اخبار روز اجتماعی ؛ کارتن‌خواب‌ها در ایستگاه گورستان / کارگر مزارع ذرت هستیم و کارمان گدایی نیست ؛گمشدن مشکوک ۶ کودک پاکستانی و تکذیب آن ازسوی فرمانداری

نگام ؛ اجتماعی _ تأمین حق آبه دریاچه ارومیه از محل سدها ممکن نیست ؛ کودکان کار بدون چتر حمایتی؟ ؛ فاطمه ذوالقدر: ازدواج کودکان زیر ۱۳سال ممنوع می‌شود ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

کارتن‌خواب‌ها در ایستگاه گورستان

در میان معتادانی که برای گرفتن غذا آمده‌اند، یک پسر نوجوان توجهم را به سمت خودش جلب می‌کند، کنجکاو می‌شوم و به سمتش می‌روم، از سن و سالش و دلیل اینکه چرا به ورطه اعتیاد کشیده شده است می‌پرسم، می‌گوید: ۱۹ سال دارم، در بچگی مادرم را از دست دادم و پدرم زن دیگری گرفت. با زن بابایم رابطه خوبی نداشتیم و به سمت دوستان نابابی که داشتم کشیده شدم که باعث شد کم کم با مواد آشنا شوم و معتاد شوم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کپرهای برخی پاکستانی‌های قوچ‌حصار تخریب شد؛کارگر مزارع ذرت هستیم و کارمان گدایی نیست/گمشدن مشکوک ۶ کودک پاکستانی و تکذیب آن ازسوی فرمانداری

پنج روز است که از تخریب کپرهای منطقه‌ی «قوچ‌حصار» شهر ری با نام طرح جمع‌آوری اتباع غیرقانونی می‌گذرد. طرحی که مشابه آن در سال گذشته با عنوان “طرح ضربتی ساماندهی کودکان کار و خیابان” انجام شد. اتفاقی که به علت کاستی‌ها و آسیب‌های فراوانی که داشت، واکنش‌های بسیاری از نمایندگان شورای شهر و فعالان حقوق کودک را برانگیخت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تأمین حق آبه دریاچه ارومیه از محل سدها ممکن نیست

سید مرتضی موسوی در یک برنامه رادیویی درباره حق آبه دریاچه ارومیه اظهار کرد: علت خشکی دریاچه ارومیه را باید در بحث های حکمرانی و بخشی نگری در دستگاه های اجرایی جستجو کرد. حاکمیت باید اقتدار لازم را برای انتظام بخشی به بهره برداری از منابع آب داشته باشد و این وظیفه تنها مختص وزارت نیرو نیست بلکه یک وظیفه فرابخشی است که همگان باید کمک کنند، چراکه مدیریت آب یک موضوع فرابخشی است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کودکان کار بدون چتر حمایتی؟ ؛ نباید به عادی‌سازی کار کودک برسیم ؛ رویای نظارت بر کارگاه‌های زیرزمینی

یک فعال حقوق کودک می‌گوید: نمی‌توان ادعا کرد که قصد حمایت از کودکان را داریم ولی سالی یک یا دوبار، ۱۱ نهاد دست به دست هم می‌دهیم و کودکانی را که فال می‌فروشند و شیشه پاک می‌کنند را «دستگیر» و بعد اعلام می‌کنیم که اینها را جذب کردیم. دولت باید برای حمایت از خانوار هزینه کند و بعد انتظار داشته باشد که دیگران هم به حقوق کودکان احترام بگذارند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فاطمه ذوالقدر: ازدواج کودکان زیر ۱۳سال ممنوع می‌شود

«فاطمه ذوالقدر» نماینده مجلس ایران گفته: «طرح کودک همسری که بر اساس آن ازدواج زیر ۱۳ سال نیز ممنوع می شود، بعد از تعطیلات یک هفته ای در دستور کار نمایندگان قرار می‌گیرد.» بر اساس طرحی که فراکسیون زنان مجلس تهیه کرده است، سن ازدواج پسران ۱۸ سال و دختران ۱۶ سال تعیین می شود و ازدواج بین ۱۳ تا ۱۵سال تنها با شرایطی همچون اذن پدر و مصلحت دادگاه امکان پذیر خواهد بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

One thought on “اخبار روز اجتماعی ؛ کارتن‌خواب‌ها در ایستگاه گورستان / کارگر مزارع ذرت هستیم و کارمان گدایی نیست ؛گمشدن مشکوک ۶ کودک پاکستانی و تکذیب آن ازسوی فرمانداری

Comments are closed.