احسان حاج‌صفی و کریم انصاری‌فرد و یک بازیکن اسرائیلی ( بیبراس ناچو ) در یک باشگاه هم‌تیمی شدند

نگام ؛ ورزشی _ باشگاه المپیاکوس یونان که در آن احسان حاج‌صفی و کریم انصاری‌فرد، دو بازیکن تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کنند با خرید جدید خود ترکیبی به‌لحاظ سیاسی جنجال‌برانگیز از بازیکنان تیم فوتبال خود ایجاد کرد.

 

حسن مقیمی

این باشگاه بیبراس ناچو، هافبک تیم ملی فوتبال اسرائیل را به خدمت گرفته است. ناچو پیش از این در تیم زسکا مسکو بازی می‌کرد. او قبل از آن در تیم روبین کازان روسیه با علیرضا حقیقی، دروازه‌بان سابق تیم ملی ایران نیز هم‌تیمی بود.

احسان حاج‌صفی، کاپیتان تیم ملی ایران از باشگاه پانیونیوس به المپیاکوس آمده و انصاری‌فرد هم از یک سال پیش در المپیاکوس بازی می‌کند.

ایران و اسرائیل در عرصه سیاسی یکدیگر را «دشمن» می‌نامند و ورزشکاران ایرانی پس از انقلاب ایران اجازه ندارند با ورزشکاران اسرائیلی مسابقه بدهند.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد، خوشحالی مشترک حاج‌صفی و ناچو در هنگام زدن گل توسط تیم‌شان المپیاکوس، می‌تواند برای رهبران تهران «اقدامی وحشتناک» تلقی شود؛ بنابراین، ممکن است حاجی‌صفی قرارداد خود را زیر فشار حکومت ایران فسخ کند. خبرگزاری آلمان درباره این‌که ممکن است انصاری‌فرد هم دچار چنین مشکلی شود چیزی ننوشته است. روشن نیست که تا چه حد این پیش‌بینی‌ها جدی است.

چندی پیش مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران و احسان حاج‌صفی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران هر دو عضو باشگاه تیم فوتبال پانیونیوس یونان بودند. این دو بازیکن در دیدار برگشت مرحله حذفی لیگ اروپا مقابل تیم مکابی اسرائیل حضور یافتند. دو ورزشکار ایرانی در مسابقه رفت که در اسرائیل برگزار شده بود، شرکت نداشتند.

معاون وزیر ورزش ایران گفته بود کاری که این بازیکنان انجام دادند “برای مردم ایران قابل‌تحمل نیست”. محمدرضا داورزنی مدعی شده بود در ۳۸ سال گذشته و با وجود تهدیدهای مداوم کمیته بین‌المللی المپیک، ورزشکاران ایرانی مقابل ورزشکاران اسرائیل در میدان مسابقه حاضر نشده‌اند تا با از دست دادن مدال طلای المپیک، “پای ارزش‌های ایران اسلامی بایستند”.

معاون وزیر ورزش جمهوری اسلامی در ادامه گفته بود: «وقتی دو فوتبالیست ما بی‌تفاوت به این موضوع عمل می‌کنند به صرف اینکه تعهدی به باشگاهشان دارند، پس تعهدشان به ملت شریف ایران چه می‌شود؟»

به همین دلیل مدتی از شرکت در بازی‌های ملی محروم شدند.

حاج‌صفی و شجاعی بعد توانستند در مسابقات تیم ملی ایران حضور یابند و در جام جهانی روسیه نیز با تیم ایران به میدان رفتند.