اخبار روز حقوق بشر ؛ روند معلول سازی یک فعال حقوق بشر؛ از اعزام نرگس محمدی به مرکز درمانی جلوگیری شد / رئیس اداره بهزیستی چابهار از مبتلا شدن ۷۸ نفر از اهالی یک روستا در این شهرستان به بیماری ایدز خبر داد

نگام ؛ حقوق بشر _ انتقال علیرضا توکلی، فعال تلگرامی در بند به بازداشتگاه وزارت اطلاعات ؛ توجه لایحه حمایت از حقوق کودکان به پیشگیری و مقابله با خشونت علیه کودکان دارای معلولیت ؛ ضرب و شتم یک زندانی در زندان ارومیه توسط پرسنل زندان ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

روند معلول سازی یک فعال حقوق بشر؛ از اعزام نرگس محمدی به مرکز درمانی جلوگیری شد

نرگس محمدی نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که صبح امروز دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ با نوبت قبلی باید به پزشک مغز و اعصاب اعزام می‌شد با مخالفت مسئولین زندان مواجه و از اعزام وی جلوگیری شد.تقی رحمانی همسر نرگس محمدی طی یادداشتی در این باره خطاب به مسئولان زندان گفت: “نرگس محمدی را با عجله از بیمارستان به زندان برگرداندید با این بهانه که اعزام‌های بعدی انجام شود. امروز قرار بر اعزام به دکتر مغز و اعصاب بود. اما مخالفت می‌کنید. چرا؟ بیماری نرگس محمدی نگران کننده است. روند معلول سازی یک فعال حقوق بشر را متوقف کنید.”

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رئیس اداره بهزیستی چابهار از مبتلا شدن ۷۸ نفر از اهالی یک روستا در این شهرستان به بیماری ایدز خبر داد

ه گفته رئیس اداره بهزیستی چابهار در یکی از روستاهای این منطقه به نام «درگز» آمار ابتلای بالای ۷۸ نفر به بیماری ایدز تایید شده است.  حسن تاوانه در رابطه با روستایی در منطقه چابهار که آمار بالایی از ابتلا به اچ. آی. وی در آن وجود دارد گفته است: «در یکی از روستاهای این منطقه به نام درگز آمار ابتلای بالای ۷۸ نفر تایید شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

انتقال علیرضا توکلی، فعال تلگرامی در بند به بازداشتگاه وزارت اطلاعات

علیرضا توکلی، فعال تلگرامی که به اتهام “توهین به مقدسات” بیش از دو سال است که در زندان اوین تحمل حبس می‌کند روز گذشته از اندرزگاه ۸ زندان اوین به بند ۲۰۹ این زندان منتقل شد.یک منبع نزدیک به آقای توکلی به گزارشگر هرانا گفت: “علیرضا توکلی دیروز از اندرزگاه ۸ به بند ۲۰۹ (بازداشتگاه وزارت اطلاعات) در زندان اوین منتقل شده است. حسب تجربه های مشابه، احتمال این می‌رود که وزارت اطلاعات قصد پرونده‌سازی جدید علیه وی را داشته باشد.”

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

توجه لایحه حمایت از حقوق کودکان به پیشگیری و مقابله با خشونت علیه کودکان دارای معلولیت

لازم‌الاجرا شدن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که مراحل پایانی تصویب خود را در مجلس شورای اسلامی می‌گذراند، خلاء‌های قانونی در خصوص مقابله با خشونت و سو رفتار با کودکان دارای معلولیت را مرتفع  و زمینه پیشگیری و مقابله با چنین مواردی را برای آسیب‌دیدگان، فراهم خواهد کرد. .به گفته یک فعال حقوق افراد دارای معلولیت «اگر این لایحه به همین صورت از طرف شورای نگهبان تایید شود، خلأ بسیار عمیقی که در حال حاضر در نظام حقوقی ایران برای حمایت از کودکان دارای معلولیت در برابر سو استفاده و بدرفتاری وجود دارد تا حدی برطرف خواهد شد.» در نظر گرفتن معلولیت کودک به عنوان یکی از مصادیق قرار داشتن او در وضعیت مخاطره‌آمیز (ماده ۳)، و نیز پیش‌بینی تشدید مجازات متخلفانی که در استخدام نهاد‌های دولتی یا غیر دولتی مسوول مراقبت و نگهداری از کودک هستند (ماده ۲۰) دو مورد از نکات مثبت لایحه جدید به شمار می‌آیند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ضرب و شتم یک زندانی در زندان ارومیه توسط پرسنل زندان

صبح دیروز یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به نام “سعید سید عباسی” به دلیل تاخیر چند دقیقه ای در رفتن به هواخوری توسط رئیس اندرزگاه مورد بدرفتاری و ضرب و شتم قرار گرفته و و نهایتا بدون رسیدگی پزشکی به انفرادی منتقل شده است.سعید سید عباسی که به اتهامات مربوط به مواد مخدر در حال تحمل حبس در زندان ارومیه است صبح دیروز به علت تاخیر در رفتن به هواخوری توسط رئیس اندرزگاه ارومیه مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفته و علیرغم جراحات وارده بدون رسیدگی پزشکی به انفرادی منقل شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

One thought on “اخبار روز حقوق بشر ؛ روند معلول سازی یک فعال حقوق بشر؛ از اعزام نرگس محمدی به مرکز درمانی جلوگیری شد / رئیس اداره بهزیستی چابهار از مبتلا شدن ۷۸ نفر از اهالی یک روستا در این شهرستان به بیماری ایدز خبر داد

Comments are closed.