شعار «مرگ بر دیکتاتور» در ورزشگاه آزادی طنین انداخت ؛ بینندگان تلویزیونی در شرایط بیصدا بازی را تماشا کردند ؛ اخبار دروغ رسانه های تندرو داخلی نسبت به این وقایع

نگام ؛ اجتماعی _ تیم استقلال جمعه ۱۹ مرداد در ورزشگاه آزادی میزبان تراکتورسازی تبریز بود. در پایان بازی تماشاگران از فرصت استفاده کردند و در ادامه دور دوم اعتراضات سراسری که از سه‌شنبه ۹ مرداد آغاز شده، با سر دادن شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور»، نارضایتی خود را بیان کردند. مأموران امنیتی در صدد مقابله با معترضان برآمدند.

 

حسن مقیمی

در پی اعلام فراخوان‌هایی مبنی بر سردادن شعارهای اعتراضی در استادیوم‌ها، برای اولین بار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با تجهیزات جدید ضد شورش در ورزشگاه آزادی حاضر شده است.

روز جمعه بازی فوتبال بین استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه آزادی برگزار می شود.

تماشاگران مسابقه استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز پیش از آغاز بازی شعار مرگ بر دیکتاتور سر می‌دهند.

بنا به گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در پی سر دادن این شعار، نیروهای انتظامی به سوی تماشاگران یورش برده و تعدادی را به شدت مجروح کرده است.

گزارش‌ها حاکی از درگیری «شدید» هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه آزادی تهران با مأموران انتظامی در جریان بازی روز جمعه، ۱۹ مرداد، بین تراکتورسازی و استقلال است.

ویدئویی نیز در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که تاریخ بارگذاری آن در اینترنت مربوط به دیروز جمعه است و در آن شعار جمعی «مرگ بر دیکتاتور» از تماشاچیان حاضر در ورزشگاه آزادی شنیده می‌شود.

در توضیح این ویدئو نیز آمده که مربوط به بازی فوتبال بین استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه آزادی تهران است.

در ویدئوهایی دیگر نیز شعارهای «رژیم صهیونیستی، همینه، همینه»، و «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» شنیده می‌شود.

وب‌سایت ورزش سه نیز نوشت: «حال در وضعیتی که جو سکوها بسیار ملتهب و صدای شیپورها و شعارها بسیار بلند هستند، بینندگان تلویزیونی در شرایط بیصدا بازی را دنبال می‌کنند و به نوعی نمی‌توانند به‌طور دقیق از جو ورزشگاه اطلاع داشته باشند. این اتفاق از زمانی رخ داد که شعارها از هر دو سو تندتر شد و دیگر قابل پخش نبود.»

به گزارش وب‌سایت برنامه نود، درگیری فیزیکی هواداران دو تیم در بیرون از ورزشگاه باعث زخمی شدن چند نفر از هواداران شد. چند هوادار نیز از سوی نیروهای یگان ویژه دستگیر شدند.

این گزارش می‌افزاید که هواداران تراکتورسازی و به خصوص لیدرهای این تیم نسبت به برخورد نیروی انتظامی ناراحت بوده و اعتقاد داشتند تعداد زیادی به شدت آسیب دیده‌اند.

به نوشته سایت برنامه نود، در حال حاضر حدود ۶۵ هزار نفر در ورزشگاه حضور دارند و تنها سه سکو برای فاصله میان هواداران خالی مانده‌است.

دیدار تیم‌های فوتبال استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز از ساعت ۲۰:۳۰ دیشب در ورزشگاه آزادی و در چارچوب هفته سوم لیگ برتر برگزار شد. نتیجه این دیدار پیروزی استقلال با امتیاز سه بر صفر بود.

خبرگزاری ایرنا نوشت که اختصاص ۱۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه آزادی به هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی سبب شد آنها برای از بین بردن موانع بین خود با تماشاگران تیم استقلال با نیروی انتظامی درگیر شوند و صندلی‌های ورزشگاه و شیشه‌های بلیت‌فروشی را بشکنند.

خبرگزاری مهر نیز در خبری با عنوان «درگیری شدید هواداران تراکتورسازی با مأموران انتظامی» نوشت: «هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز به دلیل کمبود گنجایش جایگاهشان برای بازی با استقلال با مأموران انتظامی درگیری فیزیکی پیدا کردند.»

مهر می‌افزاید که «برخی هواداران اقدام به تخریب صندلی‌های طبقه اول و دوم کرده و آنها را به سمت یکدیگر پرتاب می‌کنند» و «پرتاب اشیایی نظیر سنگ و بطری آب‌معدنی به داخل چمن ورزشگاه آزادی باعث شد تا مسئولان نظافت چمن، اقدام به جمع‌آوری آنها کنند.»

روز پنجشنبه در جریان مسابقه استقلال خوزستان و پرسپولیس تهران که در اهواز برگزار شد نیز درگیری‌های شدیدی به وقوع پیوست که منجر به زخمی شدن تعدادی از تماشاچیان و نیروهای انتظامی شد.

مهدی امیرپور با انتشار عکس بالا در حساب توئیتر خود نوشت : درگیری خونین در ورزشگاه اهواز؛ تماشاگران خوزستانی از شرمندگی هوادارن میهمان در آمدند. گزارشگر در گزارش مسابقه گفت: «البته اتفاق خاصی نیفتاده و پرسپولیسی‌ها حساسیت زیادی نشان می‌دهند». داریوش یزدی سرمربی استقلال خوزستان هم گفت: «از تماشاگران اهوازی تشکر می‌کنم، سنگ تمام گذاشتند»

تعدادی از بازیکنان پرسپولیس مسئول کانون هواداران این باشگاه را یکی از عوامل بروز درگیری معرفی کرده‌اند.

عباس اسماعیل بیگی، رئیس کانون هواداران پرسپولیس از جمله نیروهای مسلح ایرانی بود که به سوریه اعزام شدند. این افراد را در ادبیات حکومتی «مدافع حرم» می‌نامند.

محمد غزنویان با انتشار عکس بالا در حساب توئیتر خود نوشت : این لمپن یه زمانی “عباس کثیفِ” پرسپولیس بود. عرب ستیز دوآتشه و مروج فحش‌های قومی و جنسی علیه تیم‌های خوزستانی و عربی. اهوازی ها هم به همین دلیل ازش بیزار هستند. یک سر رفت سوریه و برگشت، شد جناب آقای عباس اسماعیل بیگی مدیریت محترم کانون هواداران باشگاه فرهنگی-ورزشی پرسپولیس.

تدارک ویژه ضدشورش در ورزشگاه آزادی درحالی است که به تازگی نیروی انتظامی در گوهردشت کرج نیز برای کنترل اعتراضات از مقررات منع عبور و مرور (حکومت نظامی) استفاده کرد.