود ندارد. مدت‌ها قبل @NarimanGharib مکاتبه‌ای با مدیر دانشکده داشت. مدیر دانشکده گفت عراقچی هیچ‌مدرکی از دانشگاه دریافت نکرده است . او فقط در سال ۲۰۱۳ ثبت نام کرده است!
۳- سید مجتبی عراقچی برادر بزرگ تر سید عباس عراقچی و رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران پیش از تصویب برجام گفت : اگر #برجام به تصویب برسد صادرات فرش هم آزاد خواهد شد. می‌گوید حذف تحریم فرش در برجام حاصل زرنگی برادرش است.
۴- سید مرتضی عراقچی برادر ارشد عباس و مجتبی #عراقچی و پدر معاون ارزی بانک مرکزی نائب رئیس اتحادیه ی تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش‌دستباف ایران، از اعضای قدیمی اتاق بازرگانی و مدیرعامل بازرگانی عراقچی

تابستان دو سال قبل احمد عراقچی بدون تجربه کافی در بانک مرکزی مدیرکل شده بود؛ هرچند برخی هم نوشتند که روند قانونی در این انتصاب طی نشده است. وی که متولد سال ۵۷ و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد است، هیچ سابقه استخدامی پیش از این نداشته و تنها در یک وزارتخانه یک سال به‌عنوان کارشناس فعالیت داشته است. استخدام فردی در این سن بدون هیچ سابقه استخدامی در ارگان مهمی به‌نام بانک مرکزی که شرایط استخدامی آن خیلی سخت هست، و نشستن وی ابتدا بر صندلی مدیرکلی و سپس معاون ارزی بانک مرکزی بدون سابقه کافی مدیریتی و اجرایی بالا جای سؤال دارد. سید احمد عراقچی، برادرزاده سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای ایران است. سیدمجتبی‌‌ عراقچی ،رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران و برادر بزرگ‌ سیدعباس عراقچی است. سید عباس عراقچی، برادر کوچکتر سید مرتضی و سید مجتبی عراقچی بوده که این دو از صادرکنندگان قدیمی فرش به شمار می‌روند. عراقچی‌ها از اعضای قدیمی اتاق بازرگانی و اتحادیه فرش دستباف هستند، که غالبا در خصوص مسائل سیاسی اظهار نظر نمی‌کنند، اما در همان برهه برجام سید مرتضی برادر بزرگتر معاون وزیر امورخارجه، بند ۲۲ برجام درباره آزاد شدن صادرات محصولات سنتی ایران مانند پسته و فرش را ناشی از زرنگی برادر کوچکترش سید عباس دانسته است!