اخبار روز اقتصادی ؛ اقتصاددانان: اقتصاد ایران غیرمولد و غیرمردمی است / با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نفت گران شد

نگام ؛ اقتصادی _ سعیدحجاریان: مانندپس ازفتح خرمشهر، امروز هم گزینه‌هایمان را ازبین بردیم/تغییر ادبیات روحانی مانند دلار جهانگیری است/اسکناس چاپ کردند تا بدهی کاسپین و…را تسویه کنند ؛ رئیس جدید بانک مرکزی وعده داد که در روزهای آینده بازار ارز ثبات می‌گیرد ؛ شرکت‌های اروپایی بازنده در ایران پس از تحریم‌های جدید ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

اقتصاددانان: اقتصاد ایران غیرمولد و غیرمردمی است

شماری از اقتصاددانان ایران در نامه‌ای خطاب به روحانی، جمع‌بستی از مشکلات اقتصادی کشور عرضه کرده‌اند. در این نامه به فساد، رانت‌خواری، استقرار اقتصاد رفاقتی به جای اقتصاد رقابتی و بی‌اعتمادی مردم به نظام اشاره شده است.گروهی از اقتصاددانان ایران در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهور سیاهه‌ای از مشکلات و نارسایی‌های حاکم بر اقتصاد کشور را بر شمرده و راهکارهایی برای عبور از وضعیت فعلی اقتصادی کشور ارائه داده‌اند. این نامه روز دوشنبه (۱۵ مرداد/ ۶ اوت) در رسانه‌های ایران منتشر شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نفت گران شد

با آغاز دور اول تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه جمهوری اسلامی، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت. گرمای بی‌سابقه هوا در نیمکره شمالی زمین هم در این افزایش قیمت بی‌تأثیر نیست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سعیدحجاریان: مانندپس ازفتح خرمشهر، امروز هم گزینه‌هایمان را ازبین بردیم/تغییر ادبیات روحانی مانند دلار جهانگیری است/اسکناس چاپ کردند تا بدهی کاسپین و…را تسویه کنند

*وضعیت امروز دولت در ایران کمک کنند اما گمان دارم که می‌توان از تعابیر دیگری هم کمک گرفت؛ ازاین‌جهت ترجیح می‌دهم از واژه «تعلیق» استفاده کنم و بگویم وضعیت دولت روحانی «تعلیق در تعلیق» است.*برای مثال در حوزه پرتلاطم اقتصاد، ازیک‌طرف با متغیرهای بیرونی نظیر تحریم و… درگیر است و از طرف دیگر با سنگ‌اندازی‌های داخلی مواجه است؛ به‌نحوی که امکان تصمیم‌گیری و کنشگری از دولت سلب شده است و هرازگاهی موضعی رقیق اتخاذ می‌کند، آن‌هم به‌صورت دستوری. وضعیت در سیاست خارجی نیز به همین ترتیب است. دولت ازیک‌طرف با اقدامات ترامپ، نتانیاهو و عربستان دست‌وپنجه نرم می‌کند و از طرف دیگر امکان مانور از او ستانده شده؛ تا حدی که در بعضی امور بین‌المللی به بازیگر درجه دوم تبدیل شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رئیس جدید بانک مرکزی وعده داد که در روزهای آینده بازار ارز ثبات می‌گیرد

فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در نشستی که صبح روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد با عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی درباره بررسی وضعیت بازار ارز و برنامه‌های این بانک داشته، او وعده داده که در روزهای آینده ثبات را به بازار ارز باز خواهد گرداند. فرج‌الله رجبی، عضو فراکسیون امید در این‌باره گفت: «رئیس بانک مرکزی در این نشست عنوان کرد که تلاش می‌کند وضعیت بازار ارز را ابتدا آرام و در مرحله بعدی مدیریت کند؛ او معتقد بود که با این روش نرخ طلا و سکه کاهش پیدا خواهد کرد و ثباتی در بازار ارز ایجاد خواهد شد.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شرکت‌های اروپایی بازنده در ایران پس از تحریم‌های جدید

تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران که قرار است از روز دوشنبه (۱۵ مرداد) آغاز شود، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اروپایی را با مشکلات فراوانی روبه‌‌رو کرده است.برخی از شرکت‌هایی که در پی برقراری تحریم‌‌ها مجبور به بازنگری در روابط شان با ایران شده‌اند، فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده یا کاهش داده‌اند. این شرکت‌ها نگران آن هستند که با تحریم‌های آمریکا مواجه و مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین شوند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

One thought on “اخبار روز اقتصادی ؛ اقتصاددانان: اقتصاد ایران غیرمولد و غیرمردمی است / با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نفت گران شد

Comments are closed.