انتقاد از سیاست اقتصادی دولت ایران: تفاوت فاحشی در روابط تجاری خارجی ایران با سایر کشورها وجود دارد/ ایران در برابر هجمه های استراتژیک و برنامه ریزی شده هیچ برنامه ای را دنبال نمی کند

 

نگام ، اقتصادی _ سیاست های اقتصادی دولت حسن روحانی چه در حوزه داخل و چه خارج نقدهای بسیاری را در پی داشته به گونه ای که برخی بی برنامگی در سیاست اقتصادی در داخل را مطرح و برخی نیز تفاوت فاحش روابط تجاری خارجی ایران با سایر کشورها را عنوان می کنند.

 

سارا آکالین

 

قلی الله قلی زاده، نماینده مجلس درباره سیاست اقتصادی در داخل گفت: بی برنامه گی آفت اقتصاد کشور شده است، متاسفانه هر چه بر علیه ایران حساب شده و برنامه مدارانه حرکت می شود در داخل هیچ اقدام از پیش بررسی شده ای صورت نمی گیرد.

وی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر اینکه ایران در برابر هجمه های استراتژیک و برنامه ریزی شده دشمنان هیچ برنامه ای را دنبال نمی کند، اظهار داشت: متاسفانه در شرایط فعلی کشور پیش بینی بازارهای مختلف از جمله مسکن سخت و حتی غیر ممکن است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت باید بسته اقتصادی مشخص برای بازار مسکن داشته باشد، گفت: این بسته باید دربرگیری بسیار داشته و به همه اقشار جامعه توجه کند.

الله قلی زاده با اشاره به وضعیت معاملات و قیمت ها در بازار مسکن، افزود: طبق بررسی ها قیمت ها در بازار مسکن همسو با بازارهای موازی خود از جمله طلا و ارز روند کاهشی به خود گرفته است. دولت باید با ارایه طرح مشخص ضمن به جریان انداختن تولید مسکن حباب قیمت ها را نیز از بین ببرد.
وی یادآور شد: باید بدانیم که ادامه بی برنامه گی در بخش مسکن وضعیت اقتصادی کشور را از این نیز بدتر کرده و سایر بازارها را نیز درگیر حباب بی سابقه نرخ ها خواهد کرد از این رو ادامه تعلل دولت به صلاح نیست.

این در حالی است که سیداحسن علوی، دیگر نماینده مجلس نیز از تفاوت فاحش روابط تجاری خارجی ایران با کشورهای جهان انتقاد کرده و گفته است چرا کشورهای دیگر به راحتی ایران را تحریم می کنند و ما نتوانسته ایم با زبان دیپلماسی کشورهای دیگر را با ایران دارای روابط کنیم.

وی افزود: سفرای کشورمان تا کنون نتوانسته اند کشورهای دیگر را قانع کنند که روابط اقتصادی بیشتری با ایران داشته باشند لذا وزیر باید پاسخ دهد که چرا وابستگی سایر کشورها به ایران کم است که همین باعث می شود به راحتی تحریم شویم.

علوی ادامه داد: این در حالی است که پاکستان ۸۰ کلاهک هسته ای دارد اما با ۱۵۰ کشور دنیا روابط خود را برقرار کرده و کشوری آنها را تحریم نمی کند اما جمهوری اسلامی که فعالیت هسته ای صلح آمیز را در پیش گرفته و به اثبات رسانده همواره مورد حمله واقع می شود از این رو لازم است روابط چند جانبه با کشورها داشته باشیم تا تحریم نشویم.
وی گفت: اتحادیه اروپا هیچ گاه به راحتی نمی تواند روسیه را تحریم کند چون نیم تریلیون دلار قرارداد تجاری با آنها دارد از این رو منافع مشترک باعث می شود که آنها تحریم نشوند همچنین ترکیه و مالزی هم به همین ترتیب با ارتباطات زیاد خود اجازه نداده اند مشکلی برای آنها ایجاد شود.

علوی همچنین ادامه داد: ایران بعد از آمریکا، چین و روسیه چهارمین کشور مهندسی دنیا است اما نقشی در این حوزه ندارد برای مثال کشور هندوستان ۵ میلیون نفر مهندس در کشور چین دارد اما جمهوری اسلامی اقدامی در این زمینه نکرده و حتی برای انجام پروژه ها در کردستان عراق، پیمانکاران دسته دوم و سوم را اعزام می کنیم در حالی که ترکیه مهندسان و پیمانکاران دسته اول خود را به این کشور می فرستد.

وی خاطرنشان ساخت: در حالی که برخی افراد در کشورهای دیگر حتی اطلاعاتی ندارند که ایران در کجای کره خاکی قرار دارد، به راحتی به ما توهین می کنند و از ظرفیت های کشور ما اطلاعی ندارند این در حالی است که سیاست و دیپلماسی خارجی می توانست این تفکرات را اصلاح کند.

One thought on “انتقاد از سیاست اقتصادی دولت ایران: تفاوت فاحشی در روابط تجاری خارجی ایران با سایر کشورها وجود دارد/ ایران در برابر هجمه های استراتژیک و برنامه ریزی شده هیچ برنامه ای را دنبال نمی کند

Comments are closed.