آقای روحانی! مردم تشنه شنیدن حقایق‌اند ؛ روحانی در نامه‌ای به لاریجانی: می‌آیم تا حقایق را بازگو کنم ؛ دیدگاه صاحب نظران در رابطه با سوال از روحانی و استیضاح ربیعی

 

نگام ، سیاسی _ اکثر چهره های دلسوز سیاسی معتقدند امروز روزی نیست که مجلس بخواهد وارد فرآیند استیضاح شود این فرآیندها باعث به تعویق افتادن کارها می‌شود. تصور کنید تمام توان یک وزارتخانه در مدت استیضاح معطل می‌شود حتی اگر استیضاح نتیجه هم بدهد باز هم از نظر زمانی بسیار به عقب خواهیم رفت و زمان زیادی هدر می‌رود. امروز روز این کار نیست و همه باید تلاش کنند دولت قوی‌تر عمل کند ، از سوی دیگر نماینده ایلام از تلاش مخالفان دولت پرده برداشته و می گوید : اصرار بر سوال از رییس‌جمهور کار را به جایی رسانده که نمایندگان را قسم می‌دهند که پای امضایشان بایستند که البته این نشان م‌ دهد که رفتار برخی از همکاران ما در مجلس به هیچ عنوان حرفه ای نبوده است.

 

آشنا: روحانی برای سخن گفتن با مردم به مجلس می‌رود

در یادداشت توئیتری حسام‌الدین آشنا آمده است: رئیس جمهور به مجلس می رود نه فقط برای پاسخ گفتن به نمایندگان مردم، بلکه برای سخن گفتن با خود مردم.

مشاور فرهنگی رییس جمهور نوشت:رییس جمهور برای سخن گفتن با مردم به مجلس می‌رود.

در یادداشت توئیتری حسام‌الدین آشنا آمده است: رئیس جمهور به مجلس می رود نه فقط برای پاسخ گفتن به نمایندگان مردم، بلکه برای سخن گفتن با خود مردم.

 

روحانی در نامه‌ای به لاریجانی درباره سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهوری: می‌آیم تا حقایق را بازگو کنم

به گزارش شرق: پنج روز بعد از آنکه سؤال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهوری، اعلام وصول شد، حسن روحانی در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس نوشته که به مجلس خواهد آمد و برخی حقایق را برای مردم بازگو خواهد کرد. در نامه رئیس‌جمهوری به علی لاریجانی آمده است:
«احتراما؛ درست در سالروز تحلیف رئیس‌جمهوری دوره دوازدهم، سؤال تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی واصل گردید. بی‌تردید سؤال از رئیس‌جمهور کشور با مراعات حداقل دو نکته می‌تواند مبارک باشد؛ اولا در چارچوب قانون اساسی باشد، ثانیا در زمان و شرایط مناسب کشور اقدام شده باشد، که متأسفانه هیچ‌کدام از این دو حاصل نشده است. اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی ان‌شاءالله در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد و به سؤالات پاسخ خواهم داد. البته این امر می‌تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آرا آنها است».
پس از نامه حسن روحانی، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری، هم در یادداشتی توییتری نوشت: «رئیس‌جمهور به مجلس می‌رود نه‌فقط برای پاسخ‌گفتن به نمایندگان مردم، بلکه برای سخن‌گفتن با خود مردم». چهارشنبه هفته گذشته، رئیس مجلس بعد از اعلام وصول سؤال ۸۰ نماینده از حسن روحانی، گفت: «قبلا ۹۲ نفر از نمایندگان تقاضای سؤال از رئیس‌جمهور را به هیئت‌رئیسه ارائه کردند که به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شد. کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان رئیس‌جمهوری این موضوع را بررسی کرد که در نهایت ۸۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای این سؤال باقی مانده‌اند؛ یعنی بیش از یک‌چهارم از نمایندگان تقاضای سؤال از رئیس‌جمهوری را دارند».
علی لاریجانی در مورد محورهای سؤالات هم این‌گونه توضیح داده بود: «پنج محور سؤالات شامل، عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بی‌کاری، رکود اقتصادی شدید چندساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است».
مطابق ماده ۲۱۳ آیین‌نامه مجلس، رئیس‌جمهور یک ماه فرصت دارد تا برای پاسخ‌گویی به بهارستان بیاید. بر همین اساس، محمدعلی وکیلی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس، در گفت‌وگو با «ایلنا» اعلام کرد که روحانی بعد از تعطیلات مجلس در صحن حضور خواهد یافت. مجلس هفته آینده (از ۲۰ تا ۲۶ مرداد) تعطیل است، پس با این حساب رئیس‌جمهوری حداقل ۱۳ روز دیگر به مجلس خواهد رفت.
اعلام وصول سؤال، خلاف قانون است
همان روزی که سؤال از رئیس‌جمهوری در مجلس اعلام وصول شد، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری به آن واکنش نشان داد و گفت آنچه در جریان اعلام وصول طرح سؤال از روحانی اتفاق افتاد، خلاف اصول مسلم حقوقی، قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است. حسینعلی امیری گفته بود: «با حضور نمایندگان رئیس‌جمهوری در کمیسیون مجلس، سؤال اول و دوم از حدنصاب قانونی افتاد، اما در فاصله‌ای کوتاه‌تر سؤال سوم از رئیس‌جمهوری مطرح شد و مجددا نمایندگان رئیس‌جمهوری در کمیسیون حضور یافتند و تعدادی از نمایندگان قانع شدند و این سؤال نیز از حدنصاب خارج شد». او با اشاره به طرح مجدد سؤال از رئیس‌جمهوری برای بار چهارم، افزود: «این‌بار نیز نمایندگان رئیس‌جمهوری در جلسه کمیسیون اقتصادی حضور یافتند و توضیحاتی ارائه کردند که سؤال چهارم نیز از حدنصاب قانونی افتاد، اما متأسفانه سؤال‌کنندگان محترم اقدام به جمع‌کردن تعدادی امضای دیگر کردند، اما به دلیل آیین‌نامه داخلی امکان الحاق نمایندگان به طرح سؤال از رئیس‌جمهوری وجود نداشت. این بخش از جهت قانونی مورد ‌قبول قرار نگرفت و متأسفانه تعدادی از آقایان سؤال‌کننده رفتند با تعدادی از نمایندگانی که از سؤال خود منصرف و قانع شده بودند، صحبت کردند و مجددا آنها را قانع کردند که از انصرافشان انصراف دهند. هر حقوق‌دان و هر حقوق‌خوانی در کشور می‌داند که انکار بعد از اقرار، مسموع نیست؛ کسی که از سؤال از رئیس‌جمهوری انصراف داد، مجددا انصراف از انصراف‌دادنش در هیچ‌کجای قانون پیش‌بینی‌ نشده است». امیری گفت: «طرح سؤالات متعدد از رئیس‌جمهوری جز هدف سیاسی، هدف دیگری ندارد و سؤالاتی که از رئیس‌جمهوری مطرح کرده‌اند، تکراری است و در صلاحیت وزارتخانه‌هاست».
«طرح سؤال» یا «طرح عدم کفایت»
اما «سؤال از رئیس‌جمهوری» تنها طرحی نیست که در مجلس علیه دولت وجود دارد. زمزمه‌ها نشان می‌دهند که برخی اصولگرایان به طرح «عدم کفایت رئیس‌جمهوری» هم فکر می‌کنند و جالب اینکه آن را به گردن اصلاح‌طلبان می‌اندازند. قاسم میرزایی‌نکو، نماینده دماوند، از کسانی است که تحرکات برای طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری را تأیید کرده و به «اعتمادآنلاین» گفته در روز سه‌شنبه هفته گذشته این طرح بار دیگر استارت زده شده است.
داستان طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری از اوایل تیرماه شروع شد؛ آنجا که «حسینعلی حاجی‌دلیگانی»، عضو فراکسیون ولایی، از تشکیل اتاق فکر برای این طرح خبر داده و گفته بود: «ما در حال تنظیم طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور هستیم و به نظر می‌رسد هفته آینده بتوانیم به جمع‌بندی برسیم و جمع‌آوری امضا را دنبال کنیم. اتاق فکری برای بررسی عدم پایبندی روحانی بر اجرای قانون برنامه پنجم تشکیل شده».
او هفته گذشته هم دوباره از تهیه طرح عدم کفایت سیاسی و استیضاح حسن روحانی خبر داده و به «الف» گفته بود: «نمایندگان از فراکسیون‌های امید، مستقلین و ولایی این طرح را تهیه کرده و در حال جمع‌آوری امضا برای آن هستند. این طرح ۱۰ محور اصلی دارد».
این ادعا با واکنش سخنگوی فراکسیون امید مواجه شد؛ او ادعای حاجی‌دلیگانی مبنی‌بر دخالت فراکسیون امید در طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری را رد کرد و این طرح را به نفع کشور ندانست.
همان یک ماه پیش هم اصلاح‌طلبان مجلس با طرح عدم کفایت مخالفت و اعلام کرده بودند که ایرادات به دولت در حدی نیست که بتوان طرح عدم کفایت را مطرح کرد، اما همچنان برخی خبرگزاری‌های اصولگرا سعی داشتند تا این طرح را به اصلاح‌طلبان نسبت دهند؛ مثلا «تسنیم» در خبری، یکی از اعضای فراکسیون امید را به‌عنوان طراح استیضاح از رئیس‌جمهوری معرفی کرد که محمدرضا عارف، رئیس این فراکسیون، اعلام کرد که این نظر شخصی نماینده بوده و به فراکسیون ارتباطی ندارد.
اما، حسین نقوی‌حسینی، هم‌فراکسیونی حاجی‌دلیگانی، هفته گذشته باز هم این ادعا را تکرار کرد و به «خانه ملت» گفت که طرح موضوع عدم کفایت کار اصلاح‌طلبان مجلس است. او افزود: «باید یادآور شد برخی از اصلاح‌طلبان و اعضای فراکسیون امید به دنبال عدم کفایت رئیس‌جمهور هستند تا طرح سؤال از رئیس‌جمهور؛ به عبارتی تندتر از منتقدان به دولت هستند».

 

آقای روحانی! مردم تشنه شنیدن حقایق‌اند

پس از کش و قوس‌های بسیار بالاخره بهارستان‌نشینان توانستند طرح خود را برای سوال از رئیس‌جمهور به کرسی بنشانند و کلیددار پاستور را به خانه ملت بکشند. از این رو بسیاری از این اتفاق به عنوان فرصتی طلایی یاد می‌کنند تا روحانی که سوال را غیر قانونی و زمان طرح آن را نامناسب می‌داند به مجلس رفته و حقایق جامعه را برای مردم بازگو کند.
حمید شجاعی در روزنامه آرمان نوشت: پس از کش و قوس‌های بسیار بالاخره بهارستان‌نشینان توانستند طرح خود را برای سوال از رئیس‌جمهور به کرسی بنشانند و کلیددار پاستور را به خانه ملت بکشند. از این رو بسیاری از این اتفاق به عنوان فرصتی طلایی یاد می‌کنند تا روحانی که سوال را غیر قانونی و زمان طرح آن را نامناسب می‌داند به مجلس رفته و حقایق جامعه را برای مردم بازگو کند.
پیشنهاد به رئیس‌جمهور درباره سخن گفتن از حقایق در «آرمان» و در ۳۱ تیرماه مطرح شده بود. زمانی که همه در انتظار شنیدن واقعیت‌ها و مسائل پشت پرده بودند و به هر زبانی از فرصت استفاده می‌کردند تا به رئیس‌جمهور یادآوری کنند که زمان گفتن حقایق و فاش کردن پشت پرده‌ها و دست‌های در کار رانت و تبعیض است. این یادآوری به بهانه سخن گفتن روحانی با مردم مکرر شد. اکنون صرف نظر از منویات و نیت‌ها جناحی که ممکن است پشت سوال از رئیس‌جمهور قابل ردیابی باشد، رفتن روحانی به مجلس تاکید دوباره‌ای است بر پاسخ‌گفتن به این نیاز. هر چند رئیس‌جمهور در نامه‌ای که به رئیس مجلس نوشت و در آن از حضور خود در بهارستان خبرداد، به گونه‌ای تلویحی به این مهم اشاره شده است. در بخشی از این نامه خطاب به لاریجانی‌آمده «این امر می‌تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آرای آنهاست». این حقایق باید همان حقایقی باشد که «آرمان» به آن اشاره کرده بود و مردم نیز در انتظار شنیدن همین حقایق، روزها و ماه‌هاست در انتظار بسر می‌برند. دیروز محمدعلی وکیلی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره حضور رئیس‌جمهور در مجلس گفت: آقای روحانی بعد از تعطیلات مجلس در صحن حضور خواهد یافت.
گفت‌وگو با مردم
شاید زمانی که رئیس‌جمهور پس از پیروزی غرورآفرین و کسب رایی بالا از سوی مردم برای انجام مراسم تحلیف خود به خانه ملت پای می‌نهاد حتی فکرش را هم نمی‌کرد که چرخ روزگار به نحوی بچرخد که درست یک سال بعد در چنین روزی نامه نمایندگان مجلس را برای طرح سوال از رئیس‌جمهور دریافت و خود را برای عزیمت به بهارستان آماده کند. حقیقت این است که به قرائت بسیاری از تحلیلگران و فعالان سیاسی روحانی در طول این یک سال نتوانست آنطور که باید در حوزه‌های مخالف عملکرد موثری داشته باشد. چه اینکه پس از گذشت یک سال از تشکیل دولت دوازدهم امروز نه تنها دلواپسان و مخالفان که حامیان دیروز روحانی در صف اول منتقدان وی حضور دارند. روحانی و مردانش که در دولت یازدهم عملکرد نسبتا مطلوبی از خود برجای گذاشتند در یک سال اخیر حتی از ۴ سال گذشته نیز عقب‌ترند و باید ریشه این کم‌کاری پیدا و جبران شود. شاید تعجب‌آور باشد، اما از نظرجامعه یکی از مهم‌ترین مشکلات دولت نه تغییر کابینه که عدم صحبت رئیس‌جمهور با مردم است. اکنون جامعه با دولتی مواجه است که در هراتفاقی سکوت می‌کند و رئیس‌جمهور که با بیانی شیوا در زمان انتخابات همگان را مقهور خود کرده بود، اکنون خاموشی گزیده است. در این راستا حسن روحانی پیش از هر اقدامی باید با مردم سخن بگوید. بخش اعظمی از جامعه فکر می‌کنند که رئیس‌جمهور و دولتمردان به فکر مردم نیستند، روحانی باید این تفکر را در ارتباط مستقیم با مردم بشکند. شاید بهتر باشد که رئیس‌جمهور پیش از اینکه به مجلس رفته و پاسخ نمایندگان را بدهد در گفت‌وگویی مستقیم با مردم سخن بگوید.
بازگویی حقایق
خوب یا بد بالاخره نمایندگان مجلس در چهارمین تلاش خود توانسته‌اند که اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور را از هیأت رئیسه اخذ کنند و رئیس‌جمهور را به خانه ملت فرابخوانند. حال ۲ تحلیل پیش‌رو است؛ نخست اینکه دولت با گارد تدافعی در مقابل مجلس قرار بگیرد و به جای رویکرد تعاملی رویکرد تقابلی را در دستور کار قرار دهد که این مساله به هیچ عنوان به صلاح دولت نیست، چرا که دولت پایگاه اجتماعی خود را از دست داده و درجه انتقادها بسیار بالاست. شرایط دشوار اقتصادی و معیشتی جامعه نیز چنین اجازه‌ای نمی‌دهد که دولت وارد تقابل با مجلس شود و این مساله با انسجام و وحدت ملی نیز در تضاد است. تحلیل دوم این است که دولت سیاست تعامل با مجلس را در پیش بگیرد و به نمایندگان روی خوش نشان دهد. زیرا همانطور که رئیس‌جمهور منتخب مردم است نمایندگان نیز منتخب مردم هستند پس این دو باید در تعامل مثبت با یکدیگر باشند. گرچه سوال نمایندگان از رئیس‌جمهور به قرائت حسینعلی امیری خلاف قانون است، اما روحانی و دولتمردانش باید بدانند که خروج از شرایط فعلی فقط از ناحیه تعامل با قوای دیگر ممکن است. پس رئیس‌جمهور باید از فرصت این سوال استفاده کرده و با حضور در مجلس حقایق آنچه که نمی‌گذارد دولت به نحو احسن کارکرد خود را داشته باشد را بیان کند. از همین رهگذر روز گذشته حسن روحانی در خصوص طرح سوال از رئیس‌جمهور به رئیس مجلس نامه نوشت. در مرقومه رئیس‌جمهور به علی لاریجانی آمده است: «احتراما؛ درست در سالروز تحلیف رئیس‌جمهوری دوره دوازدهم، سوال تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی واصل گردید. بی‌تردید سوال از رئیس‌جمهور کشور با مراعات حداقل دو نکته می‌تواند مبارک باشد؛ اولا در چارچوب قانون اساسی باشد، ثانیا در زمان و شرایط مناسب کشور اقدام شده باشد که متاسفانه هیچ‌کدام از این دو حاصل نشده است. اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی ان‌شاء‌ا… در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد و به سوالات پاسخ خواهم داد. رئیس‌جمهور در ادامه افزوده است: البته این امر می‌تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آرای آنهاست.» پس از انتشار این نامه نخستین واکنش را حسام‌الدین آشنا نشان داد و با اشاره به حضور رئیس‌جمهور در مجلس در توئیتی نوشت: «رئیس‌‌‌جمهور به مجلس می‌‌‌رود نه فقط برای پاسخ گفتن به نمایندگان مردم، بلکه برای سخن گفتن با خود مردم». باید دید سایر واکنش‌ها چگونه خواهد بود.
فرصت طلایی
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با حضور رئیس‌جمهور در مجلس برای پاسخ به سوالات نمایندگان اظهار کرد: این طرح طلایی‌ترین فرصت برای رئیس‌جمهور است. عبد‌ا… ناصری به «آرمان» گفت: اگر قرار شد که آقای روحانی در مجلس حضور پیدا کند برخی از مسائلی که جامعه رأی آقای روحانی، نخبگان و کنشگران در این ۵سال از وی انتظار داشتند و رئیس‌جمهور هیچ گامی برای بیان آنها برنداشت در این شرایط می‌تواند بیان کند. وی افزود: باید به این نکته توجه کنیم که در اعتراضات اخیر بر خلاف اعتراضات دی ماه آقای روحانی نیز نشانه گرفته شده و تلقی جامعه معترض این است که بخش اعظمی از کارها دست آقای روحانی است در صورتی که واقعیت جز این است.
فرصتی برای بیان موانع
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هم حضور رئیس جمهوری در مجلس را فرصت مناسبی برای درمیان گذاشتن موانع و چالش‌های پیش روی دولت با مردم دانست. سعید شریعتی درباره سوال مجلس از رئیس جمهوری و استقبال روحانی گفت: اگر رئیس جمهوری از این فرصتی که مجلس در اختیار او قرار داده استفاده کند و صریح و شفاف با مردم از تریبون خانه ملت سخن بگوید و این موانع را چه در داخل و چه در خارج روشن کند می‌تواند در موازنه قوا در کشور و در جلب اعتماد دوباره افکارعمومی به دولت موثر باشد. این فعال سیاسی ادامه داد: رئیس جمهوری و دولت قرار است طی روزهای آینده هم در مجلس حضور یابند و هم بسته ارزی و اقتصادی را به مردم ارائه دهند؛ بنابراین سکوت دولت چندان هم ادامه‌دار نبود. بسته‌ای که به گفته معاون اول دولت از سوی سران هر سه قوه هم مورد تایید قرار گرفته می‌تواند به‌نوعی اعلام موضع رئیس جمهوری و دولت درباره مشکلات اقتصادی کشور هم تعبیر شود.
بیان کلیات
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص حضور رئیس‌جمهور در مجلس و بیان واقعیت‌ها ابراز کرد: من اعتقاد ندارم که آقای روحانی واقعیت‌های کشور را بازگو کند و فکر می‌کنم ایشان کلیات را خواهد گفت، تعارف نموده و با کلمات بازی خواهد کرد. صادق زیباکلام به «آرمان» گفت: آقای روحانی بر اساس دلایلی که برای خود دارد حقایق را بازگو نخواهد کرد. وی اظهار کرد: روحانی باید برای مردم روشن کند که دولت تا چه حد اختیارات دارد و باید پاسخگو باشد و در کجا اختیاری ندارد و مراکز دیگر قدرت وارد می‌شوند.
در نهایت
طی یک سال گذشته بارها شرایطی فراهم شد تا رئیس‌جمهور از مشکلات کشور با مردم سخن بگوید و از رازها و حقایق پشت پرده جامعه صحبت کند، اما هیچ‌گاه زمینه برای این مهم فراهم نشده است. چندی پیش نیز قرار بود که روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم از مشکلات و راه‌حل‌ها بگوید که به دلایل نامعلومی این برنامه نیز لغو شد. حال که توفیق اجباری برای رئیس‌جمهور به‌دست آمده تا این بار برای پاسخگوی به سوالات نمایندگان از پاستور به بهارستان برود انتظار می‌رود که دیگر محافظه‌کاری را کنار گذاشته و از حقایق و واقعیات صحبت کند.

میرزایی:سوال از رییس‌جمهور به جایی رسیده که نمایندگان را قسم می‌دهند پای امضایشان بایستند/ربیعی روز استیضاح به خوبی پاسخ نمایندگان را می‌دهد

نماینده ایلام تاکید کرد: اصرار بر سوال از رییس‌جمهور کار را به جایی رسانده که نمایندگان را قسم می‌دهند که پای امضایشان بایستند که البته این نشان م‌ دهد که رفتار برخی از همکاران ما در مجلس به هیچ عنوان حرفه ای نبوده است.

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص اعلام وصول سوال از رییس‌جمهور و استیضاح وزیر کار در روز چهارشنبه هفته گذشته گفت:  هفت، هشت ماهی است که یک جریان در مجلس به بهانه موسسات مالی و اعتباری و بهانه‌های دیگر دنبال طرح سوال از رییس‌جمهور هستند و کار به جایی رسیده که نمایندگان را قسم می‌دهند که پای امضایشان بایستند که البته این نشان می‌دهد که رفتار برخی از همکاران ما در مجلس به هیچ عنوان حرفه‌ای نبوده و نه امضا کردن و نه پس گرفتن امضا و نه دوباره انصراف از پس گرفتن امضا به هیچ عنوان خوشایند مجلس نیست.

وی گفت: در ارتباط با نفس سوال از رییس‌جمهور به نظرم مشکل خاصی نیست. وقتی از لحاظ ماهوی به داستان نگاه می‌کنیم باید ببینیم رییس‌جمهور تا چه اندازه در به وجود آمدن وضعیت موجود مقصر است به همان نسبت هم باید از او برای رفع مشکلات توقع داشته باشیم.

نماینده ایلام افزود: به هرحال حالا که این سوال اعلام وصول شده، به نظر من باید رییس‌جمهور در صحن حضور پیدا کند و مسائل و مشکلاتی که کشور با آنها مواجه است را بیان کنند و در دل مسائل کلان و چالش‌های کلان مواردی که سوال شده با توجه به این مسائل و مشکلات در ذیل آنها توضیح داده شود.

وی ادامه داد: به نظرم به مصلحت نیست که این مساله خیلی محل بحث و درگیری بین مجلس و دولت قرار بگیرد. یک جایی باید این موضوع جمع شود. یک سری از نمایندگان هستند که تفکر خاصی دارند و واقعیت مجلس هم وجود سه فراکسیون با تفکرات متفاوت درک شده است؛ یکی از فراکسیون‌ها که اکثریت هم نیست مصر هست که این سوال انجام شود. اینکه این موضوع به چالش تبدیل شود و رییس‌جمهور را متهم به قانون‌گریزی کنند، به صلاح نیست.

میرزایی افزود: جریان اصلاح‌طلب جریانی است که از دیرباز بر قانون‌گرایی تاکید کرده و یک عده با ظرفیتی که در پارلمان دارند مخالف رییس‌جمهور هستند که حق دارند از رییس‌جمهور سوال کنند و رییس‌جمهور هم حق دارد بیاید در صحن در مقابل این سوال‌ها از خودش دفاع کند و پاسخ دهد.

میرزایی همچنین در رابطه با شائبه‌هایی که در خصوص استیضاح علی ربیعی وجود دارد، گفت: خود وزیر تعاون هم اعلام کرد که هنوز چندماهی از استیضاح پیشین نگذشته که مجددا برخی نمایندگان خواستار حضور ایشان در صحن شدند، اما همچنین استیضاح را حق نمایندگان دانسته‌اند.

وی افزود: معتقد هستم ایشان پاسخ‌های نمایندگان را بخوبی در روز استیضاح خواهد داد.

این عضو فراکسیون امید در خصوص موضع فراکسیون متبوع خود در خصوص سوال از رییس‌جمهور و استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در خصوص استیضاح‌ها معمولا فراکسیون روز قبل یا صبح روز استیضاح مجمع عمومی برگزار می‌کند و پس از صحبت موافقان و مخالفان تصمیم می‌گیرد اما در خصوص اعلام موضع در خصوص بحث سوال از رییس‌جمهور تاکنون جلسه یا تبادل نظری در فراکسیون صورت نگرفته است.

دو نماینده مجلس در گفت و گو با شفقنا: آقای روحانی به مجلس بیاید و جواب مشکلات مردم را بدهد/قوه قضاییه باید محکم وارد شود

 

شفقنا- بالاخره بعد از حواشی بسیار و بعضا پس گرفتن امضاء‌ها، هفته گذشته طرح سوال از رییس جمهور کلید خورد تا در کنار استیضاح وزیر کار، طرح سوال از رییس دولت هم تقدیم هیات رییسه مجلس شود.
شهاب نادری در گفت و گو با خبرنگار شفقنا با بیان اینکه نماینده‌ها در طرح سوال از رییس جمهور پافشاری داشتند اظهار کرد: قرار شد آقای روحانی به صحن بیاید و جواب مشکلات مردم را بدهد. ما در چند بخش از رییس جمهور سوال پرسیده بودیم که بخش اولش در صحن علنی قرائت شد که متن آن مشکلات مردم و نبود مدیریت در بحث ارز کشور بود که این گرفتاری ها را پیش آورده است.
نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی تعامل با دولت را در بهبود وضعیت مجلس موثر دانست و گفت: نماینده ها دنبال این هستند که با تعامل با دولت، حفظ امنیت و حفظ جایگاه ملت بزرگ ایران در مقابل کشورهای دیگر وضعیتمان بهتر از این شود و رسیدن به این مهم، دست دولت است. دولت باید پای کار بیاید و این کار را انجام دهد و اگر دولت کوتاهی نمی کرد این شرایط به وجود نمی‌آمد.
او ادامه داد: انشاالله دولت بتواند مصمم باشد و بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، سه قوه با هم با صمیمت و به خاطر رفاه حال مردم خدمت کنند و امروز مصمم هستیم که در این حوزه فعالیت بهتری داشته باشیم.
ابوترابی دیگر نماینده مجلس به خبرنگار شفقنا گفت: رأس این حرم باید دولت باشد. دولت الان در میدان است و باید به ما بگوید که اگر با کمبود قانون مواجه هستیم یا نیاز به وضع قانون جدید داریم سریع آن را در مجلس بر طرف کنیم اما دولت تا حالا این کار را از مجلس نخواسته است.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با انتقاد از ضعف بعد نظارتی مجلس بیان کرد: مجلس باید بعد نظارتی خود را تقویت کند که متاسفانه چون خیلی از نماینده های مجلس وکیل الدوله هستند بعد نظارتی مجلس ضعیف است . وکیل الدوله ها اجازه نمی دهند کار انجام شود. آیا در این شرایط نباید یک سوال از رییس جمهور پرسید که چه تصمیمی دارد؟ به نظر من بعد نظارتی مجلس به دلیل حضور همین وکیل الدوله ها ضعیف است و چه کنیم که مردم هم خودشان به این نماینده ها رای دادند!
ابوترابی با بیان اینکه عده‌ای در ایجاد وضعیت بد اقتصادی نقش داشتند گفت: در بعد تولیدات داخل که متاسفانه دستخوش گرانی شده است عده ای سوء استفاده کردند اما اخیرا قوه قضاییه نهیبی زد و اعلام کرد که این افراد در حد مفسد فی الارض هستند و اعدام می‌‎شوند.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی ادادمه داد: قوه قضاییه هم باید محکم وارد شود و مردم این حرف قوه قضاییه را در عمل با چشمان خود ببینند. حدس ما این است که اگر قوه قضاییه، قوی به میدان بیاید مثل بسیاری از کشورهای دیگر می‌توانیم احتکار و گرانی های بی مورد در بازار را کنترل کنیم.
او در پایان خاطرنشان کرد: ما درحال حاضر خیلی از مسوولین و بزرگان نظام را در زندان می بینیم پس نشان می دهد قوه قضاییه قبلا این حرف خود را اثبات کرده است و حتی افرادی از بدنه دولت و خود قوه قضاییه هم پرونده دارند و الان در زندان هستند و نشان می‌دهد قوه قضاییه کاری به جناح بندی ها هم ندارد.

 

 

احمد خرم: اکنون زمان خوبی برای استیضاح کابینه نیست/ دولت راسا تغییرات را اعمال کند/مجلس و دولت مشکلات را به زمین دیگری نیاندازند

 

شفقنا- وزیر راه و شهرسازی دولت اصلاحات با اشاره به طرح‌های استیضاح وزرای دولت در مجلس شورای اسلامی، گفت: اکنون زمان خوبی برای استیضاح کابینه نیست و چه بهتر که نمایندگان از طریق تعامل و همکاری با دولت یک راهکاری برای برون رفت از مشکلات مهیا کنند و طرح استیضاح این امکان را فراهم می‌کند که سطح تعاملات و همکاری‌های بین قوا تحت تاثیر قرار بگیرد.

احمد خرم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی «شفقنا» ضمن اشاره به شرایط اقتصادی و معیشتی کشور در ماه‌های اخیر، خاطرنشان کرد: امروز کشور ما با شرایطی مواجه است که می‌توان تا حدودی ابعاد و زوایای آن را لمس کرد. در شرایطی که ما امروز با آن روبه‌رو هستیم بهترین رویکرد و راهکار آن است که با حفظ وحدت و همبستگی بتوانیم تمام توان و ظرفیت خود را برای حل مشکلات به کار بگیریم.

وی ادامه داد: بدیهی است که در چنین شرایطی ایجاد تغییر می‌تواند در عرصه‌هایی جوابگو باشد ولی تغییر از طریقی مانند استیضاح نتایج خاص خودش را به همراه دارد که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. یکی از این موارد آن است که ارتباطات بین مجلس و دولت تحت الشعاع قرار می‌گیرد و بر همین اساس انتظار می‌رود که همان رویه سابق یعنی برگزاری جلسات مشترک و طرح مسائل به شکل صمیمانه دنبال شود و در عین حال دولت به موضوع تغییرات در کابینه راسا ورود کند.

خرم با بیان اینکه طرح استیضاح‌های اخیر شاید راهی برای انداختن توپ مشکلات از زمین مجلس به زمین دولت باشد، گفت: ممکن است نمایندگان مجلس از این طریق بخواهند خودشان را معترض به مشکلات نشان داده و این پیام را به مردم و حوزه‌های انتخابیه مخابره کنند که آنان هیچ تقصیری در اتفاقات اخیر نداشته و صرفا دولت مقصر اصلی این ماجرا است.

وزیر راه و شهرسازی دولت اصلاحات، افزود: این درحالی است که مجلس نیز به نوبه خود باید اشکالات خود را قبول کنند. نمیاندگان مجلس وظیفه قانون‌گذاری و نظارت را برعهده دارند و بر همین اساس آنان نیز باید نسبت به اختیارات و وظایفی که عهده‌دار هستند، پاسخگو باشند.

وی در پایان تصریح کرد: البته اشکالات مجلس نیز به معنای برائت دولت از مشکلات و اشتباهات نیست و انتظار می‌رود که دولت خیلی زودتر نسبت به اتفاقاتی که رخ داده است پیش‌قدم شده و اقدامات لازم را اتخاذ کند. هفته گذشته سخنگوی دولت از احتمال برخی تغییرات در کابینه خبر داده بود و از همین نظر انتظار می‌رود که مسئولان دولتی زودتر عمل کنند.

 

گرامی‌مقدم:رییس‌جمهور بگوید چه نهادهایی در تزلزل وضعیت اقتصادی دخیل بودند/ استیضاح ربیعی عقبه شخصی دارد

 

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مورد طرح استیضاح وزیر کار گفت: می‌شود نتیجه گیری کرد که شاید نمایندگان مجلس دنبال برخی مطالباتی بودند که خارج از قانون بوده و وزیر مقاومت کرده و کارش به استیضاح کشیده است.

اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص استیضاح وزرای کابینه توسط مجلس با تاکید بر حق نمایندگان برای استیضاح وزرا گفت: طرح استیضاح حق نظارتی مجلس است. اینکه از وزرا سوال کنند و باعث جلوگیری از ایرادات در بدنه دولت شوند، خوب است، اما آیا در شرایط کنونی که کشور به دلیل مساله خروج آمریکا از برجام دچار نوسانات شدید در متغیرهای اقتصادی شده و به ثبات و پایداری نیاز داریم، ضروری است که اقدام به استیضاح وزرا کنیم؟ این قابل تامل است.

وی در مورد طرح استیضاح وزیر کار گفت: باید این انتظار را داشت که وقتی نمایندگان می‌گویند این وزیر نه، در مورد برنامه‌ها ایراد بگیرند. حال آیا عقبه و یا تدارکات این استیضاح‌ها صرفا به دلیل عدم انجام یا عدم موفقیت برنامه‌ها بوده؟ استیضاح از موضع نظارتی درست است، اما اینکه عقبه این استیضاح‌ها برخی مطالبات منطقه‌ای و شخصی باشد، برخلاف منافع ملی و مصالح کشور است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: به نظرم مجلس با این روش نه تنها به وظیفه نظارتی‌اش عمل نکرده بلکه موجب دور شدن مجلس از وظایفش است.

گرامی‌مقدم در مورد استیضاح وزیر کار تاکید کرد: در مورد آقای ربیعی مساله فوق‌الذکر بیشتر برجسته است. اینکه دلایل کافی و متقن و مستنداتی وجود ندارد که ایشان در اجرای برنامه‌ها و پیشبرد امور وزارت‌خانه ناتوان بوده باشد به خودی خود خسارت‌بار است و مدت‌ها طول می‌کشد دولت وزیری جایگزین کند و اساسا در شرایطی که ما داریم این جابه‌جایی در وزارتخانه‌ها مشکلات اساسی کشور را حل نمی‌کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه به صورت دقیق نمی‌توانم بگویم باج‌خواهی منجر به استیضاح ربیعی شده است یا انتقام‌جویی یا ضربه به دولت، گفت: وقتی به دلایل استیضاح نگاه می‌کنیم، حداقل این است که ربیعی به دلیل عدم موفقیت در برنامه‌هایش استیضاح نمی‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: از اینکه عدم اجرای برنامه‌های وزارت‌خانه دلیل استیضاح ربیعی نیست و دلایل دیگری دارد، می‌شود نتیجه گیری کرد که شاید نمایندگان مجلس دنبال برخی مطالباتی بودند که خارج از قانون بوده و وزیر مقاومت کرده و کارش به استیضاح کشیده است.

وی درمورد اعلام وصول طرح سوال از رییس‌جمهور هم گفت: به نظرم سوال از رئیس‌جمهور یک فرصت است. اگر سوال شد رییس‌جمهور باید بی‌پرده مواضع خود و موانعی که در جهت مواضع خودش ایجاد شده را بگوید.

گرامی‌مقدم تصریح کرد: رییس‌جمهور باید در حوزه اقتصاد بگوید چه عواملی باعث این شده که اقتصاد اینگونه متزلزل شود؟ چه نهادهایی دخیل هستند؟ چه میزان از سرمایه‌گذاری خصوصی است؟ چه میزان دولت نقش دارد و چه میزانی خارج دولت نقش آفرینی می‌کنند؟ بخش خصوصی کجاست؟

وی تاکید کرد: رییس‌جمهور باید در خصوص برخی اقداماتی که انجام شد و بهانه دست آمریکایی‌ها داد که از برجام خارج شوند، شفاف‌سازی کند. اگر از این فرصت استفاده کند و به مردم واقعیت را بگوید، خیلی هم مناسب است که سوال‌ها را جواب دهد.

گرامی‌مقدم تاکید کرد: از منظر دیگر اگر نگاه کنیم طرح سوال از رییس‌جمهور، از نظر منافع ملی در شرایطی که ما می‌بینیم هر روز زندگی مردم متزلزل است و روز به روز مردم به دلیل افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها بیشتر زیر خط فقر هستند و نارضایتی در کشور موج می‌زند، جایگاهی ندارد.

وی با بیان اینکه نمایندگان به جای اینکه به دولت کمک کنند، به دولت تاخته‌اند، گفت: این حرکت برخی نمایندگان نوعی انتقام‌کشی از شکست‌های یک جریان در انتخابات است تا اینکه در راستای مطالبات مردم قدم بردارند. در شرایط کنونی طرح سوال از رییس‌جمهور نه تنها به نفع کشور نیست بلکه قطعا از منظر خارجی و دیپلماسی عمومی منجر به تضعیف کل حاکمیت خواهد شد.

 

مبلغ :‌استیضاح به التهابات جامعه دامن می‌زند/برخی هنوز دنبال تسویه حساب‌های سیاسی هستند

 

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز روزی نیست که مجلس بخواهد وارد فرآیند استیضاح شود این فرآیندها باعث به تعویق افتادن کارها می‌شود. تصور کنید تمام توان یک وزارتخانه در مدت استیضاح معطل می‌شود حتی اگر استیضاح نتیجه هم بدهد باز هم از نظر زمانی بسیار به عقب خواهیم رفت و زمان زیادی هدر می‌رود. امروز روز این کار نیست و همه باید تلاش کنند دولت قوی‌تر عمل کند.

مرتضی مبلغ در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص اعلام وصول استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ به نظر من با توجه به شرایط کشور هیچ عملی به جز اینکه همه برای عبور از این مرحله و ایجاد آرامش تلاش کنند ، قابل قبول نیست.

وی افزود: این تلاش برای بهبود شرایط کشور باید توسط قوای سه گانه صورت گیرد و عملکرد آنها زیر ذره‌بین خواهد بود.

معاون سیاسی امنیتی وزارت کشور در دولت اصلاحات، با بیان اینکه برخی در این برهه از زمان سعی دارند حرکات نمایشی انجام دهند و فضای سیاسی را ملتهب کنند، خاطرنشان کرد: نباید لج و لجباری‌های سیاسی در شرایط فعلی کشور ادامه پیدا کند به نظر می‌رسد در شرایط فعلی برخی اقدامات سیاسی بر اساس لج و لجباری صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: نمی‌توان از کنار این مساله که برخی سعی دارند تسویه حساب سیاسی انجام دهند گذشت؛ چرا که این اقدامات در راستای منافع مردمی است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه مردم در شرایط فعلی تحت فشارهای زیادی هستند، اظهار داشت: در چنین شرایطی همه اقدامات باید کنار گذاشته شود و همه باید در راستای ایجاد همدلی بین قوا برای حل مشکلات مردم تلاش کنند.

مبلغ خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی مساله استیضاح چیزی جز دامن زدن به التهابات جامعه در پی نخواهد داشت و من پیشنهاد می‌کنم هم دولت و هم مجلس دست از لجبازی با یکدیگر بردارند. همه باید تلاش کنیم دولت توان مدیریتی خود را افزایش دهد و مجلس هم در همین راستا به مسیر خود ادامه دهد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استیضاح و سوال از حقوق مجلس و نمایندگان است، گفت: با اینکه سوال و استیضاح در مجلس جزو حرف‌های بدیهی نمایندگان است اما در شرایط فعلی همه باید تلاش کنیم تا وفاق و حل مشکلات التهابات جامعه را کم کنیم. این اقدامات در شرایط فعلی باعث ایجاد وقفه در روند کارها می‌شود.

مبلغ در پایان گفت: من فکر می‌کنم امروز روزی نیست که مجلس بخواهد وارد این فرآیند شود این فرآیندها باعث به تعویق افتادن کارها می‌شود. تصور کنید تمام توان یک وزارتخانه در مدت استیضاح معطل می‌شود حتی اگر استیضاح نتیجه هم بدهد، باز هم از نظر زمانی بسیار به عقب خواهیم رفت و زمان زیادی هدر می‌رود. امروز روز این کار نیست و همه باید تلاش کنند دولت قوی‌تر عمل کند.

 

الیاس حضرتی:در اعلام وصول استیضاح ربیعی عجله شد/لاریجانی از ابتدا برای تفکیک وزارت کار اصرار داشت/از استیضاح‌کنندگان کرباسیان هستم

 

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: در مورد استیضاح ربیعی مقداری عجله صورت گرفت. خود من جزو استیضاح‌کننده‌های ربیعی نیستم بلکه از استیضاح‌کنندگان آقای کرباسیان هستم.

الیاس حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا درباره استیضاح‌‌های مطرح شده در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس تصمیم جمعی می‌گیرد و یک مدیریت فردی نیست که همانند یک وزارت‌خانه سلسه‌مراتب داشته باشد؛ گاها اینجا وقتی رئیس مجلس هم به موضوعی تاکید می‌کند نمایندگان نظر او را نمی‌پذیرند و گوش نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در اقداماتی که هفته قبل و قبل‌تر از آن درباره تفکیک دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شد، علی رغم اینکه ریاست مجلس هم بر انجام آن تاکید و اصرار داشت، اما مجلس مسیر خود را رفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع استیضاح‌ها گفت: افراد تصمیم به استیضاح می‌گیرند. سیری که در مجلس برای رسیدن به نقطه نهایی استیضاح طراحی شده سیری است که در مراحل مختلف آن سیستم ریش‌سفیدی گذاشته شده و این که چرا سوال به کمیسیون می‌رود به این دلیل است که کمیسیون بخشی تخصصی است و حرف‌های استیضاح‌کننده‌ها و جواب وزیر مربوطه را بشنود و در این وسط ریش‌سفیدی کند چرا‌که اختیار جلوگیری از استیضاح و حتی رای‌گیری را ندارد.

این عضو فراکسیون امید با اشاره به طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس خاطرنشان کرد: استیضاح وزیر اقتصاد در مرحله کمیسیون هم مطرح و حتی به جای یک جلسه دوجلسه هم مطرح شد با تمام بررسی‌های کمیسیون نتیجه نداد و الان باید اعلام وصول شود و در صحن مجلس مطرح شود.

وی در پاسخ به این سوال که پس با این توضیحات چرا استیضاح وزیر کار در کمیسیون مربوطه مطرح نشد، ابراز داشت: در مورد این استیضاح مقداری عجله صورت گرفت. من خود جزو استیضاح‌کننده‌های ربیعی نیستم بلکه از استیضاح‌کنندگان آقای کرباسیان هستم.

حضرتی اظهار کرد: درباره این استیضاح عجله شد و باید صبر می‌کردند که کمیسیون مربوطه بررسی می‌کرد، همانطور که درمورد وزیر اقتصاد این صبر را کردند و خیلی هم با حوصله صبر کردند. ما در کمیسیون اقتصاد یک مورد را که با اصرار دوستان در دستور کار گذاشته بودیم و قرار شد که سوال از رئیس جمهور را انجام دهیم و استیضاح را عقب‌تر بگذاریم، تقریبا یک ماه در نوبت رسیدگی کمیسیون قرار گرفت و نهایتا هفته قبل تمام شد. اما در مورد وزارت کار هم آرزو داشتم که برای این وزارتخانه هم این مراحل طی می‌شد و با حوصله در نوبت قرار بگیرد.

 

عماد افروغ: طرح سوال از رییس جمهور خوب است اما نباید از این مرحله جلوتر رفت/ فروپاشی دولت کشور را دچار هرج و مرج می کند/ کابینه جدا نیازمند تغییرات است/بخش اعظمی از مشکلات ما ناشی از بازی‌های پشت‌پرده است

شفقنا- یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: امروز شرایط به گونه‌ای است اگر به صورت کلی خدایی ناکرده فروپاشی دولت در قالب طرح سوال و احتمال ادامه آن در قالب طرح عدم کفایت یا استیضاح رییس جمهوری رخ بدهد، ما شاهد یک نوع آنارشیزم و هرج و مرج در کشور خواهیم بود.

عماد افروغ در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی «شفقنا» درباره طرح سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حسن روحانی رییس‌جمهوری کشورمان، گفت: من درباره این مساله ابتدا به ساکن می‌خواهم یک تحلیلی از شرایط کشور طرح کنم و سپس بر پایه این تحلیل به چنین پاسخی برسم که طرح سوال از رییس‌جمهوری قابل دفاع است یا خیر؟ من تصور می‌کنم که امروز شرایط به گونه‌ای است اگر به صورت کلی خدایی ناکرده فروپاشی دولت در قالب طرح سوال و ادامه آن احتمالا طرح عدم کفایت یا استیضاح رییس جمهوری رخ بدهد، ما شاهد یک آنارشیزم و هرج و مرج در کشور خواهیم بود.

امروز به صورت جدی نیازمند تغییر و ترمیم کابینه دولت هستیم

کارنامه مجلس قابل دفاع نیست

این تحلیل گر سیاسی با بیان اینکه امروز به صورت جدی نیازمند تغییر و ترمیم کابینه دولت هستیم، تصریح‌کرد: من اگرچه طرح عدم‌کفایت رییس‌جمهوری یا طرح استیضاح ایشان را قبول ندارم ولی به انجام یک سری تغییرات و ترمیم‌ها در کابینه اعتقاد دارم و فکر می‌کنم مجلس تاکنون عملکرد خوبی نداشته و کارنامه مجلس در این حوزه قابل دفاع نیست. این اصلا توجیه‌پذیر نیست که یک وزیر چندین بار برای استیضاح به مجلس برود ولی در نهایت نتیجه‌ای شاهد نباشیم و سرانجام مشخص شود که این رفت و آمدهای بی‌سرانجام حاصل یک سری بازی‌های پشت‌پرده بوده است.

بخش اعظمی از مشکلات کشور ما نشات گرفته از بازی‌های پشت‌پرده است

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از مشکلات امروز کشور ما نشات گرفته از بازی‌های پشت‌پرده است، تصریح کرد: مطمئن باشید که اگر این بازی‌های پشت‌پرده نبودند بسیاری از مشکلات را امروز نداشتیم و چنانچه امروز این بازی‌ها و پشت‌پرده کنار گذاشته شوند، می‌توانیم بسیاری از مشکلات کشور را حل کنیم،

از مرحله طرح سوال از رییس‌جمهوری جلوتر نرویم

افروغ با بیان اینکه اگر طرح سوال از رییس‌جمهوری صرفا به توضیح رییس‌جمهوری بابت روشن‌گری و شفافیت باشد و مشخص کند که امور کشور به صورت معمول و کاملا عادی جریان دارد، قابل دفاع است، گفت: نظر من درباره طرح سوال از رییس‌جمهوری این است که از این مرحله جلوتر نرویم که اتفاقاتی مانند طرح عدم کفایت رییس‌جمهوری یا استیضاح و یا فروپاشی دولت رخ بدهد.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید تغییر و ترمیم کابینه را به تعویق و تاخیر انداخت، گفت: ما یک رابطه مشخص بین قدرت و مسئولیت داریم. افراد متناسب با قدرت و اختیارات و وظایفی برعهده دارند باید نسبت به اقداماتی که انجام داده‌اند و همین طور اقداماتی که باید انجام می‌دادند ولی بنا به دلایلی انجام نداده‌اند به مردم پاسخگو باشند.

امروز چه کسی در کشور است که باورش شود دولت کاملا بی تقصیر بوده؟

وی ادامه داد: واقعا امروز چه کسی در کشور است که باورش شود در هیچ کدام از مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور دولت هیچ نقشی نداشته است و این موضوعات کوچکترین ارتباطی با دولت و مسئولان دولتی ندارد؟ امروز چه کسی در کشور است که باور کند مسئولان دولتی و دولت کوچکترین ارتباطی با تصمیمات و تحولات اخیر در بازارهای داخلی مانند بازار سکه، ارز و مسکن و امثالهم ندارد؟ واقعیت این است که تمامی این تصمیمات مشمول تصمیمات دولتی می‌شوند.

افرادی که به نحوی در حوزه اقتصادی مسئولیتی و نقشی داشته‌اند باید پاسخگو باشند

افروغ با بیان اینکه دولت باید نسبت به اقدامات و کارنامه اجرایی خودش پاسخگو باشد، تصریح کرد: تمام مسئولان اقتصادی دولت و تمام افرادی که به نحوی در حوزه اقتصادی مسئولیتی و نقشی داشته‌اند باید پاسخگو باشند و حتی استیضاح شوند که این استیضاح کوچکترین اقدام ممکن درباره اتفاقات اخیر است که باید رخ بدهد.

امکانات و تسهیلات ویژه مسئولان کنترل و قطع شود

دکتر عماد افروغ در ادامه تصریح کرد: علاوه بر استیضاح باید شکاف درآمدی بین مسئولان و دولتی‌ها با مردم و اقشار مختلف کاهش پیدا کند. من حتی فکر می‌کنم که امکانات و تسهیلات ویژه مسئولان کنترل و قطع شود. در مراحل بالاتر من فکر می‌کنم برای حل مشکلات و اتفاقات اخیر می‌بایست ما یک راه و راهکاری برای برون رفت از درآمدهای نفتی پیدا کنیم.

به گفته وی، طرح سوال اگر بخواهد به مراحل بعدی برسد و تبعات بدتری داشته باشد، قطعا قابل دفاع نیست چراکه باعث هرج و مرج در کشور می‌شود.