در پی تحریم های آمریکا، صادرات گاو فرانسه و اسپرم گاو آمریکایی به ایران متوقف شد

 

نگام ، اقتصادی _ در پی اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران که در داخل کشور واکنش های بسیاری را از سوی مسئولان نظام به دنبال داشته است، بسیاری از شرکتهای اروپایی از جمله شرکت‌های فرانسوی برای سرمایه‌گذاری در ایران مردد مانده و برخی نیز قراردادهای خود را متوقف کردند که در این رابطه می توان به صادرات گاو از فرانسه اشاره کرد که در این رابطه ناتالی گولت، سناتور منطقه اورن در نورماندی فرانسه که محل پرورش گاو است، اعلام کرد که تحریم های آمریکا مانع پیشرفت صادرات گاو زنده پس از یک آزمایش موفق با شرکت ایرانی سیمرغ در سال گذشته شد. او در گفتگو با رویترز تصریح کرد: در چارچوب این پروژه سال ۲۰۱۶ بین گروههای کشاورزی متعدد فرانسوی با شرکت سیمرغ امضا شد، قرار بود پس از صادرات ۳۰۰ راس گاو در سال ۲۰۱۷، هزاران گاو از نژاد شاروله به ایران صادر شوند اما این پروژه در حال حاضر متوقف شده است.

 

سارا آکالین

 

به گفته ناتالی گولت، این پروژه چند میلیون یورو ارزش داشت. قرار بود گاوهای فرانسوی با هواپیما به ایران حمل شوند و پس از پروار شدن، کشتار شوند. حدود ۳۰۰ راس گاو سال گذشته به طور آزمایشی به ایران صادر شده بودند.

الکساندر واهل از آژانس توسعه اقتصادی نورماندی نیز گفته است: این پروژه به خوبی در جریان بود و ما قصد صادرات ۲۰ هزار راس گاو در سال را داشتیم.

صادرات گاو زنده به ایران بخشی از پروژه‌های کشاورزی بود که پس از توافق هسته ای بین المللی در سال ۲۰۱۵، میان ایران و فرانسه توافق شده بود.

طبق آمارهای رسمی گمرک ایران، سال ۹۶؛ یک هزار و ۱۰۶ کیلوگرم اسپرم گاو از آمریکا وارد شده که پس از آمریکا، کانادا با صادرات ۲۰۱ کیلوگرم اسپرم گاو، رتبه دوم بازار واردات اسپرم گاو ایران را در اختیار گرفته و آلمان در رتبه سوم است.

طبق جداول گمرک ایران، یکی از کالاهایی که با ردیف تعرفه «۰۵۱۱۱۰۰۰» از آمریکا وارد کشور شده، “اسپرم گاو” است که ارزش واردات این کالا ۵ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۱۴۳ دلار برآورد شده است. در این مدت یک هزار و ۱۰۶ کیلوگرم اسپرم گاو از آمریکا وارد شده که ارزش ریالی آن ۱۴ میلیارد و ۴۱۶ میلیون تومان اعلام شده است.

طبق جدول کالاهای وارداتی از ایالات متحده آمریکا، طی سال گذشته ۷ هزار و ۲۸۱ کیلو گرم “گاو شیری” به ارزش ۳۸۲ هزار و ۹۳۱ دلار و ارزش ریالی یک میلیارد و ۵۲ میلیون تومان از آمریکا وارد کشور شده است.

One thought on “در پی تحریم های آمریکا، صادرات گاو فرانسه و اسپرم گاو آمریکایی به ایران متوقف شد

Comments are closed.