گفتگوی نگام با سید نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار : آقای خامنه ای مدت هاست از اکثریت ملت بریده و قدرت خود را صرفا مدیون بسیج و سپاه است

نگام ؛ حسن مقیمی _علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس ایران، طرح سوال از وزیر دادگستری درباره دلایل ادامه حصر رهبران جنبش سبز به صحن علنی کشاند.آقای مطهری روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد در جریان طرح سوال خود از وزیر دادگستری درباره علت ادامه حصر خانگی گفت: «موضوع سؤال، علت ادامه حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد است. سؤال من سیاسی و جناحی یا فراکسیونی نیست، ملی است و با هدف حل یکی از مشکلات اجتماعی کشور که آثار سیاسی و اقتصادی داشته است مطرح می‌شود. بدیهی است که حصر خانگی رهبران یک حرکت اجتماعی مادامی که جامعه در حال التهاب و آشوب است، برای فرونشاندن آن التهاب قابل قبول است و در کشورهای دیگر هم اتفاق می‌افتد. اما ادامه آن پس از بازگشت آرامش به جامعه بدون حکم قضایی خلاف قانون اساسی است.این نماینده مخالف حصر در ادامه سوال خود اظهار داشت: «ارتباط این سوال با وزیر دادگستری از آن جهت است که امروز این موضوع جنبه قضایی دارد نه جنبه امنیتی و طبعاً به قوه قضائیه مربوط است نه به شورای عالی امنیت ملی.» نمایندگان با ۹۵ رای موافق، ۹۵ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر ،پاسخ‌های وزیر دادگستری را قانع‌کننده دانستند. 

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار که در ادامه می خوانید :

 

نگام : با توجه به رای نیاوردن پیشنهاد علی مطهری از وزیر دادگستری در مورد حصر، نظر شما در مورد پشت پرده این قضیه چیست؟

البته وزیر دادگستری به مجلس رفت و در توضیحاتش نمایندگان را متوجه این نکته کرد که با وجود موافقت شورای امنیت ملی با شکسته شدن حصر اکنون رهبر علنا مخالفتش را با رفع حصر اعلام کرده است. وی همچنین به نمایندگان گفته دادگستری در این مساله نقش و اختیاری ندارد. ار این پس قطعا رهبر دیگر نمی تواند در این خصوص خود را پشت نهاد های مختلف مثل ریاست جمهوری و شورای امنیت ملی و قوه قضائیه پنهان کند، گرچه قبلا هم همه می دانستند وی مخالف اصلی حل این مساله است. دلواپسان که بخشی از تندرو ترین و بی منطق ترین طیف اصطلاحا ذوب ولایتی ها هستند مجریان دُگمِ خواسته های رهبرند و ارگان آن ها روزنامه بد نام کیهان و حسین شریعتمداری مسئول توجیه تئوریک همه بی منطقی های پشت پرده این گونه سیاست های رهبر هستند.

 

نگام : تا چه حد دلواپسان در ادامه حصر سهیم میباشند و هدف آنها از این همه کینه توزی چیست؟

سیاست تداوم رهبری مثل خیلی سیاست های دیگر او از جمله بودن مذاکره با آمریکایی ها گرفته تا سیاست چرخش به شرق و از سیاست های پر هزینه هسته ای گرفته تا دخالت های پر هزینه و خانمان بر انداز مداخلات نظامی ایران در منطقه مانند همه دیکتاتور ها صرفا مبتنی بر تشخیص شخص دیکتاتور است و سوال در آن خصوص چون وی پاسخگو نیست ممکن نمی باشد.

 

نگام : چرا آقای خامنه ای دستور به پایان حصر نمیدهد ؟ آیا اکنون زمان این دستور نیست تا به رفع گسست اتحاد ملی کمک کند؟

آقای خامنه ای مدت هاست از اکثریت ملت بریده و قدرت خود را صرفا مدیون بسیج و سپاه و آن بخش از ملت که اطاعت از رهبر را طبق قانون اساسی لازم و ضمنا یکی از اصول شرع می دانند است. وحدت ملی آن طور که ما فکر می کنیم دیگر نه برای او معنا دارد و نه اگر هم مثل آقای خاتمی آن را می فهمد و برایش قابل درک باشد ، قابل حصول نیست.

 

نگام : عملکرد آقای روحانی در مورد حصر را چگونه ارزیابی می کنید  ؟

آقای روحانی البته تلاشش را در این خصوص کرده ولی در ناحیه بیت رهبری با درِ بسته مواجه شده است. لذا همه امید های جدید در این خصوص ، برباد رفته است.

 

نگام : آیا به پایان حصر با توجه به شرایط موجود و زمزمه هایی که به گوش میرسد امیدی دارید؟

وقتی راجع به لزوم شکسته شدن حصر صحبت می کنیم قطعا منظورمان همان شعار  * زندانی سیاسی ، آزاد باید گردد* زمان انقلاب است که به جز آن سه عزیزِ در حصر ، زندانیان بسیار دیگری مثل خانم ستوده را هم شامل می شود.

 

نگام : در پایان اگر ناگفته ای میباشد برای سایت نگام ؛ ناگفته های ایران ما ، بیان بفرمائید؛

بخش طبقه متوسط جامعه ما متاسفانه هم طی اعتراضات دی ماه گذشته و هم طی دو سه هفته اعتراضات ساختار شکن جاری، ثابت کرده که از حمایت این گونه حرکات عمدتا دریغ می ورزد. اگر ما شاهد تظاهراتی میلیونی مشابه آن چه در  سال ۸۸ دیدیم ، بودیم نظام حتی اگر با چالش سرنگونی رویارو نمی شد مجبور بود به این گونه خواسته های ملت تن در بدهد.با توجه به این بی تفاوتی خواسته های مهم دیگری مثل لغو نظارت استصوابی یا استقلال قوه قضائیه، یا عدم مداخله سپاه در سیاست و جناحی عمل نکردن صدا و سیما و غیره هم‌ کماکان به نفع دیکتاتور لاینحل باقی خواهد ماند.